پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ ,24 September 2020
 
 
نمکی در دیدار وزیر بهداشت کشور افغانستان:
دولت افغانستان در فرایند ثبت داروهای ایرانی تسریع کند
 
وزیر بهداشت گفت: در زمینه دانشجویی روابط خوبی با کشور دوست و برادرمان افغانستان داریم و حدود ۶۰۰ دانشجوی افغانستانی در رشته های مختلف در دانشگاه های علوم پزشکی تحصیل می کنند.
 
به گزارش فانا، دکتر سعید نمکی در دیدار وزیر بهداشت کشور افغانستان، بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در این سال هایی که گذشته تمام تلاش خود را کرد تا در کنار افغانستان باشد؛ در حال حاضر نیز تعداد زیادی از هموطنان ساکن ایران شما که ایران همواره خانه دوم آنها بوده، برای ما مهمانان عزیز محسوب می شوند. آنها از خدمات سلامت همچون، واکسیناسیون، درمان و دیالیز بهره مندند و همواره از آنها حمایت می کنیم و جای خرسندی است که توانستیم آنها را به گونه ای شایسته ساماندهی کنیم تا کمترین عارضه ای متوجه این عزیزان شود.

وی با بیان اینکه ایران و افغانستان روابط خوبی در زمینه آموزش پزشکی دارند تصریح کرد: در زمینه دانشجویی روابط خوبی با کشور دوست و برادرمان افغانستان داریم و حدود ۶۰۰ دانشجوی افغانستانی در رشته های مختلف در دانشگاه های علوم پزشکی تحصیل می کنند.

دکتر نمکی خاطر نشان کرد: ٢٨ سال قبل که معاون بهداشتی وزارت بهداشت بودم، با همکاری دولت افغانستان، واکسیناسیون فلج اطفال را در افغانستان مدیریت کردیم که همکاری بسیار خوبی بود و در حال حاضر نیز در همه زمینه ها آماده ایم که به شما کمک کنیم و از شما کمک بگیریم.

وزیر بهداشت کشورمان گفت: در زمینه دارو نیز آمادگی همکاری با افغانستان را داریم؛ در حال حاضر حدود ۹۷ درصد داروهای موردنیاز ما تولید داخل است و برنامه داریم تا ٣ درصد باقی مانده را نیز در کشورمان بسازیم و به همین دلیل آماده ایم که در مورد انتقال دانش فنی و در مورد ساخت داروهای بایولوژیک و بایوسیمیلار و داروهای شیمیایی به شما کمک کنیم.

دکتر نمکی بیان کرد: همچنین آماده ایم که در مورد کنترل بیماری های مشترک بین دو اقلیم، همکاری کنیم.

وی درخصوص توسعه همکاری های دو کشور در زمینه سلامت گفت: از موارد دیگر میتوان به توسعه همکاری در زمینه ساخت واکسن، توسعه واکسیناسیون و انجام پروژه های واکسیناسیون اشاره کرد. با توجه به اینکه ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی داریم، در حوزه آموزش و پژوهش آماده هرگونه همکاری با شما هستیم؛ ایران کشور دوم شماست و همکاری ما و کشور دوست و برادرمان افغانستان می تواند بسیاری از توطئه ها را در منطقه خنثی کند و در زمینه های دیپلماتیک به قدرت ما بیفزاید و هم افزایی بالایی را در عرصه بین‌الملل ایجاد کرده و نیازمندی ما را به بیگانگان کمتر کند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار گفت: در زمینه بیماری های واگیردار لازم است که جلسه مشترکی را بین ایران، افغانستان و پاکستان تشکیل دهیم. زمانی که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم تصور می کردم افراد مبتلا به مالاریا که از افغانستان وارد ایران می‌شوند این بیماری را از افغانستان وارد می کنند، اما بعد متوجه شدیم که منبع آلوده شدن آنها به مالاریا در کویته پاکستان است و تا این جلسه مشترک بین سه کشور برگزار نشود، این موضوع اصلاح نخواهد شد، بسیاری از دام های آلوده بین ایران و پاکستان و افغانستان در گردش است و این موضوع را باید رسیدگی کنیم و سه کشور باید در مورد آن تصمیم گیری کند.

وی با تاکید بر اینکه دولت افغانستان باید در فرایند ثبت داروهای ایرانی تسریع کند، گفت: باید بر سر قیمت داروهای صادراتی ایرانی نیز به نقطه مشترکی برسیم. ما در حال حاضر در شرایط سخت تحریم قرار داریم و تمامی راه ها برای تامین کالاهای اساسی برای ما بسته شده، با این حال، میزان مواد اولیه موجود در کارخانه های داروسازی دچار خلل نشده و و تولید دارو بدون هیچ مشکلی انجام می شود.

گفتنی است، در این دیدار تفاهم نامه مشترکی بین دو کشور ایران و افغانستان در زمینه توسعه همکاری‌ها در زمینه دارو و آموزش پزشکی امضا شد.
 
کد مطلب : ۲۲۷۹۷
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۸
۰
 
مرجع : وبدا
 

ارسال
 
گروه های خبری :