ذرت‌های آلوده تبدیل به الکل می‌شوند

دنیای‌اقتصاد , 8 خرداد 1399 ساعت 0:22

ماجرای ذرت‌های آلوده وارداتی به کشور در سال ۹۸ به یکی از موضوعات داغ خبری بدل شد؛ موضوعی که سرو صدای بسیاری در فضای رسانه‌ای کشور ایجاد کرد و موجب شد تا پای رئیس‌جمهور نیز به میان آید و حسن روحانی دستور امحای ذرت‌های آلوده را دهد، اما با توجه به برخی موانع نه‌تنها زمینه امحای ذرت‌های آلوده فراهم نشد، بلکه متولیان این بخش موفق به صادرات ذرت‌های آلوده نیز نشدند. حال نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در نشست خبری از تبدیل این ذرت‌ها به الکل خبر داده و در این خصوص می‌گوید: مطابق دستور رئیس‌جمهوری در ستاد مقابله با کرونا، ذرت‌های آلوده دامی امحا نشده و برای رفع بخشی از مشکلات بهداشتی مردم تبدیل به الکل می‌شوند.


به گزارش فانا، نیره پیروزبخت در نشست خبری در محل سازمان ملی استاندارد ایران افزود: تبدیل ذرت‌های آلوده به الکل، با نظارت وزارت بهداشت اجرایی خواهد شد.

براساس داده‌های اعلام شده طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ حدود ۵۱۳ هزار تن ذرت وارد کشور شد که از این میزان ۳۶۸ هزار تن با گرفتن تاییدیه و گواهی سلامت ترخیص و توزیع شدند، اما حدود ۱۴۵ هزار تن از ذرت‌های وارداتی مغایر با استانداردهای لازم و حاوی سمی به نام آفلاتوکسین تشخیص داده شدند؛ ذرت‌هایی که از آن سال در گمرکات کشور دپو شده‌اند و تاکنون برنامه‌ریزی عملیاتی برای این ذرت‌ها صورت نگرفته بود. رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه همچنین به این نکته اشاره کرد که پارسال برای ۱۲۸ محموله وارداتی گواهی عدم انطباق صادر و محموله‌ها عودت داده شدند. پیروزبخت درخصوص صدور گواهی انطباق کالاهای وارداتی افزود: در سال ۹۸ تعداد ۵۴ هزار اظهارنامه در این زمینه دریافت شد که تعداد گواهی انطباق صادره ۳۵ هزار مورد بود.

وی افزود: در مجموع پارسال برای ۱۲۸ محموله وارداتی گواهی عدم انطباق صادر شد که شامل ۴۹ محموله مواد غذایی، ۲۰ محموله لوازم الکتریکی و الکترونیکی، ۱۷ محموله لوازم خانگی، ۶ محموله منسوجات و چرم، ۲۴ محموله قطعات خودرو و ۱۲ محموله شیرآلات و قطعات آن بود. به گفته پیروزبخت، مجموع وزنی این محموله‌ها ۲۴ هزار و ۲۲۰ تن بود که ۱۶ هزار و ۶۴۳ تن آن مربوط به هشت محموله ذرت دامی از بنادر نوشهر و امام خمینی و از مبدا تولید و حمل کشورهای رومانی و روسیه بود که حدود ۶۹ درصد حجم کالاهای مغایر با استاندارد را شامل می‌شود.وی ادامه داد: در سال گذشته همچنین تعداد ۱۶ هزار و ۵۰۰ گواهی انطباق کالاهای صادراتی از جمله برای گواهینامه ثبت تایر، تایید نوع خودروهای سبک، تایید نوع ماشین‌آلات کشاورزی، تایید نوع تایر و تایید نوع باتری و وسایل نقلیه موتوری صادر شد.

صدور گواهی حلال

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران همچنین تاکید کرد: ‌این سازمان تنها مرجع صدور گواهی حلال است و مراکز دیگر به ویژه بخش خصوصی که این گواهی را صادر می‌کنند مورد تایید نیستند. وی در عین حال گفت: این گواهی فقط در بخش ذبح و صید به‌طور مشترک با وزارت جهاد کشاورزی صادر می‌شود.

استاندارد اقلام مقابله با کرونا

پیروزبخت در ادامه درخصوص تدوین استاندارد اقلام مقابله با کرونا گفت: الکل ۹۶ درصد مشمول استاندارد اجباری است که تاکنون ۴۱ واحد تولیدکننده شناسایی و ۳۲ واحد از آنها علامت استاندارد گرفته‌اند و بقیه در دست اقدام است.

وی بیان کرد:‌ ماسک سه لایه جراحی استاندارد تشویقی (و نه اجباری) دارد، اما هیچ شرکتی متقاضی دریافت این استاندارد نشد.این مقام مسوول افزود:‌ برای دستکش یک بار مصرف نیز که مشمول استاندارد تشویقی است دو واحد تولیدی در قزوین و ارومیه درخواست استاندارد دادند که برایشان صادر شد.احمد محمدی لیواری سرپرست مرکز اندازه‌شناسی کشور نیز با اشاره به اینکه ۸۰ درصد صادرات کالا در دنیا تحت تاثیر استاندارد است، گفت: سال گذشته ۱۴ میلیون تن تولید گندم داشته ایم که حدود ۱۲ میلیون تن توسط دولت خریداری می‌شود و از فرآیند تولید تا تبدیل شدن به آرد ۴ بار توزین می‌شود و اگر هر باسکول ۳۰ کیلو در تن خطای اندازه‌گیری داشته باشد اختلاف مبلغ ۵۱ میلیارد تومانی ایجاد می‌کند، بنابراین اندازه‌گیری دقیق و استانداردهای آن اهمیت فراوانی دارد.او با تاکید بر اینکه استاندارد دماسنج‌های غیرتماسی برای کرونا در حال تدوین است، اظهار کرد: دماسنج‌های غیرتماسی خطای بالاتری دارند و حتی دماسنج‌های غیرپزشکی خطای بالای یک درجه‌ای دارد.


کد مطلب: 28714

آدرس مطلب: http://phana.ir//fa/doc/news/28714/ذرت-های-آلوده-تبدیل-الکل-می-شوند

فانا
  http://phana.ir/