جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ ,28 February 2020
 
 
بیانیه شرکت رش پارس درباره "اوستین"
 
شرکت رُش پارس در واکنش به برخی اخبار و گزارش‌های منتشر شده در چند هفته اخیر درباره داروی اَوستین (بواسیزومب) و حواشی به وجود آمده در این باره بیانیه‌ای را منتشر کرد‌.
 
به گزارش فانا، متن کامل این بیانیه مطبوعاتی به شرح زیر است:

شرکت رُش پارس از اخبار و اظهارنظرهایی که اخیرا در رسانه‌ها در مورد داروی اوستین منتشر شده مطلع است.

این اخبار و اظهارنظرهای منتشر شده درخصوص داروی اوستین، به‌دنبال نشست خبری قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت، آقای جلواتی در خبرگزاری مهر آغاز شده است.

در این نشست خبری، آقای جلواتی به خبری در سال ۱۳۹۳ اشاره کردند که از دچار شدن تعدادی از هموطنان به عارضه چشمی پس از استفاده از داروی اوستین فاقد اصالت که از راه‌هایی غیررسمی به کشور وارد شده بود، خبر می‌داد. لازم به ذکر است عوارض جانبی یادشده پس از تجویز داخل چشمی دارو، مورد مصرفی از دارو که توسط شرکت رش تائید نشده است، بروز پیدا کرده است.

در حال حاضر هیچگونه عارضه جانبی مشابه و مرتبط با داروی اوستین که از طریق کانال‌های وارداتی رسمی و تحت کنترل به کشور وارد شده باشند، گزارش نشده است. شرکت رش هیچگاه در مورد کیفیت داروها و سلامتی بیماران کوتاهی ننموده است و به طور مداوم از انطباق کیفیت داروها با استانداردهای معتبر بین‌المللی اطمینان حاصل می‌کند.

شایان ذکر است، پس از وقوع این حادثه در سال ۱۳۹۳، طی همکاری شرکت رش با سازمان غذا و داروی ایران، سری ساخت داروی مذکور برای بررسی بیشتر و انجام آزمایشات کیفی به طور مجزا به واحد کنترل کیفیت شرکت رش واقع در سوییس فرستاده شد. نتایج این بررسی‌ها حاکی از آن است که داروهای یادشده تقلبی و فاقد اصالت بوده و رش هیچ‌گونه دخالتی در واردات این داروها به کشور نداشته است.

بدیهی است شرکت رش پارس هیچ مسئولیتی در قبال کیفیت و ایمنی داروهایی که به طریقی غیر از کانال‌های رسمی واردات رش، به کشور می‌رسند بر عهده نداشته و همواره در همکاری با مقامات ذیربط تمامی تلاش خود را به کار بسته تا داروهای این شرکت که تنها از طریق کانال‌های رسمی واردات به کشور می‌رسند، با حفظ کیفیت در دسترس تمامی بیماران در اقصی نقاط کشور قرار گیرد.

رش پارس با تداوم پایبندی به قوانین و مقررات جهانی فارماکوویژیالنس، که به بررسی و ردیابی عوارض جانبی دارویی می‌پردازد، از تمام هموطنانی که از محصولات رش استفاده می‌کنند درخواست دارد که اقدام به خرید داروهای حاوی برچسب اصالت نموده و اطلاعات مندرج در برچسب مذکور را از طریق سامانه‌های معتبر استعلام کنند. به علاوه هرگونه عوارض جانبی بروز پیدا کرده با داروهای رش را از طریق راه‌های ارتباطی ذکر شده در ذیل، به پزشک معالج خود و واحد ایمنی دارویی این شرکت گزارش کرده تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.
 
کد مطلب : ۲۱۶۹۱
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۶
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :