چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ,7 December 2022
 
 
واردات ۷/۵ میلیون تنی ذرت تراریخته به کشور
 
رئیس انجمن ژنتیک کشور با اشاره به میزان ذرت واردشده در کشور گفت: در سال گذشته هشت و ۹ دهم میلیون تن ذرت وارد کشور شده و هفت و‌نیم میلیون تن آن ترا ریخته بوده است.
 
به گزارش فانا، بهزاد قرهیاضی پیش از ظهر امروز در دومین کنگره بین‌المللی زیست‌فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی در سالن اجتماعات مرکز پژوهش‌های سازمان چای کشور با بیان اینکه باید تلاش شود از خام فروشی گیاهان دارویی جلوگیری شود، اظهار کرد: ما در کشور ظرفیت بسیار خوبی در پرورش گیاهان دارویی داریم که باید برای توسعه آن تلاش و از خام فروشی جلوگیری کنیم.وی با اشاره به مهم‌ترین چالش‌های موجود در جامعه گفت: بیشترین مصرف سرانه سم در مزارع در استان‌های گیلان و مازندران است که برای سلامتی انسان بسیار خطرناک بوده و بسیاری از موجودات ازجمله ماهی را نابود می‌کند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با اذعان به اینکه باید در انجام کارها از علوم فناوری استفاده شود، بیان کرد: هفتاد کشور دنیا محصولات ترا ریخته را تولید و مابقی کشورها آن را مصرف می‌کنند که این امر نشان‌دهنده توجه کشورهای دنیا به محصولات ترا ریخته است که باید موردبررسی قرار گیرد.

قره یاضی تمام سویاهای مصرفی در دنیا را ترا ریخته اعلام کرد و افزود: در دنیا 870 درصد سویا تولیدشده در مزارع دنیا به‌صورت ترا ریخته است بنابراین ۱۰۰ درصد سویا و ذرت مصرفی در دنیا ترا ریخته است.

وی با اشاره به میزان ذرت واردشده در کشور بیان کرد: در سال گذشته هشت و ۹ دهم میلیون تن ذرت وارد کشور شده و هفت و‌نیم میلیون تن آن ترا ریخته بوده است بنابراین باید این امر موردتوجه قرار گیرد.

رئیس انجمن ژنتیک کشور لازمه کاهش آب شیرین را توجه به محصولات ترا ریخته دانست و‌ تصریح کرد: در کشور دائم صحبت از کم‌آبی می‌شود لذا اگر سعی داریم تا از مصرف بیش‌ازحد آب شیرین و سموم جلوگیری شود باید به محصولات ترا ریخته توجه کنیم.

قره یاضی با تأکید بر لزوم توجه مسؤولین به محصولات ترا ریخته افزود: در گیلان 14 هزار مترمکعب آب برای تولید برنج نیاز داریم درحالی‌که آب برای برنج بسیار مضر است و باید موارد دیگر در تولید برنج ازجمله ترا ریخته موردبررسی قرار گیرد.

وی با بیان دلایل استفاده از آب در کاشت برنج گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از آب در کاشت برنج برای از بین بردن علف هرز است به همین دلیل اگر بتوان علف هرز در مزارع کشور را از بین برد در کاهش مصرف آب کمک می‌کند.

رئیس انجمن ژنتیک کشور با اذعان به اینکه گیاهان دارویی باید نسبت به آفت مقاوم شود، تصریح کرد: گیاهان دارویی برای کشور و سلامتی انسان بسیار مفید است و انجمن ژنتیک ایران می‌تواند به مقاوم‌سازی گیاهان در قبال آفت، مقاوم در برابر کم‌آبی و‌ تولید مواد خاص دارویی در کشور کمک کند.

قره یاضی مواد موجود در سیب‌زمینی را سرطان‌زا دانست و‌ بیان کرد: اکرلامید مورداستفاده در سیب‌زمینی سرطان‌زا است ولی انجمن ژنتیک کشور توانست این ماده سمی را بلوکه و از بین ببرد.

وی با اذعان به اینکه دولت مکلف است به تولید محصولات ترا ریخته در کشور کمک کند، گفت: مجمع نمایندگان گیلان، تکنولوژی‌ستیز شده و اخیراً کوچکی‌نژاد به وزیر جهاد در خصوص محصولات ترا ریخته تذکر دادند، این کار بسیار زشت است زیرا قانون دولت را مکلف به توجه به محصولات تراریخته کرده است.
 
کد مطلب : ۲۱۸۸۴
جمعه ۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :