جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ,14 December 2018
 
 
اعلام آمادگی 30 شرکت دانش‌بنیان جهت استقرار در شهر سلول
 
شهر سلول دانشگاه خوارزمی که نخستین شهر سلول ایران محسوب می‌شود، با هدف متمرکز شدن شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تاسیس در زمینی به مساحت 60 هکتار در دانشگاه خوارزمی آغاز شده است.
 
به گزارش فانا، دکتر سبحان‌اللهی، رییس دانشگاه خوارزمی در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت اولین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی ضمن معرفی این دانشگاه، اظهار کرد: این یک روز تاریخی و نقطه عطفی برای دانشگاه خوارزمی به شمار می‌­رود، زیرا دانشگاه به نسل چهارم دانشگاه‌ها قدم می‌­گذارد. همچنین برای اولین بار صنعت و بخش خصوصی در دل دانشگاه شروع به فعالیت خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: تاریخچه دانشگاه سبقه تاریخی و بین‌المللی دارد، این دانشگاه با سابقه یکصدساله در نظام آموزشی کشور بعنوان اولین دانشگاهی است که ریاضیات جدید را وارد کشور کرده است. دانشگاه خوارزمی با بیش از 13 هزار دانشجو و 500 عضو هیات علمی در دو سایت تهران و کرج فعالیت می‌کند.

دکتر حمیدیه، دبیر ستاد علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، با اشاره به اینکه تولید محصولات بنیادی تنها به پزشکی مربوط نیست و در رشته‌­های مختلف مهندسی نیز کاربرد دارد، بیان کرد: سلول­‌های بنیادی در پوست، سلول‌­های ریوی و دیگر حوزه‌های سلامت انسان کاربرد روزافزون دارد.

وی مهمترین هدف شهر سلول را درمان بیماری‌­های صعب‌العلاج اعلام کرد و گفت: سلول‌های بنیادین برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود، امید داریم بتوانیم در راستای درمان این بیماری‌ها اقدام کنیم.

دکتر محمدعلی زاهد، رییس شهر سلول دانشگاه خوارزمی نیز گفت: شهر سلولی با هدف پژوهش و خدمات در زمینه سلول­‌های بنیادی و پزشکی زیرساختی ایجاد می‌­شود.

زاهد در ادامه با بیان اینکه پروژه ساخت اولین شهر سلول کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم و با استفاده از بهترین پزشکان و محققان کشور انجام می‌شود، افزود: پزشکی بازساختی شاخه‌ای از علم پزشکی است که هدف آن ترمیم یا احیای بافت و اندام آسیب دیده است که شاخه‌های مختلفی دارد که می‌توان در این بخش از سلول‌های شخص بیمار، مهندسی بافت، استفاده از بافت‌های نوترکیب، سلول‌های غیر خودی، ژن درمانی و... استفاده کرد.

دکتر امیرخانی، دبیر شورای راهبردی ستاد سلول‌های بنیادی کشور تصریح کرد: علوم و فناوری سلول‌های بنیادی در جهان پیشرفت فراوانی داشته و جزو دانش‌های مهم و موثر در حوزه‌های مختلف محسوب می‌شود.

وی افزود: با در نظر داشتن رشد تصاعدی دانش‌های بنیادین از سال 2020 می‌توان به اشتغالزایی این رشته امیدوار بود.

دکتر امیرخانی با تاکید بر اینکه در آینده عدم برخورداری از توان تولید سلول‌های بنیادی، به طور قطع باعث ایجاد مشکل برای کشور خواهد شد، گفت: لازم است در این راستا دانش آموختگان کارآفرین تربیت کنیم که به محض فارغ‌التحصیل شدن وارد مرحله تولید، عرضه محصول و کارآفرینی شوند.

وی گفت: هم اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که باید دانشگاه‌ها را به سوی دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم ارتقاء دهیم.

دکتر امیرخانی با اشاره به اینکه تولید محصولات بنیادین صرفا به پزشکی مربوط نیست و در رشته‌های مهندسی نیز کاربرد دارد، افزود: تمامی افرادی که صاحب ایده در این حوزه‌ها هستند، می‌توانند به شهر سلول مراجعه و محصول خود را تولید و عرضه کنند.

وی گفت: به دنبال تکثیر ایده‌ها و شتاب‌دهنده‌ها در حوزه سلول‌های بنیادی هستیم و از تمامی مسئولان می‌خواهیم که در این حوزه پیشگام باشند.

دکتر مهبودی رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات زیست فناوری نیز گفت: با توجه به رشد روزافزون صنایع چهارم هم اکنون فرصت آن رسیده است که سرمایه‌دارها به دانشگاه‌ها بیایند و روند سرمایه گذاری تغییر کند.

وی افزود: امروزه بازار جایگاهش را به دانش داده است و ضروری است به فکر تکنولوژی‌های درون دانشگاهی باشیم.

دکتر کارآگاه، رئیس شرکت پرسیس ژن شتاب‌دهنده‌های مستقر در شهر سلول نیز گفت: پروژه شهر سلول در 10 هکتار با هدف توسعه علوم و فنون بنیادین ساخته خواهد شد.

وی افزود: استارتاپ، شتاب‌دهنده‌ها، مرکز رشد و شرکتهای دانش‌بنیان با برنامه‌ریزی انجام شده شروع به کار خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: محل شهر سلول یک طرح 20 ساله است که فاز اول آن 5 ساله است.

کارآگاه از اعلام آمادگی 30 شرکت دانش‌بنیان پیشرو در علوم سلولی جهت استقرار در شهر سلول خبر داد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه خوارزمی، دکتر محمدعلی نجفی، استاندار البرز نیز گفت: بازتاب و دامنه ایجاد شهر سلول‌های بنیادی و بیوتکنولوژی علاوه بر استان، در سطوح ملی و منطقه‌ای خواهد بود و از هزینه‌های ارزی و واردات جلوگیری خواهد شد.

نجفی افزود: هم اکنون شاهد این هستیم که اندیشه‌های بزرگ در استانی که به عنوان قطب علم و فناوری کشور نامگذاری شده است، بیش از پیش در حال فراهم شدن است.

وی گفت: تولیدات فناورانه شهر سلول موجب رونق صادرات خواهد شد ‌و بهره مندی از فرصت‌های ویژه ای را برای کشور فراهم خواهد آورد.

وی خاطرنشان کرد: در تمام بخش‌ها و تصمیم سازی‌ها ‌اگر اندیشه دانش بنیان و استفاده از علم و فناوری روز دنیا همراه نباشند، با مسائل عدیده مواجه خواهیم شد.

نجفی افزود: احداث شهر سلول موجب بازگشت و جذب جوانان و نخبگان به کشورمان خواهد بود. ما به دنبال ایجاد مشاغل محدود در تولیدی کوچک نیستیم، زیرا با تلفیق صنعت و دانشگاه، ایجاد مشاغل پایدار و بزرگ صورت خواهد گرفت.

وی گفت: پیش از این جوامع برای تولید ثروت از منابع طبیعی و منابع، جنگل‌ها و معادن استفاده می‌کردند که متاسفانه باعث تخریب شدید شد، اما امروزه تولید ثروت از طریق علم صورت می‌گیرد.

نجفی تصریح کرد: استانداری البرز با فراهم کردن زیرساخت­های موردنیاز برای تکمیل و توسعه شهر سلول دانشگاه خوارزمی و ابلاغ دستورهای لازم برای تسهیل شرایط همکاری همه دستگاه‌های اجرایی استان، به سهم خود با تمام توان در جهت پیشبرد این اقدام گام بر خواهد داشت.
 
کد مطلب : ۱۲۹۹۱
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۵
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :