جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ ,28 February 2020
 
 
نجفی در گفت‌وگو با فانا مطرح کرد:
پیشرفت چشمگیر ایران در تولید داروهای درمان سرطان پستان
الان به لطف سبحان انکولوژی و سایر شرکت‌ها تقریبا همه داروهای خط اول درمان را داریم
 
یک فوق تخصص انکولوژی، هماتولوژی گفت: هم‌اکنون تقریبا همه داروهای خط اول درمان سرطان پستان در کشور با قیمت و کیفیت مناسب در دسترس بیماران قرار دارند.
 
دکتر صفا نجفی در حاشیه مراسم لانچ دو داروی جدید ابیرترون (Abiraterone) و اورولیموس (Everolimus) شرکت داروسازی سبحان انکولوژی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به تقدیر از شرکت سبحان انکولوژی به دلیل فعالیت گسترده در زمینه تولید داروهای درمان سرطان توضیح داد: کشورمان پیشرفت زیادی در زمینه تولید و در دسترس قرار دادن داروهای درمان سرطان برای بیماران داشته است. یادم می‌آید در سال 1389 برای بیماران که نسخه می‌نوشتیم تقریبا همه داروها برند و خارجی بودند و قیمت نسخه چند میلیون تومان بود این در حالی است که هم‌اکنون شرکت‌های داروسازی خوبی در زمینه تولید داروهای درمان سرطان با کیفیت و قیمت مناسب داریم که شرکت سبحان انکولوژی نیز یکی از شرکت‌های شاخص در این حوزه محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر در گذشته می‌ماندیم و به سمت تولید داروهای درمان سرطان نمی‌رفتیم امروز بسیاری از داروها در دسترس بیماران نبود، اظهار کرد: می‌توانم بگویم که در حال حاضر در سبد دارویی خط اول درمان سرطان پستان تقریبا همه داروها در کشور تامین شده‌اند و بسیاری از این داروها نیز تولید داخل هستند. البته قبول دارم که داروهای خط دوم و سوم کمتر در کشور تامین هستند یا در صورت تامین نیز قیمت بالایی دارند اما باید در نظر گرفت تعداد بیمارانی هم که به سمت استفاده از داروهای خط دوم و سوم درمان می‌روند بسیار کم است.

این استاد و عضو هیات علمی دانشگاه یادآوری کرد: یاد می‌آید سال 1379 هر ویال داروی پاکلی تاکسل (تاکسول) وارداتی حدود 3 میلیون تومان قیمت داشت در حالی که هم‌اکنون قیمت این داروی تولید شرکت سبحان انکولوژی ویالی کمتر از 100 هزار تومان است.

نجفی درباره داروی اورولیموس نیز گفت: یادم می‌آید در سال 1392، 1393 قیمت داروی افینیتور (بسته 100 تایی) حدود 10 میلیون تومان بود که در حال حاضر از پوشش بیمه 70 درصدی برخوردار است. یا مثلا داروی ابیراترون (زایتیگا) پنج سال پیش، 15 میلیون تومان برای هر 15 عدد قرص بود. می‌خواهم نتیجه بگیرم که در آن زمان عملا با وضع اقتصادی مردم نمی‌شد برای سرطان پروستات متاستاتیک نسخه نوشت اما در حال حاضر به لطف شرکت‌هایی مانند سبحان انکولوژی داروهای درمان سرطان در دسترس‌تر از گذشته شده‌اند.

وی گفت: الان خانواده‌هایی را داریم که درآمد ماهانه انها 2 تا 2.5 میلیون تومان است. با این وضع اقتصادی قطعا امکان درمان بیماران سرطانی با ماهی مثلا 6 میلیون تومان هزینه وجود ندارد اما با مثلا 300 تا 500 هزار تومان این امکان وجود دارد. در حال حاضر به جایی رسیدیم که در خط اول درمان سرطان پستان داروهای موجود در کشور با ماهی نهایتا 500 هزار تومان قابل تهیه هستند. یعنی یک خانواده ضعیف هم قادر به تهیه این داروها است. امیدواریم در آینده وضعیتی مشابه برای داروهای خط دوم و سوم هم به وجود بیاید.

او در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فانا درباره اینکه علت افزایش شیوع سرطان پستان در ایران چیست؟ عنوان کرد: سال 80، 81 ثبت سرطان در کشور با 4 استان آغار شد. در سال 94 آخرین ثبت با 18 استان انجام شد. بنابراین در این مدت پیدا کردن موارد سرطان پستان در کشور افزایش یافته است و نمی‌توان نتیجه گرفت که لزوما شیوع سرطان پستان در کشور بیشتر شده است. ما قبل از سال 80 اصولا پیدا کردن موارد سرطان پستان نداشتیم و بنابراین نمی‌توان این موضوع را به حساب افزایش شیوع سرطان پستان در کشور گذاشت. ضمن اینکه جمعیت کشور در زمان انقلاب تنها 30 میلیون نفر بود و الان بالغ بر 80 میلیون نفر است و بطور طبیعی تعداد موارد ابتلا به سرطان پستان هم افزایش یافته است. امیدوارم ثبت سرطان با پوشش 100 درصدی در کشور انجام شود تا بتوانیم شمای دقیق‌تری از میزان شیوع این بیماری در کشور داشته باشیم. البته باید در نظر گرفت که وزارت بهداشت هم اولویت‌های زیادی مانند واکسیناسیون کودکان دارد و بطور طبیعی انجام کار ثبت سرطان در اولویت‌ بعدی قرار می‌گیرد.

این فوق تخصص انکولوژی، هماتولوژی تاکید کرد: همه چیز به اقتصاد ربط دارد و اگر اقتصاد کشور بهتر شود و توانایی مالی مردم افزایش یابد، وزارت بهداشت هم راحت‌تر می‌تواند به کارهای بنیادین بپردازد اما در حال حاضر همه با دست بسته کار می‌کنند.گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۱۶۶۷
يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۰
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :