سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ,27 October 2020
 
 
کشتن نیم میلیون کوسه به خاطر ساخت واکسن ضد کرونا
 
گروهی از فعالان حقوق حیوانات و محیط زیست هشدار دادند: «دستیابی به واکسن کرونا منجر به کشته شدن بیش از نیم میلیون کوسه خواهد شد تا موادی که دانشمندان برای تولید واکسن نیاز دارند، تامین شود.»
 
به گزارش فانا، در کبد کوسه‌ها نوعی روغن طبیعی به نام «اسکوآلن» تولید می‌شود که در ساخت واکسن کووید19 به کار می‌رود. این ماده در حال حاضر هم در صنعت داروسازی به عنوان عنصر فعال‌کننده واکنش دستگاه ایمنی بدن استفاده می‌شود.

شرکت بریتانیایی «گلاسکو سمیث کلاین» در حال حاضر از اسکوآلن استخراج شده از کوسه‌ها در واکسن‌هایی که برای مبارزه با آنفولانزا تولید می‌شود، استفاده می‌کند. این شرکت در ماه می گذشته اعلام کرد که یک میلیون دوز اسکوآلن برای استفاده احتمالی در واکسن ویروس کرونا تولید می‌کند. برای این کار یک تن اسکوآلن لازم است و برای تهیه آن باید 3 هزار کوسه شکار شود.

براساس برآورد شرکت آمریکایی «شارک آلایز» که مقر آن در کالیفورنیا است، اگر قرار باشد همه ساکنان کره زمین یک بار واکسن کرونا دریافت کنند، باید 250 هزار کوسه شکار و کشته شوند تا اسکوآلن لازم تهیه شود و اگر قرار باشد هر فرد دو بار واکسن دریافت کند و این موضوع محتمل‌تر است – نیاز است نیم میلیون کوسه شکار شوند.

دانشمندان برای جلوگیری از کشتار کوسه‌ها در حال کار روی یک ماده جایگیزین هستند که از نیشکر تخمیر شده تهیه می‌شود.
 
کد مطلب : ۳۰۶۷۲
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۶
۰
 
مرجع : روزنامه سپید
 

ارسال
 
گروه های خبری :