يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
 
 
صدور دانش فنی و اجرای ۲۰۰ پروژه دستاورد دوسالانه آزمایشگاه پیش بالینی
 
رئیس آزمایشگاه پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به دومین سالگرد راه‌اندازی این آزمایشگاه، گفت: تاکنون ۲۰۰ پروژه تحقیقاتی شامل روش‌های درمانی و دارو در این آزمایشگاه اجرایی شد، ضمن آنکه درخواست‌هایی برای راه‌اندازی آزمایشگاه مشابه از سوی برخی کشورها به ما ارسال شده است.
 
به گزارش فانا، دکتر محمدرضا آی  با بیان اینکه امروز سه‌شنبه، ۱۸ تیر دومین سالگرد افتتاح آزمایشگاه ملی جامع پیش بالینی در دانشگاه علوم پزشکی تهران است، افزود: مزیت عمده این آزمایشگاه این است که تمام تجهیزات آن ساخت شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

وی دستگاه‌های ساخته‌شده برای این آزمایشگاه را جزو اقلام تحریمی دانست که به ایران واگذار نمی‌شد و اظهار کرد: طراحی و ساخت این تجهیزات مهندسی معکوس نیستند و دستگاه‌هایی هستند که با فناوری‌های بومی‌سازی شده ایرانی ساخته شدند.

به گفته آی، هزینه طراحی و ساخت این دستگاه‌ها از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هزینه راه‌اندازی این آزمایشگاه از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأمین شده است.

رئیس آزمایشگاه پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان کرد: در حال حاضر این آزمایشگاه به تمام محققان ارائه خدمات می‌دهد و همه محققان می‌توانند تحقیقات پیش‌بالینی مورد نظرخود را در این آزمایشگاه انجام دهند.

آی، آزمایشگاه پیش بالینی را محلی برای انجام آزمایشات مورد نیاز روی تحقیقات، پیش از وارد شدن آن به بالین بیمار توصیف کرد و یادآور شد: هر نوع روش درمانی و یا دارویی و یا روش تشخیصی قبل از وارد شدن به بالین بیمار باید بر روی موش و یا سایر حیوانات آزمایشگاهی، آزمایش شود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه در گذشته ما تجهیزات ویژه‌ای را که بتوانیم از موش تصویربرداری کنیم در اختیار نداشتیم، گفت: موش ۲۵۰۰ بار کوچک‌تر از انسان است؛ از این رو تجهیزاتی که برای تصویربرداری از موش استفاده می‌شود، بسیار دقیق‌تر است.

به گفته وی، قبل از راه‌اندازی این آزمایشگاه، محققان برای تصویربرداری از حیوانات آزمایشگاهی در مطالعات پیش‌بالینی خود از تجهیزات انسانی استفاده می‌کردند که این امر دقت لازم را نداشت، ولی تجهیزات موجود در این آزمایشگاه دقت لازم را به پژوهشگران می‌دهد.

رئیس آزمایشگاه پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهیه تصاویر با دقت بالا را از جمله مزایای این آزمایشگاه نام برد و یادآور شد: این امر کمک می‌کند که نتایج این تحقیقات بسیار دقیق‌تر باشد.

آی، خاطر نشان کرد: زمانی که موفق شدیم آزمایشگاه پیش‌بالینی را در کشور بومی‌سازی کنیم و تنها کشوری هستیم که تمام تجهیزات آن در داخل کشور ساخته شده است، درخواست‌هایی از کشورهای دیگر برای راه‌اندازی چنین آزمایشگاهی برای ما ارسال شده است.

وی کشورهای فیلیپین و چین را از جمله کشورهایی دانست که درخواست راه‌اندازی آزمایشگاه پیش بالینی مشابه را به ایران ارسال کردند و یادآور شد: ما در تلاش هستیم تا با برگزاری جلساتی با آنها، این فناوری را صادر کنیم.

آی، از اجرای ۲۰۰ پروژه در این آزمایشگاه خبر داد و افزود: این پروژه‌ها شامل تحقیقاتی در زمینه روش‌های درمانی، دارو و نانو ذرات می‌شود.

به گزارش ایسنا، امروز اولین نشست و گردهمایی پژوهشگران آزمایشگاه پیش‌بالینی در محل این آزمایشگاه به منظور معرفی خدمات و عملکرد آزمایشگاه پیش‌بالینی برگزار می‌شود.
 
کد مطلب : ۲۰۷۰۸
سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :