شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ,30 May 2020
 
 
دارو‌های متادون باید هولوگرام‌دار شوند
 
جمعه‌پور گفت: داروی متادون از حساسیت بالایی برخوردارند و به زودی سازمان غذاودارو گزارش هولوگرام‌دار کردن دارو از تولید تا مصرف را باید اعلام کند.
 
به گزارش فانا، حمید جمعه‌پور دبیر کمیته درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر  درباره نشت متادون به بازار سیاه و توزیع آن در داروخانه‌ها اظهار کرد: نشت متادون به بازار سیاه مسئله پیچیده‌ای است و باید توجه داشت که متادون مخدری تحت کنترل است که با تدابیر خاص تهیه، تولید و توزیع می‌شود.

او ادامه داد: نشت متاون به بازار سیاه می‌تواند از هر یک از مراحل زنجیره تولید،پخش،توزیع و مصرف شامل کارخانه، شرکت پخش، مراکز درمان و بیماران روی بدهد.

دبیر کمیته درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: یکی از تصمیمات ما در کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر که مقرر است سازمان غذا و دارو دروزارت بهداشت مجری آن باشد، این است که داروهای مخدر هولوگرام‌دار شوند؛ به گونه ای که دارو از محل تولید تا رسیدن آن به دست بیمار قابل رصد،بررسی و پیگیری باشد.

جمعه‌پور تأکید کرد: داروی متادون همانند سایر داروهای مخدر در کنار آثار درمانی مثبت در صورتیکه نابجا و بدون تجویز مصرف شود می تواند آسیبهایی را مانند اوردوز و مسمومیت برای فرد ایجاد کند  و به زودی سازمان غذا و دارو باید گزارش اقدامات بعمل آمده در راستای گزارش هولوگرام‌دار کردن دارو را به کمیته درمان ستاد گزارش دهد.

او درباره توزیع متادون در داروخانه‌ها اظهار کرد: مصوبه جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری واگذاری توزیع داروی متادون مخدر در داروخانه‌هاست و ما موظفیم این مصوبه را در مسیر ارجاع قرار دهیم و سازوکار‌های آن از مسیر کمیته درمان به ریاست دکتر جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت باید دنبال شود.

دبیر کمیته درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآوری کرد:مصوبه جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر واگذاری توزیع داروی متادون به داروخانه‌ها است و ما در کمیته درمان موظف هستیم که این مصوبه را طرح و ساز و کارهای اجرایی آن را مورد ارزیابی و بررسی قرار داده و در مهلت تعیین شده به جلسه ستاد پاسخ بدهیم.

دبیر کمیته درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآوری کرد:  مصوبه توزیع داروهای مخدر به داروخانه‌ها در مرداد ماه تصویب شده است و دو ماه فرصت داریم که نتیجه اقدامات و بررسی های بعمل آمده در راستای این مصوبه را گزارش کنیم و لذا بزودی جلسه کمیته تشکیل خواهد شد.
 
کد مطلب : ۲۲۰۸۰
يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۱
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :