پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ,13 August 2020
 
 
رضویان در گفت‌وگو با فانا:
با وجود حذف ارز دولتی، هنوز قیمت جدید نگرفته‌ایم
راه‌اندازی سه خط جدید بسته‌بندی در داروسازی دکتر عبیدی/کرونا تاثیری بر تولیدمان نداشته است
 
مدیرعامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی گفت: از بعد از حدف ارز دولتی برخی از داروها و مکمل‌ها به همراه مواد حد واسط و جانبی موردنیاز در تولید آنها، تاکنون قیمت جدیدی از سوی سازمان غذا و دارو به شرکت‌ها داده نشده است.
 
سیدامیر رضویان در گفت‌وگو با خبرنگار فانا با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مشکلات فعلی صنعت دارو این است که با وجود حذف ارز دولتی برخی از داروها و مکمل‌ها و در نتیجه افزایش قیمت مواد اولیه تولید این محصولات هنوز قیمت جدیدی از سوی سازمان غذا و دارو به شرکت‌ها داده نشده است، افزود: این موضوع خیلی هم به شیوع کرونا ارتباطی ندارد چرا از آبان سال قبل که شرایط خاصی در کشور پیش آمد و دولت اعلام کرد که فعلا هیچ افزایش قیمتی رخ ندهد، تاکنون کمیسیون قیمت سازمان غذا و دارو فقط چند جلسه تشکیل داده و افزایش قیمت‌ها نیز بسیار محدود بوده است و مشکلات قیمتی شرکت‌ها بعد از حذف ارز دولتی نیز تشدید شده است.

وی افزود: البته حتی قبل از تصمیم اخیر مبنی بر حذف ارز دولتی برخی از داروها و مکمل‌ها نیز مشکل قیمت وجود داشت چرا که ما تنها برای مواد اولیه موردنیاز تولید ارز دولتی می‌گیریم اما قیمت سایر نهاده‌های تولید مانند مواد بسته‌بندی، هزینه نیروی کار و ... براساس ارز آزاد محاسبه می‌شود اما قیمت‌گذاری محصول نهایی صرفا براساس ارز دولتی انجام می‌شود و متاسفانه هیچ افزایش قیمتی هم داده نشده است. ما منتظریم که سازمان غذا و دارو هرچه زودتر قیمت‌های جدید را به ویژه در مورد داروهای OTC اعلام کند. هم‌اکنون ما مجبوریم با توجه به حذف ارز دولتی، مواد اولیه را با چهار برابر قیمت قبلی از داخل یا خارج از کشور تامین کنیم اما هنوز چشم‌اندازی برای قیمت این محصولات نداریم.

وی در ادامه از راه‌اندازی سه خط جدید بسته‌بندی با ظرفیت تولید 30 میلیون جعبه در سال در داروسازی دکتر عبیدی خبر داد و گفت: از این سه خط، یک خط راه‌اندازی کامل شده و دو خط دیگر نیز نصب شده‌اند و منتظریم تا در ماه آینده کارشناسان شرکت مربوطه در این پروژه به ایران بیایند تا عملیات نصب تکمیل شود.

مدیرعامل شرکت داروسازی دکتر عبیدی با بیان اینکه وضعیت تامین ارز موردنیاز شرکت‌های دارویی در سه ماهه نخست امسال چندان مناسب نبود، درباره علت رشد 52 درصدی فروش داروسازی دکتر عبیدی در نیمه نخست سال مالی جاری این شرکت اظهار کرد: این رشد فروش عمدتا ناشی از ارائه محصولات جدید به بازار و افزایش سهم در بازار دارویی کشور بوده و ناشی از افزایش قیمت دارو نبوده است.

وی با اشاره به اینکه داروسازی دکتر عبیدی همواره محصولات جدیدی را برای تولید و عرضه به بازار دارد، گفت: امسال نیز در گروه‌های مختلف درمانی محصولات جدیدی را وارد بازار خواهیم کرد.

رضویان درباره تاثیر شیوع کرونا بر فعالیت‌های داروسازی دکتر عبیدی هم توضیح داد: شیوع کرونا تاثیر آنچنانی بر ما نداشته است، البته کار ما را سخت‌تر از گذشته کرده چرا که باید شرایط را کاملا تحت کنترل داشته باشیم تا هیچیک از نیروهایمان مبتلا به این بیماری نشوند اما تاکنون شیوه کرونا تاثیری بر تولید داروسازی دکتر عبیدی نداشته و تولید بدون توقف ادامه یافته است.
 
گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
 
کد مطلب : ۲۹۳۶۳
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۳
۱
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :