شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ,30 May 2020
 
 
به مناسبت "روز جهانی آلزایمر" اعلام شد
ثبت یک مورد جدید ابتلا به دمانس در هر ۳.۲ ثانیه در جهان
 
آمارهای جهانی حاکی از آن است که در هر ۳.۲ ثانیه یک مورد جدید ابتلا به دمانس ثبت می‌شود و تعداد موارد ابتلا به این بیماری در هر سال در جهان به ۹.۹ میلیون نفر می‌رسد.
 
به گزارش فانا، هر ساله در بیست و یکم ماه سپتامبر مراسم "روز جهانی آلزایمر" به منظور افزایش آگاهی‌ها در مورد این بیماری و دیگر اختلالات زوال عقل (دمانس یا خِرَدسودگی) که تا به امروز بیش از ۵۰ میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده، برگزار می‌شود.زوال عقل با آلزایمر برابر است؟

دمانس توضیح دهنده طیفی از علائم است که با فرسایش قدرت حافظه و دیگر مهارت‌های فکری مرتبط است. این علائم در شدیدترین نوع خود می‌تواند بر زندگی روزمره فرد تاثیر بگذارد. دمانس یک بیماری خاص نیست بلکه شامل گروه وسیعی از اختلالات می‌شود که بیماری آلزایمر بیش از دو سوم از تمامی موارد شناسایی شده را شامل می‌شود. در کنار آلزایمر بیش از ۱۰۰ شکل مختلف از اختلال زوال عقل وجود دارد.

آلزایمر بیماری دوران کهنسالی است؟

بله. درحالیکه بیشتر مبتلایان به زوال عقل از جمله آلزایمر از افراد مسن هستند، محدوده میانگین سنی تشخیص آن ۶۵ سالگی است. همچنین افزایش نرخ امید به زندگی به این مفهوم است که تعداد افراد بیشتری مستعد ابتلا به انواع زوال عقل خواهند بود زیرا مجموع جمعیت افراد میانسال در جهان افزایش پیدا می‌کند.

نشریه گلف‌نیوز در این باره آورده است: طبق گزارش جهانی آلزایمر در سال ۲۰۱۵ میلادی، چین به دلیل رشد بالای جمعیت میانسالان در جهان و پس از آن هند با بیشترین احتمال ابتلای مردم خود به زوال عقل روبرو هستند.

مبتلایان به آلزایمر با چه تغییراتی روبرو می‌شوند؟

این افراد به تدریج در ساده‌ترین مسائل دچار فراموشی می‌شوند که اغلب آزاردهنده است و می‌تواند به از دست رفتن حافظه کلی و کوتاه مدت منجر شود. همچنین ممکن است افراد در شناختن یا به یاد آوردن افراد خانواده یا انجام ساده‌ترین کارهای روزانه همچون بستن بند کفش با مشکل روبرو شوند.
 
کد مطلب : ۲۲۱۳۴
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۱
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :