يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ ,24 March 2019
 
 
استفاده از واژه داروخانه گیاهی ممنوع شد
 
وزارت بهداشت از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور خواسته است تا به عنوان نهاد نظارتی بر مراکز عرضه فراورده های طبیعی و سنتی، اجازه استفاده از کلمه «داروخانه» را در تابلو عطاری ها ندهند.
 
به گزارش فانا، "عطاری داروخانه نیست"؛ اخطاری کوتاه و جامع از سوی سازمان غذا و دارو به عطاری های سراسر کشور تا مهر تاییدی باشد بر غیر قانونی بودن فروش هرگونه فراورده دارویی گیاهی، طبیعی، سنتی و حتی مکمل های تغذیه ای و رژیمی در عطاری ها.
 
براساس ابلاغ 20 مرداد ماه امسال سازمان غذا و دارو به 57 دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور، به کارگیری واژه داروخانه در تابلو عطاری ها ممنوع است و عطاری هایی که با به کارگیری این واژه ها سعی در جلب اطمینان مردم دارند، مجرم شناخته می شوند. در این ابلاغیه، نصب تابلوی داروخانه منحصرا برای داروخانه های دارای مجوز فعالیت امکان پذیر است و سایرین به ویژه عطاری ها مجاز به استفاده از نام داروخانه در تابلوی خود به عنوان داروخانه گیاهی و ... نیستند.
 
وزارت بهداشت از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور خواسته است تا به عنوان نهاد نظارتی بر مراکز عرضه فراورده های طبیعی و سنتی، موظفند پس از برخورد با چنین مواردی برخورد جدی قاطع نشان دهند.
 
این دستورالعمل در حالی صادر می شود که بر اساس گزارش های وزارت بهداشت، برخی از عطاری ها اقدام به فروش غیر قانونی داروهای غیر مجاز ترک اعتیاد می کنند. داروهای غیر مجاز و بدون پروانه ای که در ساختشان از ترکیبات مواد مخدر استفاده شده است و نه تنها زمینه ترک اعتیاد را فراهم نمی آورند بلکه باعث ایجاد اعتیادی جدید در فرد نیز می شوند.
 
علاوه بر این فروش داروهای لاغری با ترکیبات غیر مجاز متاآمفتامین ها نیز از دیگر مشکلات و معضلاتی است که برخی عطاری ها به آن دامن می زنند. تا جائیکه سازمان غذا و دارو در نامه ای به هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور نیز این نکته را گوشزد کرده است که که درج عباراتی نظیر "فروش گیاهان دارویی، فروش مکمل های پروتئینی و رژیمی و ..." در پروانه کسب عطاری ها مورد قبول این مجموعه وزارت بهداشت نیست و چنین عباراتی نباید در پروانه کسب این واحدها درج شود.
 
 
کد مطلب : ۱۲۳۷
دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۵
۱
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :