چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ,26 June 2019
 
 
در پی تبلیغات وزارت بهداشتی‌ها
واکسن زنانه نایاب شد!
 
تبلیغات غیر کارشناسی واکسن hpv در برنامه ماه عسل باعث ایجاد تقاضای القایی در مردم وهجوم برای تزریق این واکسن شد، به طوری که گارداسیل هم اکنون در بازار نایاب شده و گروه‌های نیازمند نیز از دسترسی به آن محروم ماندند.
 
به گزارش فانا، چند ماه قبل بود که فردی به نام یاسی اشکی با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی، واکسن گارداسیل را تبلیغ کرد.اظهارات این فرد که نه پزشک بود و نه کارشناس حوزه زنان و سلامت، واکنش های زیادی را از سوی جامعه علمی و عموم مردم در پی داشت.  قاضی‌زاده هاشمی بعد از هجمه‌های زیادی که از سوی مردم در فضای مجازی نسبت به تبلیغ واکسن hpv صورت گرفت، مجبور به موضع‌گیری شد، این فشارها بیشتر به برنامه ماه عسل و مهمان این برنامه بود. مردم معترض بودند که چرا یک شخص غیر کارشناس باید در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره سونامی سرطان هشدار بدهد و ایجاد نگرانی و تشویش جامعه، آنها را به سمت تزریق یک واکسن خاص و پرحاشیه سوق دهد.

موج این فشارها آنچنان بر روی عوامل این برنامه تلویزیونی زیادشده بود که مجری این برنامه مجبور به لو دادن سناریو و پشت‌پرده اصلی حضور یاسی اشکی دربرنامه ماه عسل و دلیل تبلیغ وی برای این واکسن شد.

مجری این برنامه در آنتن زنده اعتراف کرد که از این ماجرا بی‌خبر بوده و پروژه تماما از طرف وزارت بهداشت هدایت شده و شخص وزیر بهداشت در جریان ریز مسائل مطرح شده است.

همین اعتراضات مردمی واکنش قاضی‌زاده را در پی داشت و وی در صبح روز 14 خرداد با منتشر کردن یادداشتی مسئولیت این قضیه را پذیرفت. 

وی همچنین در پاسخ به واکنش‌های جامعه علمی کشور مبنی بر حضور یک فرد غیر کارشناس در یک برنامه تلویزیونی و اظهار نظرهای تخصصی پزشکی وی،گفت: «اینجانب ضمن تشکر از سازمان صداوسیما و برنامه ماه عسل که به سلامت مردم توجه کرده‌اند، تنها به این نکته بسنده می‌کنم که امروزه بیماری ناشی از ویروسHPV از جمله بیماری‌هایی است که عده بسیاری در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و واکسن پیشگیری از این بیماری نیز با کمترین عارضه در دنیا استفاده می شود.»

همین تبلیغات و حمایت ها و مصاحبه‌های پی در پی مسئولان وزارت بهداشت باعث شد که مردم برای تزریق این واکسن وارداتی هجوم ببرند. حال آنکه این واکسن سالها در مطب‌ها و توسط پزشکان متخصص زنان برای گروه‌های پرخطر والبته جامعه هدف این واکسن‌ها تجویز و تزریق می‌شد؛ اما همین تبلیغات غیر حرفه‌ای و پر ابهام باعث شد تا تمام مردم،حتی آنهایی که روابط پرخطر نداشته و شاید هیچ وقت نیازی به تزریق این واکسن پیدا نمی‌کردند نیز تحت تاثیر جو حاکم قرار گرفته و مبالغ هنگفتی را برای تزریق این واکسن وارداتی بپردازند.

حال نزدیک به سه ماه از شو رسانه‌ای و تبلیغات همه جانبه وزارت بهداشتی ها برای واکسن HPV می‌گذرد اما این واکسن نایاب شده است! و حتی گروه‌های نیازمند نیز دیگر دسترسی به واکسن ندارند. 

گارداسیل برای بیماران در ۳ دوره تزریق می‌شود، یعنی هر نفر نیاز به ۳ واکسن دارد و حالا کسانی که۲ دوره آن را تزریق کرده‌اند و نزدیک به یک میلیون تومان نیز برای آن پرداخت کرده‌اند، بلاتکلیف مانده اند،چراکه واکسن نایاب شده و در هیچ داروخانه ومطب پزشکی یافت نمی‌شود.

تنها راه چاره این بیماران نیز بازار آزاد است که قیمتی سه برابر نرخ اصلی را باید پرداخت کنند، از طرفی اگر دوره تکمیل نشود همان واکسن‌های قبلی تزریق شده نیز بی اثر خواهد بود. 

حال چه کسی مقصر کمبود واکسن است؟ وقتی وزارت بهداشت برای تزریق یک واکسن تقاضای القایی ایجاد می‌کند و مردم را به بهانه سونامی سرطان به تزریق واکسن HPV تشویق و ترغیب می‌کند، تعادل مصرف به‌هم خورده و بیماران واقعی نیز در این بین آسیب می‌بینند. 

وزارت بهداشت چه تدبیری برای کنترل بازار ایجاد شده و تشخیص بیماران واقعی از غیر واقعی دارد؟ و آیا نظام دارویی کشور توانایی پاسخگویی و کنترل موج به راه افتاده داشته و دارد؟ چه کسی پاسخگوی ضرر بیمارانی که دوره تزریق آنها ناقص مانده و حال باید از اول مبالغ سرسام‌آوری را برای تزریق گارداسیل بپردازند، است؟
 
 
کد مطلب : ۱۵۶۲۲
يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :