دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ ,26 August 2019
 
 
شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی:
مشکل ما داخلی است نه خارجی
شرکت های خارجی تجهیزات دارویی همکاری زیادی دارند ، داخلی ها سنگ اندازی می کنند
 
یک وارد کننده لوازم پزشکی گفت: مشکل ما داخلی است نه خارجی. شرکت های خارجی عرضه کننده تجهیزات همکاری زیادی با ما می کنند اما این همکاری ها در داخل کشور انجام نمی شود. مثلا در بحث تخصیص ارز قبلا حواله ها در عرض سه روز کد سویفت می خورد اما اکنون هفته ها به طول می انجامد و باعث اعتراض و بی اعتمادی طرف های خارجی شده است.
 
به گزارش فانا، دکتر رضا ملک زاده اواخر هفته گذشته  اعلام کرد:«با افزایش خرید دستگاه ها و تجهیزات پزشکی باید بخش فنی تعرفه ها افزایش پیدا کند که وزیر بهداشت طی نامه ای به رئیس جمهور خواستار واقعی شدن تعرفه ها شده است.»رئیس کنگره و معاونت تحقیقات و نوآوری وزارت بهداشت بر لزوم تأسیس شرکت های دانش بنیان برای تولید دارو و تجهیزات مورد نیاز و جدید و افزایش امکان دسترسی بیماران به داروها تأکید کرد: « رتبه 17 جهانی برای ایران در شش ماهه اول سال 2018 از نظر تولید مقالات علمی، لزوم اختصاص بودجه  برای مراکز تحقیقاتی در راستای پژوهش های آینده و خودکفایی در مورد تأمین دارو همچنین اطلاع رسانی و آموزش بیماران را نشان می دهد.»

شرکت داروسازی «عبیدی» در مورد تهیه مواد اولیه از خارج کشور گفت: «مواد اولیه داروها وارداتی هستند که بسته به نوع دارو برای یک تا 2 سال وارد می کنیم، به همین دلیل هنوز ذخیره مواد اولیه داریم. در زمینه افزایش قیمت داروها هم در حد نرمال عمل کرده ایم و حداکثر 20 درصد افزایش قیمت داشته ایم اما چشم اندازی برای آینده نداریم و تولید دارو و هزینه آن بستگی به شرایط و حمایت های دولت در این زمینه دارد.»

«توسن تجهیز» تولیدکننده تجهیزات پزشکی از افزایش قیمت ها گفت: «دستگاه های ما هرچند تولید داخل است اما قطعات اصلی آنها کلا وارداتی است و ما خود وارد کننده نیستیم اما تهیه این قطعات در داخل بسیار سخت و گران شده و ناگزیر برخی دستگاه ها بیش از 50درصد افزایش قیمت داشته است.

شرکت دارویی «سیناژن» اما از تولید دارو در داخل کشور گفت :«ما داروهایی را  تولید می کنیم که صفر تا صد مراحل تولید آن در داخل کشور انجام می شود و حتی صادرات هم داریم و معتقدیم با مدیریت صحیح، برنامه ریزی مناسب و سرمایه گذاری اولیه، همچنین انجام کارهای تحقیقاتی می توان به خودکفایی رسید.»

شرکت «نیکان طب» یکی دیگر از واردکنندگان لوازم پزشکی مشکل اصلی را سازوکارهای داخلی دانست: «مشکل ما داخلی است نه خارجی. شرکت های خارجی عرضه کننده تجهیزات همکاری زیادی با ما می کنند اما این همکاری ها در داخل کشور انجام نمی شود.  مثلا در بحث تخصیص ارز قبلا حواله ها در عرض سه روز کد سویفت می خورد اما اکنون هفته ها به طول می انجامد و باعث اعتراض و بی اعتمادی طرف های خارجی  شده است. برای ترخیص کالا نیاز به مجوز گمرک، سازمان تجهیزات پزشکی، وزارت بهداشت، وزارت صنعت و معدن و بانک مرکزی است که پروسه ای زمان بر و آزاردهنده است.

از طرف دیگر وزارت بهداشت اجازه بالا بردن قیمت تجهیزات را نمی دهد. همه این مشکلات بر دوش واردکنندگان و به تبع بیمارستان ها و پزشکان و در نهایت بیماران است و واردکنندگان نمی دانند تا چند وقت دیگر می توانند به این منوال ادامه دهند.»
 
کد مطلب : ۱۶۲۱۷
يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری برنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :