چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ,2 December 2020
غذا و کشاورزی
اقلیم کردستان عراق جشن های نوروزی را لغو کرد
حکومت اقلیم کردستان عراق امروز (چهارشنبه) در اقدامی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا همه جشن های نوروزی آینده را لغو کرد.
مردم نگران استفاده از محصولات غذایی «تراریخته» نباشند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت:مردم درباره مصرف مواد غذایی تراریخته نگران نباشند؛ چراکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه ممکن است این محصولات سلامت مردم را به خطر بیندازد وجود ندارد.
مردم در روزهای آلودگی هوا «شیر» و «سیب» مصرف کنند
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مردم برای مقابله با ضررهای ناشی ازآلاینده‌های هوا میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کرده و مصرف سیب و یک لیوان شیر را در برنامه روزانه خود داشته باشند.
چرا «املت» گران شد؟
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت: دلیل افزایش قیمت محصولاتی مانند تخم‌مرغ و گوجه فرنگی فصلی بوده و ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.
صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
کالاهای آسیب‌رسان به سلامت همچنان تبلیغ می‌شوند
۱۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۰
 
مدیرکل فٰرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: فهرست کالاهای آسیب رسان به سلامت هر سال به صدا وسیما اعلام می‌شود، اما متاسفانه تبلیغات این کالاها اتفاق می‌افتد و به همین دلیل به سمت اصلاح محتوای تبلیغی رفتیم تا این موضوع سر و سامان پیدا کند.
 
تولید غذای ویژه بیماران فنیل کتونوریا ( PKU)
۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۹
 
رئیس اداره شیرخشک های رژیمی و غذاهای ویژه با اشاره به بیش از ۳ هزار بیمار فنیل کتونوریا در کشور وجود دارد، گفت: براساس سیاست سازمان غذا و دارو مبنی بر حمایت از تولید داخل به زودی غذای ویژه بیماران فنیل کتونوریا ( PKU) در داخل کشور تولید می شود.
 
شورای عالی امنیت ملی راه تولید تراریخته را هموار کرد؟!
۲۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۵
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جزئیاتی از نامه شورای عالی امنیت ملی به این سازمان درباره تحقیقات پیرامون تراریخته، تنوع زیستی و ژنتیکی را تشریح کرد.
 
۲۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۴
 
به گزارش فانا، شعار امسال این روز با توجه به پاندمی فعلی "رشد، تغذیه، پایداری. با یکدیگر. اقدامات ما آینده ماست" تعیین شده است. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) پاندمی COVID-19 باعث شده که ده‌ها میلیون نفر در جهان در خطر افتادن در فقر شدید و سوءتغذیه قرار بگیرند و تنها اتحاد جهانی ...
 
حذف یا کاهش اقلام غذایی ۱۵ تا ۳۵ درصد خانوارها در استان‌ها بر اثر کرونا
۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۵
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تبعات اقتصادی ناشی از کرونا، منجر شده بین ۱۵ تا ۳۵ درصد خانوارها در استان‌های کشور، مصرف اقلام غذایی را حذف کرده یا کاهش دهند.
 
آب لیموی صنعتی و خانگی فاقد ویتامین C است
۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۰
 
مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه لیمو به صورت محدود در کشور کشت می‌شود، گفت: آبلیموی کارخانه ای از لحاظ خاصیت با آب‌ لیموهای خانگی تفاوت ندارد.
 
تبلیغات گمراه کننده درباره محصولات تراریخته
۱۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۳
 
مدیرکل امور فراورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تبلیغات در حوزه محصولات تراریخته گمراه‌کننده است، گفت: در تبلیغات، روغن آفتابگردان به عنوان روغن غیرتراریخته معرفی می‌شود در حالی که در دنیا دانه آفتابگردان تراریخته وجود ندارد.
 
خبر مسمومیت مصرف یک برند بستنی جعلی است
۲۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۶
 
مدیرکل نظارت بر مواد غذایی سازمان غذا و دارو گفت: خبر و پیامی که در فضای مجازی درباره مسمومیت ناشی از مصرف یک نوع بستنی و لبنیات یک شرکت معروف منتشر شده جعلی است و افرادی به منظور تشویش اذهان عمومی یا ضربه به برند شرکت‌ها این نوع پیام‌ها را می‌سازند.
 
مصرف لبنیات در برخی خانوارها هفتگی یا ماهانه شده است
۱۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۰
 
وزارت بهداشت هشدار داد که مصرف لبنیات در برخی خانوارها هفتگی یا ماهانه شده است.
 
ایرانی‌ها سالانه چقدر شیر می‌خورند؟
۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۴۸
 
رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور اعلام کرد: میزان مصرف سالیانه هر نفر ایرانی از شیر و مشتقات لبنیات ، بین 65 تا 70 لیتر و این آمار در کشورهای توسعه یافته حدود 200 لیتر است.
 
کاهش سرانه مصرف شیر در کشور به ۸۰ کیلو در سال
۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۳
 
مدیر روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ضمن اشاره به صادرات شیر، مشکلات صنعت لبنیات، به کاهش سرانه مصرف شیر در کشور اشاره کرد و گفت: سرانه مصرف شیر در ایران طی دو دهه اخیر از ۹۵ کیلو به ۸۰ کیلو کاهش یافته است.
 
شیر سالم بنوش با کرونا بجنگ
۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۰
 
دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شعار «شیر سالم بنوش با کرونا بجنگ» از هموطنان برای پیوستن به بسیج جهانی شیر دعوت کرد.
 
کرونا می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد
۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۸
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، آموزش پزشکی گفت: با شیوع کرونا، تبعات اقتصادی هم ایجاد شده و این تبعات اقتصادی می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر بیندازد و با کاهش درآمد و افزایش قیمت مواد غذایی، دهک‌های درآمدی پایین ممکن است دچار ناامنی غذایی شوند.
 
مردم نان با کیفیتی مصرف نمی‌کنند
۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۰۵
 
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: یکی از دلایل اصلی اضافه وزن، چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی، مصرف نان سفید شده در جامعه است و متاسفانه مردم نانی مصرف می‌کنند که به اندازه کافی، سبوس ندارد.
 
مظلومیت غذا در فرمانروایی همیشگی داروسازان!
۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۶
 
اهمیتی که حوزه‌ غذا در پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیرواگیر دارد کمتر از دارو نیست اما ایمنی غذایی و نظارت مستمر در این زمینه مغفول واقع شده است.
 
اعلام فهرست جدید کالاهای آسیب‌رسان سلامت
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۹
 
رئیس گروه عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت ضمن توضیح درباره فهرست جدید کالاهای آسیب رسان سلامت، همزمان با اعلام این فهرست، از وزرای علوم و آموزش‌وپرورش نیز خواسته شده که این کالاها از بوفه‌ها، غذاخوری‌ها و.. در مدارس و دانشگاه‌ها جمع آوری شود.
 
مالزی از توصیه جدید WHO شاکی شد
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۴
 
به گزارش فانا، مالزی از توصیه جدید سازمان جهانی بهداشت (WHO) درباره ضرورت اجتناب افراد از روغن نخل (پالم) در رژیم غذایی‌شان و مصرف روغن‌های جایگزین مانند روغن زیتون در جریان پاندمی COVID-19 انتقاد کرد. دفتر منطقه مدیترانه شرقی WHO در توصیه اخیر خود اعلام کرد که مردم به جای چربی‌های ...
 
انتقاد انجمن تغذیه ایران از طرح برآورد نیروی انسانی علوم تغذیه
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۶
 
رییس انجمن تغذیه ایران به نمایندگی از جامعه تغذیه ایران نسبت به گزارش "برآورد نیروی انسانی مورد نیاز رشته‌های علوم تغذیه تا سال ۱۴۰۴" مبنی بر کاهش یا توقف پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف رشته علوم تغذیه و در مقابل تاسیس مقطع مدون تربیت پزشک متخصص تغذیه واکنش نشان داد.
 
طرح برآورد نیروی انسانی تغذیه مورد تایید نیست
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۳۶
 
رییس انجمن تغذیه ایران اعلام کرد که طرح دانشگاه علوم پزشکی کرمان مبنی بر برآورد نیروی انسانی مورد نیاز رشته‌های علوم پزشکی تا سال ۱۴۰۴ که برای رشته‌های علوم تغذیه منتشر شده مورد تایید نیست و مصوب نخواهد شد.
 
بهبود یافتگان کرونا به نرم افزار تاک مراجعه کنند
۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۸
 
رییس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور از بهبود یافتگان کرونا خواست که پس از درمان، برای محاسبه توده بدنی خود به نرم افزار تاک مراجعه کنند.