چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ,26 June 2019
 
 
سودمند در گفت‌وگو با فانا خبر داد:
تولید داروهای ساندوز در بهستان تولید از مرحله API
 
 
خبرنگار فانا در حاشیه بازدید اخیر اعضای فراکسیون غذا و دارو مجلس از شرکت بهستان تولید با مدیر سیاست سلامت و دسترسی به بازار (Health Policy & Market Access) شرکت ساندوز گفت‌وگویی انجام داده که به شرح زیر است:

ابتدا درباره فعالیت‌های شرکت ساندوز در ایران توضیح بفرمایید.

شرکت ساندوز نزدیک به ۴۰ سال است که در ایران فعال است. قبل از انقلاب، ساندوز در ایران کارخانه داشت که بعد از انقلاب مصادره شد و الان شرکت‌های تولیدکننده دارو در آن فعالیت می‌کنند. حتی ساندوز تحت شرایطی مانند جنگ تحمیلی ایران و تحریم‌های آمریکا و اروپا هیچگاه ایران را ترک نکرد و از فعالیت خود دست نکشید و به بازار دارویی ایران و بیماران ایرانی متعهد و وفادار ماند.

البته تلاش مدیران ارشد ساندوز هم برای حفظ ساندوز در ایران و متعاقبا تثبیت و اعتلای جایگاه ایران در بین شرکت‌های چندملیتی بی‌تاثیر نبوده و نیست.

ساندوز متشکل از شرکت‌های ساندوز، هگزال و Ebewe است که خود زیرمجموعه نوارتیس است. همانطور که شاید اطلاع داشته باشید نوارتیس نیز در ایران فعال است و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش شامل ساندوز، نوارتیس فارما و نوارتیس انکولوژی هستند.

ساندوز بزرگترین ژنریک و بایوسیمیلارساز دنیا است که در ایران فعالیت می‌کند. هم‌اکنون علاوه بر مراحل بسته‌بندی اولیه و واردات در یک گام بسیار بزرگ اقدام به تولید دارو از مرحله API (ماده اولیه) و انتقال تکنولوژی در بهستان تولید کرده است. گروه دارویی بهفار یکی از بزرگترین شرکای ما است که شامل بهستان تولید، بهستان پخش و بهستان دارو و دیگر شرکت‌ها است.

تصور می‌کنم هیچ شرکت ژنریک‌ساز چندملیتی و بزرگی در دنیا به اندازه ساندوز در ایران سرمایه‌گذاری نکرده است. ما در زمینه تولید، انتقال تکنولوژی، واردات و بسته‌بندی فعالیت کرده‌ایم.

گروه نوارتیس (ساندوز-نوارتیس فارما و نوارتیس انکولوژی) در زمینه کارهای انسان‌دوستانه نیز بسیار فعال است. در زلزله کرمانشاه با تامین مسکن موقت (کانکس) برای زلزله‌زدگان و همکاری با سازمان هلال احمر فعالیت تحسین‌برانگیزی داشت. همچنین در زمینه حمایت از پیوند و اهدای اعضا و حمایت از کودکان کار و دیگر مسئولیت‌های اجتماعی نیز پیش‌قدم و دارای فعالیت گسترده‌ای است.

درباره مشکلاتی که هم‌اکنون با آن مواجهید توضیح دهید.

ما در زمینه تولید از مرحله API فعالیت می‌کنیم و انتظار داریم سازمان غذا و دارو از ما چه در زمینه تولید و چه تامین و واردات محصولاتمان حمایت کند. با توجه به شرایط بحرانی حال حاضر کشور همبستگی تمامی ارگان‌های مرتبط با دارو از تولیدکننده، واردکننده، سندیکاهای مختلف و سازمان غذا و دارو بسیار اهمیت دارد.

در این شرایط مهمترین مساله تامین داروی کافی و باکیفیت با دسترسی آسان برای بیماران است و واقعا این تامین فرقی نمی‌کند که توسط چه بخشی صورت گیرد. اولویت اول با تولیدکنندگان است و درصورتی‌که تامین توسط تولیدکننده با ریسک همراه شود، دیگر بخش‌ها باید حمایت کنند. مبادا دود هرگونه اختلاف و کج‌اندیشی به چشم بیماران برود چون رسالت همه فعالان این صنعت قطعا تامین داروی باکیفیت و با قیمت مناسب و درخور برای بیماران است و لاغیر!

از منظر سیاسی هم حضور و فعالیت هرچه بیشتر شرکت‌های چندملیتی در ایران می‌تواند محسناتی برای کشور داشته باشد.

تصور می‌کنم حسن نیت ما در تولید به اثبات رسیده است و لازم است در زمینه قیمت‌گذاری به ما یاری رسانند و نگاهشان به داروهای تولید تحت لیسانس ساندوز صرفا شبیه مابقی برند ژنریک‌ها که تنها اسم دارو تغییر می‌کند نباشد چون تولید تحت لیسانس و کلا تولید در ایران هزینه بالایی دارد، حال آنکه بازرسی‌های فنی شرکت ساندوز اصلا آسان نیست و اینکه دارویی که در داخل ایران تولید می‌شود باید از همه لحاظ کمی و کیفی شبیه استانداردهای این شرکت و کاملا مشابه آنچه که در کشور اصلی توسط بیمار استفاده می‌شود، باشد.

در زمینه قیمت بالاخص در بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج جالب است بدانید که داروهای انکولوژی ما که از محصولات Ebewe است، دارای قیمتی معادل داروهای تولید داخل است حال آنکه هزینه‌های بازرگانی و تعرفه‌های گمرکی هم اضافه شده است. اما با اینحال در زمینه تخصیص حمایت، سهمیه و سیاستگذاری با مشکل مواجهیم.

به عبارت دیگر شما می‌فرمایید این داروهای وارداتی با توجه به هزینه‌های مربوط به واردات و ترخیص و بحث ارز از داروهای تولید داخل هم ارزانتر هستند؟

بله همینطور است. در مورد دارو سه نکته کیفیت، قیمت و خدمات از اهمیت بالایی برخوردارند. اینکه یک شرکت دارویی چه نوع دارویی، با چه کیفیت و خدماتی به بیمار ارائه می‌دهد بسیار مهم است. کیفیت محصولات ساندوز (هگزال-ابوه و ساندوز) هم توسط پزشکان و هم بیمارانی که سال‌ها از این داروها استفاده کرده‌اند، ثابت شده است.

قطعا شرکت بهستان تولید که توسط شرکت ساندوز مورد بازرسی‌های بسیار سختگیرانه بوده است، در حال تولید دارو با همان کیفیتی است که در اروپا تولید می‌شود و با قیمت بسیار مناسب و قابل پرداخت از سوی مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهد.

ساندوز به عنوان بزرگترین ژنریک‌ساز دنیا که در ایران در مرحله API سرمایه‌گذاری کرده و نیاز به توجه بیشتر داشته و بهتر است به چشم یک شرکت خارجی و بیگانه به ما نگریسته نشود.

همانطور که اشاره شد ما در اتفاقات بعد از انقلاب، دوران جنگ و دوره‌های تحریم سخت قبلی و فعلی فعال بوده‌ایم و گاهی علیرغم نظر برخی مبنی بر به صرفه نبودن این فعالیت در ایران با توجه به تحریم‌ها و مشکلات ما ایستاده‌ایم و کار می‌کنیم و از کشورمان در جلساتی که با مدیران ارشد خارجی شرکت داریم به شدت دفاع می‌کنیم و حتی مدیر منطقه ساندوز شخصا به ایران آمد و پیام حمایت تمام و کمال ساندوز در این شرایط را برای سازمان غذا و دارو با خود به همراه آورد.

در نوارتیس به عنوان مثال ۲۰۰ نفر کارمند ایرانی به صورت مستقیم و بیش از ۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم داریم که شامل افراد تحصیلکرده در رشته‌های پزشکی، داروسازی و دامپزشکی و دیگر رشته‌های مرتبط، افراد متخصص با مهارت و تحصیلکرده هستند و در صورت عدم حمایت و بسته شدن شرکت، این افراد بیکار شده و قطعا ضرر بیکاری افرادی از این دست پیامدهای مثبتی به همراه نخواه داشت.

علاوه بر بهستان تولید با چه شرکت‌هایی همکاری می‌کنید؟

بزرگترین شریک ما در زمینه تولید دارو بهستان تولید است که در حال تولید هفت SKU ساندوز از مرحله ماده موثره است. علاوه بر این شرکت کاوش گستر داروهای بیماری‌های سرطان Ebewe و شرکت شفایاب داروهای نوارتیس را تولید و وارد کشور می‌کند. باید بگویم بهستان تولید مهمترین شریک ما است که علاوه بر تولید در بحث پخش نیز فعال است.

گفت‌وگو از تکتم زاهدی‌فر
 
کد مطلب : ۱۵۶۷۲
سه شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۲
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :