سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ,7 April 2020
دارو
توضیحات مهم درباره آغاز کارآزمایی بالینی داروی Favipiravir
شورای هماهنگی تهیه و ساخت داروی Favipiravir در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: با توجه به اینکه برخی تحقیقات، اثرگذاری داروی Favipiravir را روی ویروس کرونا تائید کرده است، با تلاش محققان این ...
تزریق پلاسما به 34 بیمار مبتلا به COVID-19
سرپرست پروژه تحقیقاتی پلاسمادرمانی بیماران کرونا گفت: تاکنون پلاسمای اهدا شده از سوی شفایافتگان بیماری کرونا به 34 بیمار مبتلا به این بیماری تزریق شده است.
ایران؛ آماده تولید آنتی‌بادی علیه کروناویروس
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان مدوک زیست دارو از اعلام آمادگی این شرکت برای تولید ایمونوگلوبولین اختصاصی علیه COVID 19 با همکاری سازمان انتقال خون و بخش خصوصی خبر داد.
تزریق پلاسما به 13 بیمار کرونا و بهبودی تعدادی از آنها
رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران و سرپرست پروژه تحقیقاتی پلاسمادرمانی بیماران کرونا گفت: تاکنون پلاسمای ۲۴ بیمار بهبود یافته از بیماری کرونا گرفته شده و به ۱۳ بیمار تزریق شده و نتایج اولیه این شیوه درمانی تاکنون مثبت بوده اما برای نتایج دقیق‌تر و کامل‌تر باید چند هفته دیگر صبر کرد.
جزئیاتی جدید از پروژه پلاسمادرمانی بیماران مبتلا به COVID-19
نریمان صدری مدیرعامل شرکت درمان آرا در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فانا جزئیات بیشتری از پروژه پلاسمادرمانی بیماران مبتلا به کروناویروس جدید (COVID-19) را تشریح کرد که متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید: سوال: شروع پروژه پلاسمادرمانى بيماران مبتلا به COVID-19 از چه زمانى بوده ...
 
 
روز :  
ماه :  
سال :  
توضیحات مهم درباره آغاز کارآزمایی بالینی داروی Favipiravir
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۹
 
شورای هماهنگی تهیه و ساخت داروی Favipiravir در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: با توجه به اینکه برخی تحقیقات، اثرگذاری داروی Favipiravir را روی ویروس کرونا تائید کرده است، با تلاش محققان این دانشگاه یکشنبه ۱۷ فروردین ماه کارآزمایی بالینی این دارو آغاز شد.
 
روسیه ماه آینده آزمایش واکسن کرونا را آغاز می‌کند
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۳
 
به گفته یک مقام رسمی روسی دو نمونه اولیه واکسن ویروس کرونا آماده برای مطالعات پیش‌بالینی است.
 
آثار تحریم ها در افزایش قیمت داروهای شیمی درمانی
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۶
 
مدیر مرکز شیمی درمانی، با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران، گفت: این تحریم ها باعث شده بیماران، داروهای شیمی درمانی را با ۲۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت تهیه کنند.
 
کمبود داروی بیماران تالاسمی در آذربایجان غربی همزمان با شیوع کرونا
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۷
 
مدیر عامل انجمن تالاسمی آذربایجان غربی گفت: با شیوع کرونا، بیماران تالاسمی با مشکل دارو مواجه هستند.
 
۲ واکسن "ویروس کرونا" وارد مرحله آزمایشات انسانی شدند
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۴
 
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: دو نمونه از واکسن ویروس کرونا که محققان توسعه داده‌اند، وارد مرحله آزمایشات انسانی می‌شوند، اما ۶۰ واکسن دیگری که دیگر محققان توسعه داده‌اند، فعلا در مرحله پیش‌بالینی قرار خواهند داشت.
 
فرانسه پلاسمادرمانی را برای بیماران حاد کرونایی آغاز می‌کند
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۲
 
موسسه‌های تحقیقاتی و پزشکی فرانسه قصد دارند در هفته جاری با استفاده از پلاسمای خون بهبود یافتگان کرونا، پلاسما درمانی را برای بیماران با علایم حاد و شدید آغاز کنند.
 
تقلای آلمان برای واردات داروی کرونا از کوبا
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۳
 
آلمان خواستار دستیابی به داروی «این‌فرک» و وارد کردن آن از کوبا است که گفته می‌شود در چین برای درمان کرونا موثر واقع شده است.
 
«فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت
۱۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۰
 
رئیس بیمارستان مسیح دانشوری گفت: خوشبختانه در دانشگاه داروسازی دانشگاه شهید بهشتی برای اولین بار در ایران داروی فاووپیراویر ساخته شد و با رعایت موازین قانونی و تایید کمیته اخلاق در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری برای درمان بیماران کرونا قرار گرفته است.
 
ادعای ترامپ درباره تاثیر داروی مالاریا بر درمان کووید ۱۹
۱۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۵
 
رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر این ادعا را مطرح کرد که داروی درمان مالاریا می‌تواند کروناویروس را نیز مهار کند و این را هم مدعی شده که بیماران "لوپوس" ممکن است به دلیل استفاده از این دارو به کووید ۱۹ مبتلا نشوند.
 
آسیب‌پذیری کروناویروس در برابر پادتن ویروس "سارس"
۱۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۱
 
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که نوعی پادتن انسانی می‌تواند به مقابله با کروناویروس و محافظت در برابر آن کمک کند.
 
ایران بدنبال کارآزمایی بالینی داروی فاویپیراویر برای درمان کرونا
۱۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۳
 
رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: استراتژی سازمان غذا و دارو درباره عملکرد داروی فاویپیراویر در درمان کرونا بسیار درست و علمی است و اکنون هم مراحل کارآزمایی و مطالعات بالینی این دارو در حال انجام است و اگر موفقیت‌آمیز باشد بزودی در ایران به تولید انبوه می‌رسد.
 
ورود داروی "فاوپيراوير" به پروتکل درمانی به شرط تائید کمیته علمی مبارزه با کرونا
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۷
 
مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو از تولید یک نوع داروی موثر در درمان بیماری کووید ۱۹ در کشور خبر داد.
 
ماموریت به فراکسیون غذا و دارو برای بررسی ابهامات استفاده از داروی «فاویپیراویر»
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۵
 
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس فراکسیون غذا و دارو ماموریت داد تا ابهامات موجود در استفاده از داروی «فاویپیراویر» (مرتبط با کرونا) را بررسی کند.
 
هیچ کس حق تولید و توزیع «فاویپیراویر» را ندارد
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۴
 
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اگر امروز در فاز مدیریت بیماری کووید۱۹ قرار داریم، علاوه بر مشارکت اجتماعی مطلوب مردم، مدیون تلاش همکاران‌مان در مراکز بهداشتی و درمانی هستیم.
 
داروی خنده‌دار چینی‌‌ها برای درمان COVID-19
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۹
 
به گزارش فانا، کمیسیون ملی بهداشت چین دارویی به نام Tan re Qing را برای مصرف بیماران COVID-19 توصیه کرده که این دارو برگرفته از طب سنتی این کشور بوده و محتویات آن باعث خشم حامیان حقوق حیوانات شده است. این دارو شامل صفرا خرس، شاخ بز و سه گیاه دارویی است!/دیلی میل.
 
آغاز تست دو واکسن احتمالی COVID-19 توسط استرالیا
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۷
 
به گزارش فانا، آژانس ملی تحقیقات علمی استرالیا فاز تست دو واکسن احتمالی کروناویروس جدید را آغاز کرد. این دو واکسن آزمایشی متعلق به دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی اینوویو هستند. پیش‌بینی می‌شود مطالعات پیش‌بالینی این دو واکسن حدود ۳ ماه طول بکشد/دیلی میل.
 
آغاز تست یک سلول‌درمانی روی بیماران COVID-19 در آمریکا
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۴
 
به گزارش فانا، شرکت آمریکایی Celularity خبر داد که یک درمان آزمایشی مبتنی بر سلول‌های بنیادی حاصل از جفت انسان که توسط این شرکت توسعه یافته است، به زودی تست اولیه را روی بیماران مبتلا به کروناویروس آغاز خواهد کرد. این شرکت امیدوار است در صورت موفقیت در تست‌ها بتواند نخستین محصول سلول‌...
 
تست واکسن احتمالی کروناویروس روی جوندگان در آزمایشگاه دفاعی اسرائیل
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۶
 
به گزارش فانا، اسرائیل تست نمونه اولیه یک واکسن COVID-19 را روی جوندگان در آزمایشگاه دفاع بیوشیمیایی خود آغاز کرد. البته اعلام نشده این واکسن دقیقا روی چه نوع جونده‌ای در حال آزمایش است. پیشتر نخست‌وزیر اسرائیل به موسسه تحقیقات بیولوژیکی (IIBR) دستور داده بود تا با مشارکت دانشمندان غیرنظامی ...
 
اعلام نتایج نهایی تست داروی «فاویپیراویر» تا 5 روز دیگر
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۶
 
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: نتیجه نهایى آزمایش و تست‌های داروی فاویپیراویر نهایتا تا ٥ روز کارى آینده اعلام خواهد شد.
 
پیشنهاد آزمایش واکسن سل برای کرونا در آفریقا جنجال آفرید
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۵
 
پخش یک گفت ‌وگوی تلویزیونی در فرانسه که در جریان آن دو پزشک از ایده آزمایش واکسن «ب‌.ث‌.ژ» (سل) برای مقابله با ویروس کرونا در قاره آفریقا صحبت می‌کردند، واکنش‌های تندی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته و جنجال آفرید.