دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ,25 May 2020
 
 
توصیه های ضدکرونایی دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران به بیماران سرطانی
بیش از افراد عادی به خودمراقبتی توجه کنید
 
دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: بیماران سرطانی و افرادی که تومورهای بدخیم دارند در شرایط کنونی بیش از افراد عادی باید خودمراقبتی و بهداشت فردی را رعایت کنند.
 
به گزارش فانا، دکتر حسین فودازی با اشاره به دغدغه های بیماران سرطانی در روزهای شیوع بیماری کرونا افزود: بیمارانی که درحال حاضر مراحل درمان بیماری سرطان یا تومورهای بدخیم را طی کرده و در حال شیمی درمانی یا پرتودرمانی هستند به دلیل استفاده از برخی داروها با نقص سیستم ایمنی مواجهند و می توانند مستعد ابتلا به کوبید-19 یا همان کرونا و انواع بیماری های ویروسی باشند.

وی تاکید کرد: توصیه انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران به این دسته از بیماران  این است که اگر متخصص مربوطه لازم می داند که شیمی درمانی در شرایط حاضر بدون وقفه ادامه پیدا کند و امکان تعویق انداختن آن به دلیل احتمال رشد بیماری و افزایش خطرات ناشی از آن وجود ندارد حتما بسیار شدیدتر از افراد عادی در زمینه رعایت بهداشت فردی بکوشند.

این متخصص رادیوتراپی آنکولوژی تصریح کرد: این دسته از بیماران حتما در هنگام خروج از منزل از ماسک و دستکش استفاده کرده و از حضور در اماکن عمومی بپرهیزند.همچنین شستشوی مکرر دست ها را در دستور کار قرار دهند و پیشنهاد می شود جز در هنگام مراجعه برای اجرای مراحل درمان سرطان از منزل خارج نشوند.

فودازی به بیماران سرطانی توصیه کرد از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکنند و با افرادی که علائم بیماری های تب دار و حتی اسهال و استفراغ دارند در تماس نباشند.همچنین مصرف داروهایی که پزشک معالجشان برای تقویت سیستم ایمنی تجویز کرده را جدی بگیرند.

این پزشک متخصص ادامه داد: در مورد بیمارانی که درمان سرطان در آن ها خاتمه پیدا کرده و فقط مراجعات پزشکی را برای چکاب و بررسی وضعیت خود انجام می دهند؛ توصیه انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران این است که در شرایط فعلی این معاینات دوره ای را به تعویق بیندازند و در فاصله زمانی طولانی تری مراجعه به پزشک داشته باشند و با هماهنگی پزشک معالج اگر علائم خاصی ندارند ،مراجعات خود را به زمان دیگری موکول کنند.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت بیشتر بهداشت فردی در بیماران سرطانی یادآور شد: کرونا در بسیاری از افراد بدون هیچ گونه علائمی است اما اگر یک بیمار سرطانی یا فرد دارای تومورهای بدخیم به این ویروس مبتلا شود علائم بسیار شدیدی داشته و خدای ناکرده می تواند منجر به مرگ شود بنابراین توصیه می شود این دسته از بیماران بیش از پیش احتیاط کنند.

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران درباره تبلیغ برخی داروها و مکمل ها به عنوان ابزار پیشگیری از ابتلای بیماران سرطانی به کرونا نیز گفت: این داروها بیشتر جنبه تبلیغاتی و تجاری دارد و هیچ چیز بهتر از خود مراقبتی نمی تواند جلوی ابتلای بیماران سرطانی به کرونا را بگیرد.البته برخی مکمل های حاوی ویتامین های  B و D می تواند برای بیماران سرطانی مفید باشد.
 
 
 
 
 
کد مطلب : ۲۷۴۱۱
دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۱
۰
 
مرجع : روابط عمومی انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران
 

ارسال
 
گروه های خبری :