شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ,5 December 2020
 
 
حامدی‌فر در گفت‌وگو با فانا تشریح کرد:
شفاف‌سازی درباره یک جدول مبهم
 
اخیرا در پی انتشار یک خبر در یک کانال تلگرامی که حاوی جدولی بدون درج بازه زمانی است و به تخصیص ارزها اشاره داشته است، ابهاماتی به وجود آمده که از هاله حامدی ­فر مدیرعامل گروه دارویی سیناژن که نام شرکت متبوع او نیز در این جدول به چشم می‌خورد، در مورد اطلاعات این جدول دعوت به گفت‌وگو شد.
 
مجموعه شما در جدول مذکور جزو گروه‌هایی قرار گرفته است که ارز دریافتی بالاتری نسبت به بعضی از گروه‌ها داشته است. برای شروع و در راستای شفاف‌سازی در این خصوص نظر شما در این مورد چیست؟
 
بسیار بحث خوبی است که مطرح شده است. متاسفانه اخیرا بعضی از کانال‌های تلگرامی که تکلیفشان مشخص است و به اسم خبر، نشر اکاذیب می‌کنند، ابهامات جدیدی را به اسم سازمان غذا و دارو منتشر کرده‌­اند. در خلال این روزهای بحرانی و پرکار، تا حد ممکن تلاش کردیم با افرادی با نیت‌های مشخص وارد بحث و درگیری نشویم ولی با توجه به اینکه دامنه فعالیت این عزیزان به بی‌انصافی و شبهه‌افکنی کشیده شده، آگاهی دادن و انتشار آمار صحیح، به عنوان بهترین روش برای پاسخ دادن به این افراد اجتناب‌ناپذیر است.
 
درباره روال تائید و تخصیص ارز در سازمان غذا و دارو توضیح دهید.
 
در مورد جدولی که اخیرا به عنوان آخرین آمار ارز دولتی دریافتی شرکت‌های دارویی به اسم سازمان غذا و دارو منتشر شده است، باید نکته جالبی را ذکر کرد. کمیته‌ای در سازمان غذا و دارو وجود دارد که در مورد تائید تخصیص ارزها توسط بانک مرکزی تصمیم‌گیری می‌کند که با فواصل زمانی مختلف تشکیل می‌شود. در این کمیته براساس کمبود کشوری، درخواست شرکت‌ها و اعلام ثبت سفارش‌های رسیده به بانک مرکزی توسط بانک‌های عامل، اولویت‌های تخصیص ارز تعیین می­‌شوند. حال ممکن است در یک جلسه چندین درخواست از یک شرکت بررسی شود و در همان جلسه درخواستی از بسیاری شرکت‌های دیگر برای بررسی وجود نداشته باشد چون در جلسات قبلی بررسی شده­‌اند. حالا تصور کنید یک کانال تلگرامی جدولی که برای یک دوره خاص یعنی تیر ماه بوده است را به عنوان "آخرین آمار ارز دولتی دریافتی شرکت‌های دارویی" منتشر کند!!! و حتی شاید جالب‌تر می‌شود بدانید که این کمیته برای شرکت‌هایی که تاخیر در تخصیص ارز داشتند، تشکیل شده است. شرکت‌هایی که در کمیته‌های قبلی تخصیص ارز نگرفته بودند و به دلیل شبهه‌افکنی‌های برخی رقبا با تاخیر تخصیص ارز روبرو بودند. از طرفی نکته مهم این است که مصوبات این کمیته صرفا تائید ثبت سفارش‌هاست و نهایتا چند درصد از آنها با توجه به موجودی ارز و اولویت بانک مرکزی تامین بشود، داستان دیگری است که به همین دلیل آمار تامین ارز بانک مرکزی است که حرف آخر را درخصوص خروج ارز می‌زند.
 
با توجه به این روال و نظارت سازمان غذا و دارو، به نظر شما این جدول به صورت هدفمند به نقل از این سازمان منتشر شده است؟
 
اینطور به نظر می‌رسد زیرا ساعتی بعد از انتشار این جدول شبهه‌افکن، فردی که جدیدا از حوزه ماده اولیه به مدیریت یکی از هلدینگ‌های دارویی وارد شده، در گروه‌های مجازی در مورد این جدول اظهارنظر می‌کند و به زعم خود، تولیدکنندگان واقعی را به چالش می‌کشد. گرچه در ابتدا دردناک بود اما به نظرم رسید که این فرصت بسیار خوبی است که همه افراد در راستای شفاف‌سازی وارد عمل شوند. البته ورود سندیکای غیرتخصصی در زمینه تولید داروهای آماده مصرف به این موضوع که مدعی تولید داروهای بیولوژیک در 5 مرحله واکنش شیمیایی هستند نیز جای تامل دارد. مسائلی که ماه‌هاست از آن درد می‌کشیم اما به دلیل شرایط جنگ اقتصادی و نیاز به همدلی و همکاری برای کمک و رفاه به مردم، بهتر است وارد آنها نشویم. اما اگر سرنا را از سر گشادش بزنند واقعا در حق تولیدکنندگان واقعی بی‌انصافی که نه بلکه اجحاف است.
 
آیا مستندی هم برای ارائه در اختیار دارید؟
 
این جدول ارسال شده خدمتتان را مشاهده کنید. این اعداد میزان ارزی است که توسط بانک مرکزی از ابتدای امسال تاکنون حواله شده و توسط بانک مرکزی منتشر شده است.
 

جدول شماره 1: میزان ارز حواله شده و منتشر شده توسط بانک مرکزی (شرکت‌های دارویی) از ابتدای سال 99 تا 23 شهریور ماه (یورو)
 
اگر می‌خواهیم وارد قیاس بشویم باید اطلاعات ارائه شده دقیق، دارای بازه مشخص و متکی بر منابع رسمی باشد. به عنوان مثال، شرکتی که تعداد انواع داروهایی که تولید می‌کند مسلما کمتر از شرکت داروپخش است، از اول سال 99 تا امروز 6 برابر این شرکت ارز دریافت کرده است. آیا این سوال برای هر اهل دارویی مطرح نمی‌شود که تخصیص یا عدم تخصیص ارز به این شرکت که بیش از 90 درصد داروهایش چندین تولیدکننده داخلی دارد چه ارزش افزوده‌ای برای کشور در این شرایط سخت ایجاد می‌کند که برای تولید حتی داروهای "غیر برند اصلی" این میزان دلار 4200 تومانی را از کشور خارج کرده است؟
 
یا مثال دوم، شرکتی تازه تاسیس با ادعای همکاری در سطح بین‌المللی چند پروانه فعال دارویی دارد که میزان ارز دریافتی‌اش در 7 ماه گذشته بیش از شرکت نانوالوند است که 30 درصد داروهای شیمی درمانی کشور را با تکیه بر جوانان نخبه و دانش بومی تامین می‌کند و برای 32 مولکول دارویی پرخطر پروانه فعال دارد که بیش از 50 درصد سهم تامین داروی کشور در حوزه‌های مرتبط با خود را دارد؟
 
با توجه به اطلاعات ارائه شده، درخواست شما چیست؟
 
ما همواره به دنبال شفافیت هستیم نه مغلطه آماری و در همین راستا از بانک مرکزی و سازمان غذا و دارو تقاضا داریم تک تک موارد تخصیص ارز دارو از فروردین 97 تا امروز را با تمامی جزئیات از قبیل وزن ماده اولیه وارد شده و میزان تخصیص ارز به آن را منتشر کند تا برای مردم و مسئولان شفاف شود که چه کسانی برای ادامه ارز 4200 تومانی قشر ضعیف را بهانه می‌کنند و با پول بیت‌المال در این دو سال و نیم چه کرده‌اند. متاسفم که در این شرایط بحرانی در عوض همراهی و همدلی باید چنین تقاضایی داشته باشیم اما ما و تمامی دست‌اندرکاران حوزه سلامت به ویژه تولید دارو اعتبار و سلامت اقتصادیمان را راحت بدست نیاورده‌ایم که به راحتی مورد شبهه‌افکنی قرار بگیرد.
 
به سابقه دو سال و نیم تخصیص ارزها اشاره شد. در این خصوص نیز اطلاعاتی در اختیار دارید؟
 
بله، کافی است یک نگاه به میزان کل ارز دریافتی هلدینگ‌ها در این مدت بیاندازیم. جدول ارسال شده ارزهایی است که بانک مرکزی به عنوان مرجع تخصیص ارز منتشر کرده است و مجموع اعدادی است که از فروردین 97 تا به امروز منتشر شده است یعنی از اولین روز شروع اختصاص ارز 4200. علاقه داریم کارشناسان ورود کنند که با 260 میلیون دلار کدام یک از داروهای ضروری را در کشور تولید کرده‌اند که سایر تولیدکنندگان با یک دهم این مقدار دلار 4200 تومانی آن را تولید نکرده‌اند و مقایسه کنید که این 260 میلیون به چه میزان ریال تبدیل شده است و گره بسیاری از معماها حل می‌شود. از طرفی 80 میلیون دلاری که مجموعه ما در سال 97 و 98 دریافت کرده است باعث بیش از 2 میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی در مورد داروهای بیماران خاص و صعب العلاج شده است. این اعدادی که می‌گویم مبنای محاسبه دارد و ما هر سال هم منتشر کرده‌ایم. همینطور برای خودم یک عددی نمی‌پرانم.
 

جدول شماره 2: میزان ارز حواله شده و منتشر شده توسط بانک مرکزی (هلدینگ‌ها) از فروردین 97 تا 23 شهریور ماه (یورو)
 
نکات مبهم زیادی درخصوص این اعداد با توجه به اینکه از منابع منتسب به بانک مرکزی است، می‌­توان مطرح کرد.
 
بله، لطفا اجازه دهید، باید از این افراد سوال شود که شما با این ارز دریافتی دو سال و نیم گذشته چه کرده‌اید که چند برابر بسیاری از تولیدکنندگان ارز دولتی دریافت کرد‌ه‌اید ولی فروشی کمتر از نصف آنها داشته‌اید؟ حالا که ما نپرسیدیم و گذشتیم، شما با چه اعتماد به نفسی برای گروهی شبهه‌افکنی می‌کنید که بیشترین زنجیره تولید را بومی کرده است و بیشترین سرمایه‌گذاری را در ده سال اخیر در کشور کرده است؟!
 
این برای من دردآور است و سوالم این است که تا به حال کدام از داروهای بیماران خاص که ما تولید کرده‌ایم با کمبود مواجه شده است؟! بحران انسولین را ببینید که چگونه به بیماران استرس وارد کرده است و درمانده شده‌اند. تا به حال کدام بیمار مبتلا به ام اس یا آرتریت روماتویید یا سرطان که مصرف‌کننده داروهای تولید ما بوده است، دارو در دسترسش نبوده است؟! می‌گویند انسولین قلمی کالای لوکس است یا بیماران به داروهای "مب" نیازی ندارند باید پرسید اگر نزدیکترین عزیزان شما زخم‌های پسوریازیس مقاوم به درمان معمول داشته باشند یا از خانواده شما عزیزی سرطان داشته باشد و چند ماه و سال بیشتر زنده ماندنشان وابسته به دارویی باشد همین جواب را به خود و خانودتان می‌دهید یا فقط این پاسخ‌ها برای مردم عادی است؟!
 
شما به بومی‌سازی داروهای بیماران خاص اشاره کردید. برخی از داروها که در زنجیره تولید شما نیست و کماکان وارد می­‌شود چطور و اینکه قصد تولید آنها در کشور نیست؟
 
سوال به جایی بود، همین جماعت به ما می‌گویند انحصارطلب، با مثال داروی اینفلیکسیمب به سوال شما پاسخ می­‌دهم تا برای همگان این بازی‌ها ملموس‌تر باشد.
 
رمیکید (اینفلیکسیمب) جزو اولین داروهای بیولوژیک بود که بیوسیملار آن در دنیا تولید شد و در بسیاری از کشورها مجوز استفاده را گرفت.
 
گروه دارویی ما به سراغ تولید این داروی مهم پرفروش دنیا که بازار بزرگی هم داخل ایران دارد نرفت. امروز بعد از سال‌ها کدام یک از تولیدکننده‌ها به سراغ این دارو برای تولید رفته‌اند؟ چرا تمامی آنها به دنبال تولید قراردادی بیوسیملارهایی هستند که ما آنها را تولید کرده‌ایم؟ چرا کسی برای واردات بالک اینفلکسی مب گریبان چاک نمی‌کند و به افراد تهمت نمی‌زند؟
 
جواب بسیار روشن است ایجاد اعتماد بین کادر درمان و بیماران دشوار است. شما تصور می‌کنید اگر داروی شما کیفیت مناسبی نداشته باشد و جواب ندهد یک پزشک یا بیمار صعب العلاج حاضر است داروی شما را در طولانی‌مدت مصرف کند؟ مشخص است که فروش داروهای وارداتی غیر برند که به اسم انتقال تکنولوژی وارد می‌شود، در مورد داروهایی ساده‌تر است که قبلا اعتماد به محصول تولید داخل برای پزشکان و بیماران ایجاد شده است. درد این افراد درد انحصارشکنی نیست، دردشان رقابت با تولیدکننده دانش بنیان ایرانی است.
 
گروه سیناژن وقتی در دو سال از خروج 2 میلیارد دلار دقت کنید، دو میلیارد دلار! جلوگیری کرده، یعنی چه؟ یعنی از جیب یک سری افراد و شرکت‌ها بریده. آیا بنشینند نگاه کنند که باز هم دستشان را از ارز کشور کوتاه کنیم؟ بنشینند و ببینند که در 5 قاره صادرات داریم و برایمان کف بزنند؟
 
بدون منت و بدون اینکه رونمایی و سخنرانی‌های متعدد داشته باشیم، رسیژن را که داروی بیولوژیک است به میزان نیاز بیماران کووید-19 در کل کشور تولید کردیم. در این بحران و شرایط وحشتناک آیا با کمبودی مواجه شدیم؟
 
افرادی که برای تولید رمدیسویر و فاویپیراویر همه جا را برای تولیدشان خبر کرده‌اند باید ازشان پرسید چرا برای یک داروی شیمیایی به این شدت کمبود وجود دارد؟
 
چگونه شرکت آریوژن دو سال پیش توسلیزومب را آماده ورود به بازار دارویی کرد و امروز برای اولین بار جهان بعد از شرکت سازنده برند اصلی آن است که این محصول حیاتی را امروز برای درمان فاز حاد التهابات ریوی بیماران کرونایی به میزان نیاز و بدون کمبود در دسترس نظام سلامت قرار داده است؟
 
و نکته پایانی...
 
در ابتدا خواهشمندیم که ارگان نظارتی با جدیت در این مسائل برای حفظ حرمت زحمتکشان و آسایش بیماران ورود کند زیرا شاهد اثرات مخرب این حرکات که در راستای منافع شخصی و متضرر کردن جمعی است، هستیم.
 
ما انتظار نداریم از ما تقدیر شود که در تولید داروهای "هایتک" در منطقه پیشرو بوده‌ایم یا که هزینه بیمه را کاهش داده‌ایم یا که دغدغه بیماران سراسر کشور و استان‌های محروم را برای دسترسی به داروهای خاص بر طرف کردیم، خیر فقط سنگ بیشتر جلوی پای ما نیندازید. با این عناد و دشمنی شما، کسانی که آسیب اصلی را می‌بینند بیماران خاص و صعب العلاج خواهند بود.
 
ما دلمان به دعای خیر مردم خوش است و لذت این روزهایمان ارائه خدماتی است که اگر ما نبودیم، مردم با مشکل روبرو می‌شدند. روزهای سختی است، اگر همراه نیستیم، باری بر دوش و خنجری در دل نباشیم.
 
 
کد مطلب : ۳۱۱۰۹
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۴
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :