سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ,22 October 2019
 
 
شتاب تحقیقات حوزه پیش‌بالینی با تجهیزات ایرانی
 
تحقیقات حوزه پیش‌بالینی با کمک فناوری پیشرفته تجهیزات ایران ساخت شتاب گرفته است به گونه‌ای که اکنون آزمایشگاه جامع پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران به همت شرکت‌های دانش‌بنیان به امکاناتی مجهز شده که در فهرست تحریم‌ها قرار داشتند.
 
به گزارش فانا، دو سال پیش در چنین روزی آزمایشگاه جامع پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران توسط سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تهران افتتاح شد، این آزمایشگاه نمونه یک مرکز است که توانمندی محققان و جوانان این مرز و بوم را به رخ می‌کشد. تجهیزات و دستگاه‌های این مرکز همگی ساخت شرکت‌های دانش‌بنیان است که قدم در مسیر آبادانی و ساختن ایران گذاشته‌اند، این مرکز مجهز به ۸ دستگاه دارای فناوری «های تک» است که می‌توان به میکرو سی تی، میکرو پت، تصویربرداری گاما کمرا، تصویربرداری نوری سه بُعدی و میکرو اسپکت اشاره کرد.

دستگاه‌هایی که همگی در فهرست تحریم قرار دارند و اگر همت فناوران داخلی نبود شاید به این زودی‌ها در مسیر تحقیقات پیش‌بالینی رشد نمی‌کردیم.معاون علمی و فناوری آزمایشگاه پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در دورهمی به مناسبت سالروز تاسیس این آزمایشگاه درباره ضرورت وجود این مرکز بیان کرد: تحقیقات و مطالعات برای تولید دارو پیش از تحقیقات در فاز انسانی باید روی حیوانات تست و شبیه‌سازی شود، با این تحقیقات میزان اثر بخشی دارو و مواردی همچون عدم سمیت آن مشخص می‌شود، بنابراین تحقیقات پیش‌بالینی جزو جدانشدنی برای تولید دارو است.

احسان شریف ادامه داد: تفاوت این آزمایشگاه با سایر مراکز در این است که در اینجا تصویربرداری در حوزه پیش‌بالینی انجام می‌شود، یعنی پس از تزریق، دارو پایش و ردیابی می‌شود تا اتفاقات بعد از تزریق مشخص شود، برای این کار نیاز به تجهیزات و دستگاه‌های تخصصی است که به فناوری پیشرفته مجهز باشند، این را هم باید در نظر بگیریم که تحقیقات روی حیوانات کوچک انجام می‌شود و باید دقت و حساسیت دستگاه بالاتر از دستگاه‌های انسانی باشد.

وی بیان کرد: از آنجا که همه دستگاه‌های مورد نیاز برای این تحقیقات در فهرست تحریم قرار دارد، شرکت‌های دانش‌بنیان وارد میدان شدند و ساخت آنها را انجام دادند. بنابراین افتخار ما این است که این مجموعه ایران ساختی است، اکنون هشت دستگاه در آزمایشگاه وجود دارد که به زودی یک دستگاه ایران ساخت دیگر به این فهرست افزوده می‌شود، با اضافه شدن سیستم تصویربرداری میکرو اولتراسوند توسط یک شرکت دانش‌بنیان به آزمایشگاه، مسیر تحقیقات این حوزه با سرعت بیشتری پیش می‌رود.

وی در بخش بعدی به اقدامات مرکز در این دو سال اشاره کرد و گفت: محققان و پژوهشگران از سراسر ایران می‌توانند برای انجام تحقیقات خود از امکانات آزمایشگاه استفاده کنند، پیش از راه‌اندازی این مرکز محققان بسیار کمی در حد تعداد انگشتان یک دست در حوزه پیش‌بالینی فعال بودند اما پس از راه‌اندازی آزمایشگاه تعداد محققان این حوزه رشد چشمگیری داشت، به گونه‌ای که یک هزار و ۵۰۰ اسکن تاکنون در این مرکز انجام شده است، همچنین بیش از ۶ هزار نفر ساعت با حضور در کارگاه‌های تخصصی آزمایشگاه آموزش دیدند و ۴۲ رویداد علمی نیز برگزار شده است.

با توجه به اهمیت مطالعات پیش‌بالینی و نبود امکانات مورد نیاز برای انجام این تحقیقات، آزمایشگاه پیش‌بالینی با حمایت معاونت علمی و فناوری در سال ۱۳۹۶ راه‌اندازی شد تا با وجود مجهزترین دستگاه‌ها در این حوزه خدمات به محققان کشور ارائه شود.
 
کد مطلب : ۲۰۷۱۹
چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :