چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ,28 September 2022
 
 
در جلسه مدیران سازمان غذا و دارو با مدیران هلدینگ دارویی نوفیکو چه گذشت؟
 
سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از برنامه سازمان غذا و دارو برای افزایش پوشش بازار داخلی با داروی ایرانی در ۶ ماهه دوم سال خبر داد.
 
به گزارش فانا، غلامحسین مهرعلیان در جلسه که با حضور روساي ادارات حوزه اداره كل دارو و مدیران شرکت هايی دارویی هلدينگ تهران شیمی (نوفیکو) برگزار شد، با اشاره به اینکه حمایت از تولید داخل یکی از برنامه‌های ویژه و در اولویت سازمان غذا و دارو محسوب می‌شود، گفت: در این راستا به منظور شناخت مشکلات و چالش های شرکت‌های تولیدکننده، تصمیم گرفتیم که هر هفته از گروه های دارویی بازدید و از نزدیک در جریان مسائل آنها قرار بگیریم و در صورتی که چالشی در حوزه اداره كل دارو دارند، آن را تسهیل و رفع نماييم.

 وی با تاکید بر اینکه خواسته های شرکت هاي توليدي در حد بضاعت سازمان غذا و دارو در اولویت امور قرار می‌گیرد، عنوان کرد: برای حمایت از تولید داخل برنامه هایی را در حوزه سیاست گذاری شروع کردیم تا بتوانیم با رونق این بخش، سهم واردات دارو را کاهش داده و از تولید داخل بیشتر حمایت کنیم.

 سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از برنامه این سازمان برای حرکت به سوی افزایش تامین داروهای مورد نیاز بازار از داروهای تولید داخل برای ۶ ماهه دوم سال خبر داد و گفت: به این منظور در گام اول واردات ۶۰ قلم دارو ممنوع شد.

 وی خاطر نشان کرد: بازخوانی ظرفیت شرکت‌های تولید کننده داخلی در سازمان غذا و دارو آغاز شده است و تا با ظرفیت سنجی میزان تولید آنها، برای تامین و پوشش بازار داخلی سیاست گذاری شود.

مهرعلیان با بیان اینکه اولویت تامین بازار دارویی با تولید داخل است، عنوان کرد: تا زمانی که شرکت های داخلی امکان تامین بازار داخل را داشته باشند، مجوز واردات داروی مشابه داده نخواهد شد. تنها داروهایی اجازه واردات خواهند گرفت که صنعت داخلی یا از لحاظ تکنولوژی و یا از لحاظ خط تولید، ظرفیت تولید آنها را نداشته باشد، در این صورت آن دارو مجوز واردات می‌گیرد.

وی افزود: یکی از نگرانی های مطرح در حوزه تامین بازار داخلی عدم پایبندي به تعهدات تولیدی از سوی شرکت‌های تولید داخل است، البته این عدم پایبندی بیشتر به دلیل مسائل و مشکلاتی است که شرکت‌ها با آنها مواجه هستند.

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اظهار کرد: در سازمان غذا و دارو و معتقدیم وظیفه حاکمیت ما تأمین داروست و ما باید داروی سالم، با کیفیت، با هزینه مناسب را در زمان مناسب تامین کنیم و راه حل این مهم را رونق تولید داخل می‌دانیم.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو برای رفع نگرانی از عدم تعهد شرکت ها نسبت به تولید داروها گفت: به این منظور دو مصوبه ابلاغ شده است که بر اساس آن ها پروانه شرکت ها در صورت عدم عمل به تعهدات خود لغو می‌شود، همچنین برای داروهايي با ۸ پروانه فعال، پروانه جدید صادر نمی شود.

 مهرعلیان در پایان عنوان کرد: با توجه به محدودیت منابع ارزی معتقد هستیم با حمایت از تولید داخل می‌توانیم ضمن به حرکت در آوردن چرخ صنعت، منابع ارزی را صرفه جویی کنیم.

در ادامه مديران عامل شركت های دارويی به مشكلاتی از قبيل عدم تعهد شركت های توليدی مواد اوليه به تامين به‌موقع مواد مورد نياز، نوسان بالای قيمت مواد اوليه توليد داخل، قيمت بالای كالا هاي دوگانه، سود اور نبودن بعضی از اقلام توليدی شركت، زمانبر بودن ثبت منبع خريد خارجي، عدم تخصيص ارز دولتي به خريد تجهيزات توليدي، اشاره کرده  و مدیران سازمان غذا و دارو در مورد تسهیل مسائل تحت پوشش این سازمان قول مساعدت و همکاری دادند.
 
کد مطلب : ۲۰۶۲۶
پنجشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۵
۰
 
 

ارسال
 
گروه های خبری :