دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ,18 March 2019
 
 
معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرد
وجود 58 هزار تخت بیمارستانی فرسوده در کشور
 
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه متوسط ضریب اشغال تخت های بیمارستان های دولتی 67 درصد است، افزود: در حال حاضر 67 درصد بیمارستان های کشور که بالغ بر 58 هزار تخت می شود، فرسوده هستند.
 
به گزارش فانا، دکتر محمد آقاجانی در همایش بین المللی مدیریت بیمارستانی مشکلات بیمارستان های کشور را به دو دسته فیزیکی و مدیریتی تقسیم کرد و گفت: یکی از مشکلات فیزیکی بیمارستان ها کمبود جدی تخت بیمارستانی است. در حال حاضر متوسط شاخص تعداد تخت بیمارستانی در کشور به ازای هر 1000 نفر، 1.6 است. این درحالیست که برخی افراد می گویند چرا بر روی توسعه بیمارستان ها تاکید داریم. حال اگر این شاخص را با متوسط جهانی، کشورهای توسعه یافته و کشورهای منطقه مقایسه کنیم، ایران یکی از پایین ترین شاخص ها را دارد و در همسایگی ما، کشور ترکیه با جمعیت تقریبا مشابه با ایران، 2.7 تخت به ازای هر 1000 نفر دارد.

وی افزود: ضریب اشغال تخت های بیمارستانی و متوسط اقامت بیماران در بیمارستان ها نیز وابسته به کمبود تخت های بیمارستانی است. در عین حال متوسط ضریب اشغال تخت در بیمارستان های دولتی 76 و بدون در نظر گرفتن بیمارستان های 32 و 64 تختخوابی بیشتر از 90 درصد است. از سوی دیگر نیز متوسط اقامت بیماران در بیمارستان های دولتی 2.86 روز است که گاهی مجبوریم تا برای استفاده بیماران اورژانسی، بیماران را زودتر ترخیص کنیم. بنابراین لازم است که بیمارستان ها را توسعه دهیم.

معاون درمان وزارت بهداشت دومین مشکل فیزیکی بیمارستان ها را قدمت بالای آنها عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 67 درصد بیمارستان های کشور که بالغ بر 58 هزار تخت می شود، فرسوده هستند و 16 هزار تخت نیز قدمت بالای 50 سال دارند که برای حل این مشکل از دو سال پیش در قالب طرح تحول سلامت تصمیم به نوسازی بیمارستان های و ارتقای کیفیت هتلینگ گرفتیم که خوشبختانه در حال حاضر دو میلیون و 100 هزار متر مربع بازسازی بیمارستان ها انجام شده و علاوه بر این 39 هزار تخت نوسازی شدند و 27 هزار قلم تجهیزات پزشکی سنگین و متوسط نیز در بیمارستانها تامین شده است.

آقاجانی از عدم تناسب بین هزینه ها و تعرفه ها به عنوان یکی از مشکلات مدیریتی بیمارستان ها یاد کرد و افزود: وجود تعرفه های پزشکی برای بازار سلامت و ایجاد دسترسی جامعه به خدمات پزشکی یک ضرورت است، اما اگر تعرفه ها واقعی و متناسب با هزینه ها نباشد، مشکلاتی را ایجاد می کند.
وی اظهار داشت: اگر سه سال پیش از مدیر بیمارستانی در بخش دولتی در خصوص مشکلاتش سوال می شد، اولین جمله این بود که تعرفه ها غیرواقعی است و هزینه ها و درآمدهای ما تناسبی ندارد و همواره مقروض و تراز منفی داریم. قیمت یک شب هتلینگ در بیمارستان درجه یک دولتی 48 هزار تومان و قیمت تمام شده این خدمت، مصوب شورای عالی بیمه 148 هزار تومان بود، اما در حال حاضر تعرفه یک شب اقامت در بیمارستان های دولتی 133 هزار تومان و قیمت مصوب آن در شورای عالی بیمه 203 هزار تومان است.

آقاجانی ادامه داد: تعرفه حق العلاج نیز با قیمت تمام شده فاصله دارد، اما رشد 120 درصدی تعرفه های خدمات پزشکی اتفاق مثبتی در اداره بیمارستان ها بود و اگر می خواهیم که بخش خصوصی در حوزه سلامت سرمایه گذاری کند، باید جاذبه ها مانند قیمت مناسب خرید خدمات و تعرفه ها را افزایش دهیم.

آقاجانی با اشاره به عدم تناسب بین اختیارات و مسئولیت های مدیر بیمارستان ها در بخش خصوصی و دولتی به عنوان یکی دیگر از مشکلات مدیریتی بیمارستان ها، تاکید کرد: یک مدیر در بیمارستان های دولتی در امور اداری، مالی، جذب نیروی انسانی، عقد قراردادها، واگذاری، خرید، فروش و توسعه اختیارات محدودی دارد و ما برای اصلاح این اختیارات دو مدل پیشنهادی داریم.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: یک مدل اصلاح اختیارات مدیر بیمارستان ها، اداره بیمارستان ها به صورت هیات امنایی با اختیارات جامع و فرا دولتی است که در قانون برنامه پنجم توسعه نیز به آن اشاره شده و در حال حاضر نیز در هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی این مدل در حال بررسی است تا بتوانیم آن را در تعدادی از بیمارستان های کشور، اجرایی کنیم.

وی دومین مدل اصلاح اختیارات مدیر بیمارستان ها را واگذاری اداره امور غیر پزشکی به بخش خصوصی عنوان کرد و افزود: امور پزشکی همواره بر عهده دانشگاه است و بیمارستان ها می توانند دارای مدیری باشند که امور غیر پزشکی را اداره می کند و این مدل در دنیا موفق بوده و در بسیاری از نقاط دنیا اثبات شده که با اجرای این مدل می توان تا 40 درصد در هزینه ها صرفه جویی کند.

آقاجانی از بیمارستان ها به عنوان مهمترین کانون حوزه سلامت یاد کرد و گفت: حدود 50 درصد منابع انسانی و مالی در بیمارستان ها است که نشان از اهمیت بسیار زیاد آنها در نظام سلامت است. حال سومین مشکل مدیریتی بیمارستان ها به علم مدیریت و علوم بالینی پزشکی بیمارستان ها مربوط است و علوم پزشکی به سرعت در حال رشد است و برای اداره بیمارستان هایی که به طور مداوم تکنولوژی های تشخیصی درمانی و دارویی به آن وارد می شود، نمی توان بر روش های سنتی اداره بیمارستان ها تکیه کرد و نیاز به یک تحول اساسی داریم.

وی به تشریح مهمترین ویژگی مدیران موفق بیمارستان ها پرداخت و گفت: یک مدیر باید دارای دانش روز، مهارت و توانایی حل مسائل و مشکلات، تجربه کافی و مسئولیت پذیری و انگیزه بالا باشد.
آقاجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری دوره های توانمندسازی مدیران و روسای بیمارستان های کشور با کمک سازمان بهداشت جهانی، اظهار داشت: این دوره آموزشی تا پایان سال جاری توسط 97 مدرس در 10 قطب کشوری برای 1100 مدیر و رییس بیمارستان دولتی کشور برگزار می شود.

معاون درمان وزیر بهداشت تصریح کرد: نسل سوم اعتبار بخشی دو هفته پیش توسط وزیر بهداشت ابلاغ شد و مدل های حاکمیت بالینی، تعالی سازمانی و ایزو در گذشته در کشور اجرا شده اما امروز تنها مدل اعتبار بخشی ما مدل اعتبار بخشی نسل سوم ملی است که در آن تلاش شده تا به استانداردهای جهانی نزدیک شویم.

آقاجانی محوریت اعتبار بخشی نسل سوم را ایمنی و رضایت بیمار و ارتقای کیفیت خدمات دانست و اضافه کرد: در این مدل اعتبار بخشی، بر نتایج تمرکز داریم و سنجه ها از 8 هزار به 900 سنجه کاهش یافته تا اعتبار بخشی مدلی پویا برای ارتقای کیفیت بیمارستانها باشد و در نیمه دوم سال این اعتبار بخشی در تمانی بیمارستانهای دولتی و خصوصی اجرا می شود. یکی از ویژگی های نسل سوم اعتباربخشی این است که بیمارستانها برای ارتقای کیفیت، نیازی به شرکت های بیرونی ندارند زیرا از دید ما، کیفیت درون زا است و یک شبه خدمات بیمارستان ارتقا نمی یابد.

بنابر اعلام وبدا، وی در پایان از رونمایی سامانه الکترونیکی صدور پروانه موسسات پزشکی در روز گذشته توسط وزیر بهداشت خبر داد: گفت: دریات موافقت اصولی، پروانه بهره برداری، تمدید، افزایش بخش ها و پروانه تجهیزات از طریق سامانه الکترونیکی انجام می شود و با تشکیل بانک اطلاعاتی از تمام موسسات پزشکی، تشخیصی و درمانی، روند صدور پروانه ها تسهیل می شود و امیدوارم که اگر تخلفاتی وجود دارد، از بین برود.
 
کد مطلب : ۷۰۸
دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :