سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ,22 October 2019
 
 
تولید کیتوسان داروی منعقد کننده خون
 
جوان بوشهری با تحقیق و پژوهش در زمینه تهیه ماده‌ای به نام کیتوسان، توانسته نتایج خوبی را از این پلیمر زیستی به دست آورد.
 
به گزارش فانا ، به گفته سید علی احمدی فارغ التحصل رشته شیمی تجزیه که هم اکنون در مرکز رشد زیست فناوری دریایی خلیج فارس بر روی تحقیقش فعالیت می‌کند؛ ماده اولیه این پلیمر زیستی پوست میگو است که به وفور در استان بوشهر وجود دارد و بدون استفاده دور ریخته می‌شود.وی افزود: چون گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها دارای بار منفی در سطح خودشان هستند و این پلیمر زیستی کاتیونی است، یک بر هم کنش ایجاد می‌شود و می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان جلوی خونریزی را بگیرد.

این محقق اضافه کرد: این ماده  در کشورهایی مثل ژاپن ، چین و آمریکا استفاده می‌شود ولی در کشور ما هنوز به مرحله صنعتی نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: برای محصول تولیدی تاییدیه‌هایی را از دانشگاه‌های شیراز، صنعتی شریف، شهید بهشتی تهران، شهید چمران اهواز و دانشگاه تهران گرفته ولی هنوز نتوانسته از سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت مجوزی بگیرد. 

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: وظیفه مراکز رشد تسهیل در تولید نمونه اولیه تا تجاری شدن محصول است.

دکتر غلامرضا خمیسی پور افزود: در صدد هستیم با شرکت‌ها و واحدهای شتاب دهنده که به صورت تخصصی در زمینه دارو کار تسهیل‌گری  و سرمایه‌گذاری را انجام می دهند وارد عقد تفاهم‌نامه شویم.
 
کد مطلب : ۲۰۳۵۶
يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
 

ارسال
 
گروه های خبری :