چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ,26 June 2019
 
 
رییس سازمان انتقال خون ایران:
نشست شورای عالی سازمان انتقال خون ایران با ترکیب اعضای جدید برگزار شد
 
رییس سازمان انتقال خون ایران، گفت: شورای عالی سازمان انتقال خون، بالاترین مرجع تصمیم گیری در مورد اقدامات و فعالیت های این سازمان است و اولین نشست این شورا با ترکیب جدید افراد، امروز به ریاست وزیر بهداشت، برگزار شد.
 
به گزارش فانا، دکتر علی اکبر پور فتح الله  با اعلام این مطلب، اظهار داشت: در نشست امروز، گزارشی از فعالیت های سازمان انتقال خون، ارائه شد و موضوعاتی مانند ساختار و تشکیلات جدید این سازمان، راه اندازی آزمایشگاه های مورد تایید بین المللی در زمینه سازگاری آزمایش های نسجی و جداسازی سلول های بنیادی به منظور امکان تبادل سلول های بنیادی در سطح بین المللی، مشکلات سازمان انتقال خون و تامین مواد مورد نیاز انتقال خون و متمرکزسازی فعالیت های سازمان انتقال خون، مورد بحث و بررسی اعضای شورای عالی، قرار گرفت.

وی تصریح کرد: یکی از بزرگترین دستاوردهای سازمان انتقال خون، تبدیل پلاسمای مازاد بر مصرف اهداکنندگان به داروهای مشتق از پلاسما است و در همه کشورهای در حال توسعه، وقتی خون دریافت و گلبول قرمز از آن جدا می شود، پلاسمای مازاد بر مصرف بیمارستانی، دور ریخته می شود چون نسبت مصرف گلبول قرمز به پلاسما، 5 به یک است.

رییس سازمان انتقال خون، خاطرنشان کرد: سال گذشته برای حدود یک میلیون واحد پلاسمای مازاد بر مصرف در کشور، استانداردهای اروپایی اخذ و برای تبدیل به داروهای مشتق از پلاسما، به پالایشگرهای اروپایی ارسال شد. همچنین 750 هزار واحد پلاسما نیز در اختیار بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور قرار گرفت.

دکتر پورفتح الله با بیان اینکه بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، ایران و برزیل تنها کشورهای در حال توسعه هستند که توانسته اند پلاسمای مازاد بر مصرف خود را به دارو تبدیل کنند، گفت: سازمان جهانی بهداشت از ایران و برزیل به عنوان الگوهای تبدیل پلاسمای مازاد به داروهای مشتق از پلاسما یاد کرده و خوشبختانه با این کار، حدود 17 میلیون دلار در کاهش قیمت دارو، ارزش افزوده ایجاد شده است.
 
کد مطلب : ۱۵۶۲۳
يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵
۰
 
مرجع : پایگاه خبری وبدا
 

ارسال
 
گروه های خبری :