جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ ,25 September 2020
 
 
مهمان ناخوانده‌ای که در پوست سر زندگی می‌کند
+روش‌های درمان شوره سر
 
یک متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: شوره سر به علت وجود یک قارچ هم‌زیست ایجاد می‌شود که این قارچ روی پوست همه افراد وجود دارد.
 
به گزارش فانا، محمد رضوانی متخصص پوست، مو و زیبایی درباره شوره سر اظهار کرد: به پوسته ریزی قابل مشاهده سطح پوست، شوره سر می‌گویند، شوره سر می‌تواند علاوه بر سطح پوست سر نواحی دیگر مانند بین موها، تاج ابروها، کنار بینی، بین ریش و سبیل و داخل و پشت گوش را هم درگیر کند.

او بیان کرد: علل شوره سر وجود یک قارچ هم‌زیست است که این قارچ در روی پوست همه انسان‌ها وجود دارد، ولی در افرادی که جنس چربی و pH چربی پوست آنها برای رشد این قارچ مناسب است، جمعیت این قارچ افزایش پیدا می‌کند، بنابراین شوره سر ایجاد می‌شود، به فرم شدید شوره سر که همراه با التهاب و خارش پوست است، درماتیت سبورئیک گفته می‌شود.

این متخصص پوست، مو و زیبایی افزود: شوره سر پس از سن بلوغ ایجاد می‌شود، افرادی که مبتلا به شوره سر هستند تا زمانی که جنس چربی پوست سر آنها برای رشد این قارچ هم‌زیست مساعد است، شوره سر آنها ادامه پیدا می‌کند، بنابراین یک فرد ممکن است به مدت ۶ ماه مبتلا به شوره سر و شخصی دیگر سال‌ها به این عارضه دچار باشد.

رضوانی تاکید کرد: یکی از درمان‌های موثر رفع شوره سر افزایش دادن دفعات شست‌وشو است، اقدام بعدی کاهش جمعیت قارچ هم‌زیستی است که در سطح پوست سر زندگی می‌کند که برای این منظور از شامپو‌های ضد شوره استفاده می‌کنیم، شامپو‌های ضد شوره باید در پایان استحمام به مدت چند دقیقه بین مو‌های سر باقی بمانند تا بتوانند خاصیت ضد قارچ خود را اعمال کنند، از جمله شامپو‌های ضد شوره می‌توان به سلنیوم سولفاید و کتوکونازول اشاره کرد، اگر شوره سر خیلی شدید باشد می‌توان از قرص خوراکی ضد قارچ هم کمک گرفت، ولی از آنجا که مصرف قرص خوراکی ضد قارچ نسبت به شامپو عوارض بیشتری دارد، پزشک در اغلب موارد این قرص را تجویز نمی‌کند.

شوره سر در فصول سرد سال بیشتر بروز پیدا می‌کند

این متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: شوره سر در فصول سرد سال (پاییز و زمستان) بیشتر مشاهده می‌شود همچنین این عارضه با استرس‌های روانی شدت پیدا می‌کند.

رضوانی اظهار کرد: شوره سر در زنان ممکن است تا دوران یائسگی و در مردان هم تا سن ۵۰ سالگی ادامه پیدا کند، نوزادان هم ممکن است به شوره سر دچار شوند که شوره سر در این افراد اغلب تا ۶ ماهگی بهبود پیدا می‌کند، در صورت ضرورت می‌توان از شامپو‌های ضد شوره اطفال که ترکیبات ضد قارچ آن ملایم‌تر است، برای رفع شوره سر نوزادان کمک بگیریم.

او درباره تاثیر مصرف سرکه سیب در رفع شوره سر بیان کرد: سرکه سیب pH پوست سر را تغییر می‌دهد بنابراین می‌تواند جمعیت قارچ هم‌زیست را کاهش دهد، اما سرکه سیب می‌تواند رنگ مو را خراب و پوست سر را هم تحریک کند، بنابراین مصرف سرکه سیب برای زنانی که مو‌های خود را رنگ کرده‌اند، چندان خوشایند نیست، سرکه سیب بیشتر برای رفع شپش سر استفاده می‌شود.

رضوانی یادآوری کرد: شوره سر در مردان بیشتر مشاهده می‌شود همچنین بلندی مو‌ها هم در ابتلا به این عارضه موثر است بنابراین افراد هنگامی که مو‌های سر یا ریش‌های خود را کوتاه می‌کنند، شوره سر آنها کمتر می‌شود.
 
کد مطلب : ۲۲۷۰۲
پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۷
۰
 
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
 

ارسال
 
گروه های خبری :