يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ ,1 November 2020
 
 
جوابیه سازمان غذا و دارو به اظهارات قاضی زاده هاشمی
 
سازمان غذا و دارو در پی مصاحبه سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس جوابیه‌ای صادر کرد.
 
به گزارش فانا، سازمان غذا و دارو در پی مصاحبه سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با عنوان «واردات محصول بی کیفیت دارویی با وجود مشابه داخلی باکیفیت» جوابیه‌ای را به شرح ذیل صادر کرده است:

فاکتور ۸ پلاسمایی، مربوط به پلاسمای داخلی است که تنها برای استخلاص و جداسازی فاکتورهای خونی به خارج از کشور ارسال می‌شود.

 با توجه به اینکه اعلام نیاز حوزه درمان در سال ۹۸ تعداد ۲۰۰ میلیون دوز فاکتور ۸ پلاسمایی بوده بنابراین موجودی فعلی کشور مربوط به باقیمانده سیاست سالهای گذشته است که دقیقا طبق نیاز گروه درمان برای تامین آن برنامه ریزی شده است.

این درحالیست که همزمان تولیدکننده داخلی نیز حجم تولید را بسیار بالا برده و مصرف فاکتورهای ۸ وارداتی سال ۹۸ کاهش یافته است و لذا در حال حاضر هیچ نگرانی در خصوص تامین این دارو وجود ندارد.

لازم به ذکر است که طبق پروتکل های علمی، همه بیماران نمی توانند فاکتور ۸ نوترکیب داخلی را مصرف کنند و بخشی از بیماران تنها باید فاکتور ۸ پلاسمایی مصرف کنند و متاسفانه با توجه به عدم  تولید فاکتور 8 پلاسمایی در داخل کشور، به ناچار نیاز این دسته از بیماراناز طریق واردات تامین می شود.

لازم به توضیح است که با اعمال سیاست حمایت از تولیدات داخلی در سال 98 نسبت به 97، بیش از 600 میلیون دلار صرفه جویی ارزی صورت گرفته است.
 
کد مطلب : ۳۰۶۵۰
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :