جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ,14 December 2018
 
 
پاسخ معاونت درمان وزارت بهداشت به سخنان پزشکیان
 
معاونت درمان وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی در پی سخنان مسعود پزشکیان در جلسه بررسی مشکلات حوزه سلامت آذربایجان شرقی، جوابیه‌ای صادر کرده است.
 
تبریز| پاسخ معاونت درمان وزارت بهداشت به سخنان پزشکیان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، معاونت درمان وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی در پی سخنان مسعود پزشکیان در جلسه بررسی مشکلات حوزه سلامت آذربایجان شرقی، جوابیه‌ای صادر کرده است که متن آن به شرح ذیل است:

مدیر مسئول محترم خبرگزاری تسنیم

با سلام و احترام؛

پیرو درج مطلب با عنوان: «پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد» مورخ 96/12/5 خواهشمند است دستور فرمایید برای روشن شدن افکار عمومی نسبت به درج پاسخ معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به  شرح ذیل اقدام و همکاری لازم صورت گیرد.

متن پاسخ

آنچه به عنوان شاخص‌های مهم فروپاشی نظام سلامت در کشورها از آن یاد می‌شود کاهش دسترسی به خدمات‌، عدم پوشش فراگیر بیمه پایه و عدم توانایی در پرداخت هزینه‌های درمان توسط مردم است که طرح تحول نظام سلامت در شرایطی در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفت که به دلیل مشارکت ناچیز دولت‌های پیشین در هزینه‌های درمانی و وجود پرداخت‌های غیررسمی برای خرید خدمات تشخیصی و درمانی، علی‌رغم حضور بیمه‌های پایه و مکمل در بازار سلامت‌، بین 60 تا 70 درصد از هزینه‌ها، مستقیماً از جیب مردم پرداخت می‌شد که این رقم در کشورهای توسعه‌یافته به‌طور متوسط حدود 15 درصد است. بیمارستان‌های دولتی قدیمی با کمبود و فرسودگی تجهیزات به‌هیچ وجه پاسخگوی نیازهای هموطنان نبود و کیفیت در شأن مردم و پرسنل سلامت را نداشت.

پرسنل درمانی و پزشکان بیمارستان‌ها نیز به‌دلیل ناچیز بودن میزان دریافتی و  تاخیر طولانی مدت در پرداخت‌ها در مقایسه با بخش خصوصی انگیزه‌ای برای کار در بخش دولتی  و پاسخگویی لازم به مردم و مراجعان را نداشتند. اورژانس‌های بیمارستانی  در هر شبانه‌روز جوابگوی بیماران اورژانسی معادل چندین برابر ظرفیت خود بودند و میزان تخت‌های ویژه بیمارستانی به‌هیچ وجه با نیاز روزانه آن در کشور همخوانی نداشت.

گلایه­‌های فراوانی از جمله هزینه‌های بالای درمان، فرسودگی بیمارستان و تجهیزات، کیفیت پائین خدمات درمانی، ارجاع به بیرون از بیمارستان برای دریافت دارو و تجهیزات، عدم دسترسی به پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها و پرداخت‌های نامتعارف در بین آحاد مردم نارضایتی وسیعی ایجاد کرده بود. بنابراین تحول در حوزه سلامت برای جلوگیری از این نارضایتی امری ضروری بود و با هدف ارتقاء کیفیت خدمات درمانی، بهبود عدالت در دسترسی به خدمات درمانی، حفاظت مالی مردم در مقابل هزینه‌های درمان در سراسر کشور به‌اجرا در‌آمد که سبب بهبود الگوی سلامت کشور شد.

در زمان تدوین این برنامه ملی در سال 1392 تمامی مفاد و محورهای برنامه با استناد به اسناد بالادستی همچون قانون برنامه پنجم توسعه و سیاست‌های سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری و ... بوده است که در جدول ذیل خلاصه‌ای از آن آورده شده است و این امر نشان‌دهنده حرکت در مسیر قانون این برنامه ملی بوده است.
 
طرح تحول سلامت چه کرده است؟ مبانی قانونی برنامه‌های تحول سلامت کدام است؟
افزایش سهم سلامت از بودجۀ دولت بند 10 سیاست‌های کلی سلامت؛ مادۀ 34 قانون برنامۀ پنجم توسعه
انتقال منابع مالی برای خرید خدمت از ارائه‌دهندۀ خدمت، به خریدار خدمت بند 7 سیاست‌های کلی سلامت
مدیریت بهینۀ منابع و انضباط مالی بند 10 سیاست‌های کلی سلامت
رفع بحران کمبود دارو و تجهیزات پزشکی بند 1 سیاست‌های کلی سلامت
کنترل قیمت دارو و تجهیزات پزشکی بندهای 4 و 5 سیاست‌های کلی سلامت
حمایت از داروهای تولید داخل بندهای 4 و 5 سیاست‌های کلی سلامت
بیمه‌کردن جمعیت بدون بیمۀ پایۀ سلامت بند 9 سیاست‌های کلی سلامت؛
مادۀ 38 قانون برنامۀ پنجم توسعه
کاهش میزان پرداختی بیماران در بیمارستان‌های دولتی وابسته به وزارت بهداشت بند 9 سیاست‌های کلی سلامت؛ مادۀ 38 قانون برنامۀ پنجم توسعه
تعدیل قیمت تعرفۀ ارائۀ خدمات درجهت واقعی‌شدن آن‌ها بند 9 سیاست‌های کلی سلامت؛ مادۀ 38 قانون برنامۀ پنجم توسعه
افزایش کمیت و کیفیت منابع انسانی شاغل در بخش دولتی و تغییر نحوۀ قرارداد با آنها ماده 32 و 36 قانون برنامۀ پنجم توسعه
بازنگری در پرداخت مبتنی‌بر عملکرد کارکنان سلامت بند 9 سیاست‌های کلی سلامت؛ مادۀ 32 قانون برنامۀ پنجم توسعه
راه‌اندازی واحدهای ارائۀ خدمات سلامت مادۀ 32 قانون برنامۀ پنجم توسعه
ارتقای کیفیت خدمات سلامت در بخش دولتی بند 8 سیاست‌های کلی سلامت
رایگان‌کردن زایمان طبیعی برای مادران بند 2 سیاست‌های کلی سلامت
مدیریت ارائۀ خدمات و حفاظت مالی برای مبتلایان بیماری‌های صعب‌العلاج بند 9 سیاست‌های کلی سلامت؛ مادۀ 38 قانون برنامۀ پنجم توسعه
تقویت، ادغام و نرم‌افزاری‌کردن نظام اطلاعات برای تصمیم‌سازی بهتر بند 8 سیاست‌های کلی سلامت؛ ماده 35 قانون برنامۀ پنجم توسعه

طرح تحول نظام سلامت برنامه‌ریزی شده و نقشه راه دارد. مدل این طرح نیز برگرفته از مدلی جهانی و مورد تائید سازمان جهانی بهداشت است و توانسته بازار مخفی و بسیار گسترده سلامت را کنترل و قانونی و انضباط قابل توجهی به آن ببخشد. برنامه‌ها براساس نیازهای ضروری طراحی شدند نه براساس مبانی تئوری اقتباس شده است. طراحی طرح تحول براساس نیازها و مشکلات مردم بوده و هدف‌گیری‌ها درست انجام شده است. زمانی که مشکل اصلی مردم پرداخت و هزینه‌های کمرشکن و فقرزای سلامت بود، هدف‌گیری برای بیمه مردم افزایش پوشش بیمه‌ای، کاهش پرداخت در بیمارستان‌ها، تهیه وسایل مورد نیاز پزشکی در بیمارستان‌ها و حذف پرداخت‌های غیرقانونی، به درستی انجام شد.

نقشه راه وجود دارد و طراحی‌ها از ابتدای دولت یازدهم در وزارت بهداشت با کمک کارشناسان دانشگاهی، ستادی و مدیران سابق وزارت بهداشت انجام گرفت. این طراحی‌ها برگرفته از اسناد بالادستی همچون برنامه چهارم و پنجم توسعه، سند چشم‌انداز 1404 و سند تحول نظام سلامت است که متاسفانه محقق‌شدن آن‌ها به آرزوی مسئولان و کارشناسان نظام سلامت در دوره‌های پیشین تبدیل شده بود. مدل طرح تحول سلامت بر مبنای پوشش خدمات جامع سلامت است و برگرفته از مدلی جهانی و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی  اما در عین حال در آن به صورت ملی و محلی عمل شده است. در صورتی که سازمان‌های همکار (سازمان‌­های بیمه‌گر) معوقات خود را پرداخت می‌­کردند این حجم بدهی برداشت­‌های نادرستی چون ورشکستگی طرح را برای برخی از منتقدین رقم نمی‌زد!

واقعی‌کردن تعرفه­‌های درمانی در نظام سلامت نیز با تکیه بر عدالت در نظام پرداخت انجام شده است و تمامی گروه‌­های پزشکی و کادر درمانی از این رخداد بهره برده و توازن پرداخت در تمامی گروه­‌ها رعایت شده است تا خدمتی در شأن هموطنان در بیمارستان‌­ها به آنها عرضه شود.
 
کد مطلب : ۱۲۹۸۴
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۵
۰
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم
 

ارسال
 
گروه های خبری :