دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ,25 January 2021
 
 
واکنش دیناروند به شرکت ایران در مطالعه بزرگ WHO
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس اسبق سازمان غذا و دارو درباره حضور ایران در مطالعه بالینی سازمان جهانی بهداشت موسوم به مطالعه همبستگی گفت: تا جایی که من اطلاع دارم، ایران هیچگاه عضو کار‌آزمایی‌های بالینی بین‌المللی آن هم در این سطح بزرگ و وسیع نبوده است. این حرف را نه به دلیل اینکه این کار درست یا غلط بوده است، می‌گویم. داروهای موجود در این مطالعه، داروهای جدیدی که تائیدیه نداشته باشند، نبودند و هر چهار دارو، داروهایی بودند که مصرفشان برای بیماری‌های ویروسی یا غیرویروسی دیگر تائید شده بود. بنابراین این داروها، داروهای مجازی بودند که می‌خواستند ببینند در درمان کرونا مفید است یا خیر بنابراین اتفاق عجیب و غریبی رخ نداده است.
 
به گزارش خبرنگار فانا، رسول دیناروند امروز در یک برنامه تلویزیونی افزود: این داروها برای بیماری‌هایی که خطرشان از کرونا کمتر بوده، تائیدیه مصرف داشتند و البته بطورکلی هم هیچ دارویی بدون عارضه نیست اما وقتی یک بیماری خطرناک رخ می‌دهد و ممکن است دارویی به دلایلی برای درمان آن مفید باشد، راه بررسی این دارو مطالعه بالینی است و هیچ راه دیگری هم وجود ندارد. براساس مطالعه سازمان جهانی بهداشت مشخص شد که این داروها تاثیر خاصی در درمان کرونا نداشتند اما کماکان پزشکان در کشورهای مختلف این داروها را نسخه می‌کنند و بر اثربخشی آنها اصرار دارند.

گفتنی است شرکت ایران در مطالعه بالینی سازمان جهانی بهداشت (WHO) موسوم به مطالعه همبستگی برای ارزیابی اثربخشی تعدادی از داروها روی کرونا جزو اتهاماتی بوده که به رضا ملک‌زاده معاون سابق تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت وارد شده است.

دیروز هم سعید نمکی وزیر بهداشت با انتشار نامه‌ای از شرکت ایران در این مطالعه دفاع کرده و آن را یک افتخار برای کشور دانست.
 
 
کد مطلب : ۳۱۶۰۸
پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۹
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :