شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ,30 May 2020
 
 
سمیعی در گفت‌وگو با فانا مطرح کرد:
خدمت سبحان انکولوژی به بیماران سرطانی با تولید داروی ابیرترون
همکاری بین‌بخشی برای کنترل و مدیریت سرطان وجود ندارد
 
دبیر انجمن سرطان ایران گفت: داروی ابیرترون در درمان گروهی از بیماران مبتلا به سرطان پروستات متاستاتیک که مقاوم به عقیم سازی (اختگی) یا مقاوم به درمان‌های هورمون‌های قوی هستند در خط نخست قرار دارد.
 
دکتر فرهاد سمیعی در حاشیه مراسم لانچ دو داروی جدید ابیرترون (Abiraterone) و اورولیموس (Everolimus) شرکت داروسازی سبحان انکولوژی در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه داروی ابیرترون از داروهای موردنیاز در زمینه درمان سرطان پروستات متاستاتیک است، افزود: شرکت داروسازی سبحان انکولوژی با تولید این دارو و عرضه آن به بازار کشور کمک زیادی به بیماران کرده است. به خصوص اینکه اگر کیفیت این دارو بالا و قیمت آن نسبت به مشابه وارداتی کمتر باشد، قطعا میزان در دسترس بودن این دارو برای بیماران افزایش خواهد یافت که این نکته مثبتی ارزیابی می‌شود و یک خدمت به بیماران است.

وی با بیان اینکه اکثریت بیماران مبتلا به سرطان پروستات در مراحلی به مقاومت هورمونی می‌رسند، اظهار کرد: در گروه زیادی از بیمارانی که به مرحله متاستاتیک می‌رسند وضعیت مقاومت به درمان‌های هورمون‌های قوی به وجود می‌آید که در دسترس بودن داروی ابیرترون می‌تواند به درمان این بیماران کمک کند.

دبیر انجمن سرطان ایران با بیان اینکه شرکت داروسازی سبحان انکولوژی یکی از شرکت‌های بسیار خوب و موفق داروسازی کشور است که اولین مورد از انتقال تکنولوژی تولید داروهای درمان سرطان را به کشور با موفقیت انجام داده است، تصریح کرد: در بازدیدی که از سایت این شرکت داشتیم از بابت کیفیت تولیدات این شرکت تحت تاثیر قرار گرفتیم و خوشحالیم که این شرکت در حال توسعه محصولات و تولیدات خود است.

سمیعی در ادامه با اشاره به اینکه هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره عملکرد وزارت بهداشت در حوزه کنترل و مدیریت سرطان در دوره وزارت سعید نمکی قضاوت کنیم، توضیح داد: کنترل و مدیریت سرطان نیاز به برنامه‌های درازمدت و پیگیری مستمر دارد. با یک بخشنامه و نامه نمی‌توان در این زمینه کاری از پیش برد. همه باید دست به دست هم بدهند تا یک برنامه مصوب مبارزه با سرطان را در ایران مطابق با توصیه سازمان جهانی بهداشت تحت عنوان برنامه جامع ملی کنترل سرطان اجرایی کنند. این برنامه از آموزش عمومی تا تخصصی‌ترین سطوح را شامل می‌شود.

وی تاکید کرد: از یک ورزشکار و هنرمند و کارگر ساده تا بزرگترین محققین کشور می‌توانند در این برنامه نقش داشته باشند و موفقیت در این زمینه مستلزم این است که یک برنامه جامع کنترل سرطان داشته باشیم. در ایران، اداره سرطان وزارت بهداشت تلاش‌هایی را انجام داده است اما بدون همکاری نهادهای دیگر مانند شهرداری‌ها، وزارت جهادکشاورزی و ... موفقیت مناسبی بدست نمی‌آید و متاسفانه هم‌اکنون چنین همکاری بین‌بخشی برای کنترل و مدیریت سرطان در کشور وجود ندارد. وزارت بهداشت به تنهایی بعید است بتواند کار بزرگی را در این زمینه بکند و حتما باید همه نهادهای مرتبط در این زمینه مشارکت کنند. مثلا وقتی سبزی جنوب تهران با آب فاضلاب آبیاری می‌شود و یا از کودهای شیمیایی به میزان زیادی در کشاورزی استفاده می‌شود، چه توقعی از وزارت بهداشت برای مدیریت و کنترل سرطان می‌توان داشت؟!گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۱۶۹۲
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۳
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :