يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ ,11 April 2021
 
 
داروی آیورمکتین تولید داخل از هفته آینده توزیع می شود
 
مدیر تیم تحقیقاتی داروی داخلی آیورمکتین گفت: با رفع موانع موجود، داروی آیورمکتین تولید داخل از اواسط هفته آینده در استان قزوین و کل کشور توزیع خواهد شد، این دارو تاثیرات مفیدی در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا دارد.
 
به گزارش فانا، نعمت الله غیبی، مدیر تیم تحقیقاتی داروی داخلی آیورمکتین در مورد رفع مشکل توزیع این دارو گفت: به لطف خدا، پیگیری خانم محمدبیگی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و مساعدت وزیر بهداشت ، مشکلات این دارو در سازمان غذا و دارو و معاونت غذا داروی وزارت بهداشت تا آخر هفته مرتفع می شود و اواسط هفته آینده پخش دارو در استان و کل کشور آغاز خواهد شد.

وی با بیان این که در نگاه اول داروی آیورمکتین، یک مولکول شناخته شده در بحث ضد انگلی بوده است، اظهار داشت: اولین بار از اسفندماه سال پیش، پیشنهاد و پروپوزال اولی استفاده برای کووید ۱۹ داده شد و ثبت های اولیه برای کدهای اخلاقی و ثبت های مورد نیاز ملی و بین المللی انجام شد.

غیبی گفت: این دارو تقریبا از سال ۱۹۷۷، از سوی سازمان غذا و داروی امریکا تاییدیه دارد و تجربه استفاده یک بیلیون دوز در سراسر دنیا برای آن ثبت شده است و  جز ۴۰۰داروی ضروری است که در سبد دارویی هر کشوری باید وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: آیورمکتین بیشتر برای استفاده ضد انگلی مورد استفاده قرار می گیرد که به عنوان یک مولکول تعریف شده بیولوژیک است، همچنین  تجربه خوبی بر روی اثرات ضدویروسی و  اثرات ضد التهابی آن داشته ایم.

وی افزود: در  ۱۰ الی  ۱۲ ماه اخیر دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین و محققین با یک تیم تحقیقاتی وسیع  هم در استان قزوین هم در استان خوزستان تجربه خوبی در استفاده از این دارو در برابری بیماری کوید ۱۹ در زمینه اثرگذاری و پیشگیری داشته اند.

 مدیر تیم تحقیقاتی داروی داخلی آیورمکتین خاطرنشان کرد: خانم های باردار، شیرده ، کودکان با وزن کم تر از ۱۵کیلوگرم و افراد دارای نقص کلیوی و کبدی  از مصرف آن منع می شوند و دارو حتما باید تحت نظر و مشاوره پزشک تجویز شود.
 
کد مطلب : ۳۳۴۹۰
شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :