دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ,17 June 2019
 
 
افزایش ۴۰ درصدی قیمت کیت‌های آزمایشگاهی
آزمایشگاه‌ها در آستانه ورشکستگی قرار دارند
 
عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: نوسان نرخ ارز سبب افزایش ۴۰ درصدی قیمت کیت‌های آزمایشگاهی شده است.
 
به گزارش فانا، مهدی بوترابی عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی اظهار کرد: یکی از مشکلات مهم علوم آزمایشگاهی بحث معوقات بیمه‌ای بوده که نقدینگی مراکز علوم آزمایشگاهی را دچار مشکل کرده است.وی ادامه دارد: در حال حاضر بیمه سلامت، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح با مراکز علوم آزمایشگاهی قرارداد دارند و اکثر مراجعان مراکز علوم آزمایشگاهی از این صندوق‌های بیمه‌گر است.

عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی بیان کرد: اکثر تجهیزات و ملزومات مصرفی آزمایشگاه‌ها وارداتی است به همین دلیل اقتصاد آزمایشگاه‌ها رابطه مستقیمی با نوسان نرخ ارز دارد و همین مسئله باعث افزایش چندین برابری تجهیزات و کیت‌های تشخیصی شده است.

بوترابی بیان کرد: در طول یکسال گذشته قیمت تجهیزات و کیت‌های تشخیصی علوم آزمایشگاهی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشته و این در حالی که تعرفه علوم آزمایشگاهی ثابت و بدون تغییر مانده است و مشکلات اقتصادی و منابع مالی کم کیفیت خدمات را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

کمیاب شدن کیت‌های تشخیصی با نوسان نرخ ارز

عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی بیان کرد: متاسفانه در کشور نوسان نرخ ارز باعث کمیاب شدن کیت‌های تشخیصی و در نتیجه افزایش قیمت ملزومات مصرفی آزمایشگاه‌های تشخیصی شده است و همین مسئله بسیاری از مراکز علوم آزمایشگاهی را با خطر ورشکستگی روبرو ساخته است.

بوترابی تاکید کرد: متاسفانه علاقه‌مندان به رشته علوم آزمایشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نمی‌‌توانند در این رشته مشغول به تحصیل شوند به همین دلیل باید در رشته‌ای شبیه به علوم آزمایشگاهی درس بخوانند.

بوترابی گفت: به دلیل نوسان نرخ ارز شرکت‌های توزیع کننده و تولید کننده، فروش بسیاری از کیت‌های تشخیصی را متوقف کرده‌اند.

وی در خصوص طرح تحول نظام سلامت گفت: طرح تحول نظام سلامت تاثیری بر آزمایشگاه‌های دولتی نگذاشته است.
 
کد مطلب : ۱۸۱۴۳
جمعه ۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۲
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :