پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ ,1 October 2020
 
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح کرد:
اهمیت رویکرد بیمارمحور در درمان بیماری مزمن دیابت
حدود ۵ میلیون ایرانی مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اهمیت رویکرد «بیمارمحور» در درمان بیماری مزمن دیابت گفت: آموزش‌های پیشگیری و کنترل دیابت باید به صورتی باشد که سبب تغییر رفتار و نگرش در افراد شود و ارائه آموزش‌ها باید به‌ صورت یکنواخت و استاندارد صورت گیرد.
 
به گزارش فانا، دکتر علیرضا استقامتی، رئیس هیات مدیره انجمن دیابت گابریک و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، هم‌زمان با برگزاری وبینار رویکردهای بیمارمحور در مدیریت دیابت و چاقی که به همت شرکت نوونوردیسک پارس با حضور اساتید برجسته غدد درون‌ریز و متابولیسم و تغذیه کشور جهت ارائه راهکارهای بهبود تبعیت از درمان در این حوزه برگزار شد، اظهار داشت: دیابت یک بیماری مزمن است که یک عمر با فرد همراه بوده و بنابراین مراقبت دائمی جهت کنترل بیماری، توسط خود بیمار بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه بیمار باید نحوه تزریق انسولین و استفاده از مواد غذایی مناسب را جهت کنترل بیماری خود آموزش ببیند، گفت: اگر بیمار فقط بخواهد بر اساس دستور پزشک عمل کند و خودش جهت کنترل بیماری در کنار پزشک گام برندارد، موفقیت در درمان حاصل نخواهد شد.

دکتر استقامتی در ادامه با اشاره به اینکه کنترل دیابت نیاز به مراقبت دائمی توسط بیمار دارد، گفت: به طور کلی رویکرد در درمان این بیماری مزمن، «بیمارمحوری» است. همچنین درمان دیابت باید توسط تیمی از پزشکان غدد، تغذیه، داخلی، روان‌شناس و ... انجام گیرد و در درمان بیمار توجه به فرهنگ، سطح سواد اقتصادی و اجتماعی آن نیز مورد توجه قرار گیرد، چرا که به‌ طور مثال رژیم غذایی در مناطق شمال و جنوب کشور یکسان نیست و تغذیه افراد نیز به طور مثال در استان سیستان و بلوچستان با آذربایجان غربی تفاوت دارد.
 
وی ادامه داد: همچنین رژیم غذایی در افراد با سنین مختلف و با وزن‌های متفاوت به هیچ عنوان یکسان نیست و باید شرایط و ابعاد مختلفی در بیمار جهت درمان مورد ارزیابی قرار گیرد. بنابراین نمی‌توان یک نسخه واحد برای همه بیماران مبتلا به دیابت داشت و هر بیمار باید از رژيم غذايي مناسب و متناسب با شرايط خود استفاده کند؛ لذا رویکرد بیمارمحور حائز اهمیت است و بيماران  علاوه بر انجام دستورات تيم معالج و پزشك خود بايد در جهت درمان خود قدم‌هاي لازم را برداشته و نقش موثري در درمان ايفا كنند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: براساس بررسی‌های به عمل آمده حدود ۴.۵ تا ۵ میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت نوع دو هستند، ولی در مورد آمار مبتلایان به دیابت نوع یک، آمار دقیقی وجود ندارد ولی برآورد می‌شود که ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار نفر مبتلا به دیابت نوع یک باشند.

دکتر استقامتی با اشاره به اینکه آموزش به بیماران مبتلا به دیابت و همه مردم جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید مداوم باشد، گفت: بسیاری از افراد آموزش‌ها را جدی نمی‌گیرند و به نظرم آموزش‌ها باید به صورتی باشد که سبب تغییر رفتار و نگرش در افراد باشد و همچنین آموزش‌ها باید به‌صورت یکسان و استاندارد، ارائه شود و سند ملي استاندارد براي محتواي آموزشی به تدوين برسد.
 
کد مطلب : ۲۹۸۷۹
يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۶
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :