دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ,18 March 2019
 
 
بهمنی در گفت‌وگو با فانا خبر داد:
ورود زیست تخمیر به فاز صنعتی تولید استارترهای لبنی
در حال انتقال تکنولوژی از کشورهای اصلی هستیم
 
مدیرعامل شرکت زیست تخمیر گفت: شرکت زیست تخمیر علاوه بر انواع مختلف محصولات پروبیوتیک در زمینه تولید استارترهای لبنی نیز فعالیت می‌کند که در این حوزه سالانه مبالغ هنگفتی ارز نیز بابت واردات این محصول از کشور خارج می‌شود.
 
سحر بهمنی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه شرکت زیست تخمیر مجددا وارد فاز تولید صنعتی استارترهای لبنی شده است، افزود: استارترهای لبنی در حقیقت باکتری‌هایی هستند که به مخازن شیر تلقیح می‌شوند تا شیر را به ماست، پنیر یا کره تبدیل کنند.

وی با اشاره به اینکه زیست تخمیر به درخواست مسوولان و با توجه به اینکه استارترهای لبنی محصول کلیدی محسوب می‌شود مجددا وارد فاز صنعتی تولید این محصول شد، عنوان کرد: البته تولید این محصول دارای ظرافت‌های خاصی است بطوریکه هم‌اکنون در حال کار روی این زمینه هستیم تا این محصول قابلیت کشت مستقیم و مجدد را در داخل فرمانتور نداشته باشد تا صنایع شیر نتوانند از آن سوءاستفاده کنند.

مدیرعامل شرکت زیست تخمیر با بیان اینکه سالانه حجم بسیار زیادی استارترهای لبنی وارد کشور می‌شوند، عنوان کرد: زیست تخمیر مدت‌هاست که استارترهای لبنی را تولید کرده اما هم‌اکنون در حال کار روی ویژگی‌های کشت آن هستیم تا جلوی تقلبات شرکت‌های لبنی را بگیریم.

وی توضیح داد: استارترها باید به صورت مستقیم وارد مخازن شیر شرکت‌ها شوند و بعد از طی فرایند کوتاه تخمیر، شیر تبدیل به فراورده می‌شود. در این فرایند باید باکتری زود عمل کند و نحوه اثرگذاری باکتری روی این فراورده‌ها مهم است. بنابراین به باکتری فعالی در این زمینه نیاز داریم.

بهمنی ادامه داد: از سوی دیگر نمی‌خواهیم کار به صورتی باشد که شرکت‌ها بتوانند باکتری را چند بار کشت بدهند و از آن استفاده مجدد کنند. این کار باعث افت کیفیت محصولات شود و هم بحث مقرون به‌صرفه بودن فراورده را به خطر می‌اندازد. بنابراین شرایط باید به گونه‌ای باشد که این دانش در حین کار حفظ شود.

مدیرعامل شرکت زیست تخمیر عنوان کرد: دیروز نیز جلسه‌ای با معاون فناوری ریاست جمهوری داشتیم و بار دیگر روی این موضوع تاکید شد. در حال انتقال تکنولوژی در این حوزه از کشورهای اصلی هستیم چرا که تا به امروز هیچ شرکتی این کار را انجام نداده است.

به گفته وی تولید استارتر یک مشکل دیگر هم دارد و آن هم ظرفیت تولید بالای این فراورده‌ها را می‌طلبد که با توجه به اینکه ما ظرفیت تولید بیش از ۱۰۰ تن باکتری پروبیوتیک را در سال داریم، این مشکل برطرف شده است.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
 
کد مطلب : ۱۳۰۲۷
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :