دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ,17 June 2019
 
 
رادیولوژی دیجیتال در کشور بومی‌سازی شد
 
توسط یک شرکت دانش‌بنیان و با تکیه‌بر دانش متخصصان داخلی، دستگاه رادیولوژی دیجیتال در کشور در قالب یک طرح ملی فناوری تولید شد.
 
به گزارش فانا، مجری طرح ملی و مدیرعامل شرکت شیما پرتو درباره تولید این دستگاه اظهار کرد: قسمت‌های مکانیکی ژنراتور و نرم‌افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال با تکیه‌بر دانش فنی متخصصان داخلی در کشور تولید شد.

علی رابط گفت: برای تولید ژنراتور و نرم‌افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال در کشور مجوزهای لازم ازجمله مجوز استانداردهای ایمنی و الکتریکان را از وزارت بهداشت دریافت شده و تولید این محصول به‌صورت نمونه اولیه اجرا کرده‌ایم.

وی با اشاره به نمونه اولیه دستگاه رادیولوژی دیجیتال اظهار کرد: نمونه اولیه این دستگاه در یکی از بیمارستان‌های تهران در حال استفاده است و در گزارش‌های ارائه‌شده عملکرد آن مورد رضایت کاربران بوده است.
این فعال دانش‌بنیان افزود: در مرحله فعلی، سعی بر تولید صنعتی دستگاه رادیولوژی دیجیتال داریم تا به مراکز درمانی خصوصی و دولتی خدمات ارائه کند.

مجری این طرح ملی درباره تفاوت این دستگاه با دستگاه‌های آنالوگ خاطرنشان کرد: در گذشته تصاویر به‌صورت آنالوگ ثبت می‌شدند اما با استفاده از این دستگاه و این سیستم تصاویر به‌صورت دیجیتال تولید شده و در کامپیوتر ثبت می‌شود.

رابط با اشاره به اینکه ژنراتور و نرم‌افزار این دستگاه دیجیتال در کشور بومی‌سازی شده است، گفت: تا پیش‌ازاین دستگاه‌های دیجیتال رادیولوژی گردآوری می‌شد و هر قطعه این دستگاه‌ها از یک برند تولید می‌شد اما ما توانستیم با استفاده از دانش داخلی تولید بخش مکانیکی ژنراتور و نرم‌افزار دستگاه رادیولوژی دیجیتال را در کشور تولید کنیم.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره هدف از تولید این دستگاه بیان کرد: به دلیل جلوگیری از خروج ارز و کاهش هزینه‌ها با به‌کارگیری دانش فنی نمونه اولیه تولیدشده و در بازار عرضه کردیم و قصد داریم تا این دستگاه را برای سازمان‌ها و مراکز درمانی خصوصی و دولتی تولید مستمر داشته باشیم.

وی گفت: با اجرای این طرح ملی فناوری ما قادر به تأمین بازار هستیم و در صورت دریافت اخذ سفارش می‌توانیم این محصول را به تولید انبوه برسانیم.
رابط درباره صادرات این دستگاه دانش‌بنیان اظهار کرد: از ابتدای تولید این دستگاه قصد صادرات این محصول را داشتیم و حالا هم در کشورهای منطقه که خواهان کالای ایرانی هستند به دنبال صادرات داریم.
مجری این طرح ملی همچنین افزود: ما با تولید کالای داخلی قصد صرفه‌جویی ارزی داشتیم اما الآن با توجه به نوسان نرخ دلار تولیدکنندگان داخلی را با مشکل مواجه کرده‌اند.

مجری این طرح ملی درباره دریافت حمایت از مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: حمایت‌هایی را در قالب تسهیلات و برای رشد و توسعه فناوری و پیگیری جهت اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح در جهت تولید کالای داخلی داشته‌ایم اما با توجه به مشکلات موجود برای تولیدکنندگان و پیمانکاران نیاز به حمایت‌های دیگری ازجمله اخذ سفارش‌ها برای تولیدات دانش‌بنیان است.

وی گفت: این شرکت در زمینهٔ تجهیزات تصویربرداری سابقه فعالیت طولانی‌مدت دارد و بعد از واردات به مونتاژ قطعات در کشور، اکنون به تولید ژنراتور و نرم‌افزار دستگاه تصویربرداری دیجیتال رسیده‌ایم.
 
کد مطلب : ۱۸۱۹۵
چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۹
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :