سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ,10 December 2019
 
 
شرکت سامانه داروی هشتم اعلام کرد:
صحبت‌های معاون رئيس‌جمهوری را به انحراف نكشانيم!
 
 
فانا:شرکت سامان داروی هشتم در واکنش به اظهارنظر یکی از مخاطبان "فانا" با عنوان "رد ادعای دامپینگ فاکتور۸/قیمت سامان دارو سال قبل از همه نمونه‌های وارداتی بالاتر بود" توضیحاتی را خطاب به "فانا" ارسال کرده که متن کامل آن به شرح زیر است:

صحبت‌های معاون رئيس‌جمهوری را به انحراف نكشانيم!

درخصوص صحبت معاون محترم رئیس‌جمهوری و نظرات انتشار يافته چند نكته قابل توجه می‌باشد:

بسیار دور از منطق می‌باشد اگر كلا مساله دامپينگ دارو توسط شركت‌های بزرگ واردكننده را نفی كنيم، چرا كه اين موضوع نه تنها در بحث دارو بلكه در مورد محصولات استراتژيك ديگر همواره وجود داشته و دارد و درخصوص محصولات بيوتكنولوژی كاملا محسوس بوده و هست و با يك جستجوی ساده اينترنتی قابل مشاهده می‌باشد.

در عين حال اگر نقش شركت‌های توليدكننده در كاهش چند برابری قيمت‌های وارداتی را ناديده بگيريم بدون شك به توليدمان و فعالين در حوزه توليد بی‌انصافی كرده‌ايم.

بحثی كه معاون محترم رئيس‌جمهوری مطرح نموده‌اند زوايای زيادی دارد و شايد هر مجموعه‌ای بتواند بنا بر منفعت آن‌را نقد، تائید يا بهره‌برداری سياسی كند اما فراموش نكنيم موضوع مطرح شده مساله‌ای كلان‌تر از فاكتور هشت يا يك شركت واردكننده هست و ايشان صرفا مثالی را مطرح نموده‌اند از يك رصد و پيگيری به‌موقع دولت.

نكته حائز اهميت اين است كه ايشان از لزوم عزم همگانی برای حمايت از يك توليد با كيفيت ايرانی در اين وضعيت خاص دارو در كشور سخن گفته‌اند و بيان كرده‌اند كه اين امر بدون حمايت دولت امكان‌پذير نمی‌باشد.

و در عين حال برخی از خطراتی كه می‌تواند توليد را خدشه‌دار كند را مطرح نموده‌اند كه يكی از آنها يكسان نبودن هزينه تمام شده و پرداخت شده بين شركت‌های توليدكننده و واردكننده بوده كه بدون شك موضوعی مهم می‌باشد چرا كه شركت‌های واردكننده كل قيمت محصول را به صورت ارز دولتی دريافت می‌كنند اما شركت‌های توليدكننده فقط درخصوص مواد اوليه (كه در محصولات بيوتك سهم كمتری از قيمت تمام شده را دارند) ارز دولتی دريافت می‌كنند كه اگر در قيمت‌گذاری‌های شركت‌ها لحاظ نشود می‌تواند آثار جبران‌ناپذيری به شركت‌های توليدكننده وارد نمايد. نكته مهم اين صحبت‌ها لزوم حمايت از توليدكنندگان می‌باشد.

فارغ از اينكه تولیدکننده، سامان داروی هشتم باشد يا هر شركت ديگری، يادمان نرود كه در همه كشورها امتيازات و تسهيلات بسياری در اختيار شركت‌های توليدكننده گذاشته می‌شود تا علاوه بر توليد بتوانند در بازار ساير كشورها جايگاه ايجاد كنند.

لذا بسيار جای خرسندی دارد كه معاون محترم رئيس‌جمهوری شخصا اين موضوع را رصد كرده و لزوم حمايت مشابه ساير كشورها را به دولت متذكر می‌شوند.

چرا كه يك واقعيت انكارناپذير وجود دارد و آن‌هم صرفه‌جويی ارزی بوده كه شركت‌های توليدكننده دارو در طی سال‌ها برای كشور داشتند و به‌عنوان مقايسه می‌توانيم كشوری مثل لبنان و رقم واردات دارو را در آن كشور در نظر بگيريم تا يادمان نرود اگر شركت‌های توليدكننده نبودند چه اتفاقات وحشتناكی می‌توانست برای كشور عزيزمان رقم بخورد.
 
کد مطلب : ۲۱۷۱۱
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۸
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :