يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ ,24 March 2019
 
 
سازمان غذا و دارو اعلام کرد
هشدار نسبت به استفاده از داروهای دامی در برخی باشگاه ها
 
دبیر ستاد مرکزی دارو ها و سموم سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف داروهای هورمونی دامی مورد استفاده در پرورش عضلات دام بویژه اسب های مسابقه در ورزش بدنسازی و پرورش اندام هشدار داد.
 
به گزارش فانا، دکتر یسنا به منش افزود: داروهایی موسوم به استروئیدهای آنابولیزان یکی از مهمترین دسته داروهایی است که در ورزشکاران ، سوء مصرف می شود؛ این داروها نوعی مشتقات هورمون‌ مردانه یا تستوسترون هستند که از سوی متخصصان مربوطه در درمان کمبود این هورمون ها یا در مشکلات خونی، تجویز می شوند.

وی ادامه داد: اخیرا مشاهده شده که داروهای هورمونی دامی - که در پرورش عضلات دام به ویژه اسب های مسابقه مورد مصرف دارد-، از طریق افراد غیر مسئول و سودجو بین جوانان فعال در حوزه ورزش بدنسازی و پرورش اندام ، توزیع می شود.

دبیر ستاد مرکزی دارو ها و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره به میزان بالای خطرات و عوارض این داروها، گفت: چون در تولید داروهای دامی، بسیاری از الزاماتی که در تولید داروهای انسانی باید رعایت شود، وجود ندارد بنابراین تزریق داروی دامی احتمال وقوع مرگ را نیز به دنبال دارد.

به منش افزود: داروی دامی با مشخصات استفاده در حیوان تهیه شده و از طریق داروخانه های دامی و با نظر دامپزشک توزیع می شود.

وی تصریح کرد: توزیع این دارو به روش های دیگر، قاچاق محسوب می شود و همین امر خطرات مصرف این داروها را بیش از پیش خواهد کرد.

وی یادآور شد: متاسفانه در مواردی، فرد مصرف کننده با علم کامل به دامی بودن دارو و عوارض بالقوه مصرف آن، باز هم اصرار به مصرف داروی دامی می کند که خطرات جبران ناپذیری دارد.
 
کد مطلب : ۵۹۵۶
چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۷
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :