يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ,28 November 2021
 
 
جوابیه سازمان انتقال خون درباره خرید ۷۵۰ هزار کیسه خون فیلتردار
 
سازمان انتقال خون ایران درباره انتشار خبری در خصوص مسائل مرتبط با خرید ۷۵۰ هزار عدد کیسه خون فیلتردار و واکنش های مختلف توسط رسانه ها و خبرگزاری ها در جهت تنویر افکارعمومی جامعه توضیحاتی را منتشر کرد.
 
به گزارش فانا، سازمان انتقال خون درباره موضوع انتشار این خبر در اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به انتشار خبر مورخ ۲۰ مهر ۱۴۰۰ در رسانه ها، در خصوص مسائل مرتبط با خرید ۷۵۰ هزار عدد کیسه خون فیلتردار و واکنش های مختلف توسط رسانه ها و خبرگزاری ها، لازم دانستیم به جهت تنویر افکار عمومی جامعه، توضیحات لازم را به محضر مردم شریف ایران که سرمایه های اصلی سازمان انتقال خون هستند اعلام کنیم.

سازمان انتقال خون ایران در طول ۴۷ سال خدمت حیات بخش به بیماران، همیشه محلی قابل اعتماد و اطمینان برای مردم نوعدوست بوده است و برای حفاظت از این حس وفاداری دوسویه، عملکردی سالم، قانون مدار و شفاف را در رویه‌های عملکردی خود به جای گذاشته است و در این مسئله هم با توجه به جایگاه حیاتی خود و اهمیت حفظ اعتماد ملی آمادگی دارد تا از صداقت در عملکرد خود دفاع کند و توضیحات مشروح زیر در همین راستا تقدیم ملت شریف ایران می‌شود:

۱. خرید کیسه های فیلتر دار پیرو  برگزاری مناقصات قانونی در سالهای ۹۷ الی ۹۸ و اعلام برنده بر اساس مقررات و اسناد مناقصه و تخصیص اعتبارات بودجه ایی سازمان بر اساس منابع ریالی صورت گرفته  است و اصولا این سازمان در محاسبه قیمت ارزی کالا و تامین منابع ارزی شرکت های وارده کننده نقشی نداشته و ندارد و این امور از جمله تخصیص  ارز بر عهده سایر نهادهای ذیربط وزارت متبوع می باشد.
معذالک متعاقب اطلاع سازمان از احتمال اختلاف محاسبات ارزی و طرح موضوع در مراجع مربوط  مطالبات شرکت مذکور در سازمان بلوکه و مراتب با همکاری مراجع حقوقی و قانونی در حال پیگیری است.

۲. با توجه به شیوع بیماری منحوس کرونا از اواخر سال ۹۸ و کاهش آمار اهداکنندگان، انتظار تجمیع کیت ها قابل پیش بینی بوده است. در این راستا مدیریت فعلی سازمان در دو سال گذشته  افتخار دارد که با مدیریت مصرف بهینه کیت های فوق از پایان سال ۹۸، اصلاح قراردادها و شکستن انحصار در تامین کنندگان اقلام استراتژیک موکدا با ۳ رویکرد ذیل از تضییع منابع مصرفی موجود کاملا جلوگیری نموده است.

الف) جایگزینی کیت ها با کیت های تاریخ انقضا مناسب از سوی شرکت های تامین کننده بدون اخذ هزینه اضافی.

ب) کاهش کمیت قرارداد در سال های  ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰  و با ملحوظ کردن انعطاف پذیری لازم جهت شرایط ویژه.

ج) ملحوظ کردن تاریخ انقضا مناسب و کافی کالا به صورت شفاف و دقیق و با عودت به شرکت طرف قرارداد در صورت عدم مصرف کیت ها.

لذا سازمان انتقال خون ایران اطمینان می دهد هیچگونه تضییع منابع و اقلام مصرفی در سال ۱۳۹۹ و سال جاری در این سازمان رخ نداده است و مستندات تمام موارد فوق کاملا مورد نظارت و دسترسی مراجع و نهادهای نظارتی بوده و انتخاب تیتر نامناسب و سوگیرانه در برخی سایت های خبری خلاف مصالح ملی و اصول اخلاقی می باشد.
 
کد مطلب : ۳۸۵۳۶
چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۶
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :