دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ,15 August 2022
 
 
رانت ۱۲۰۰ میلیارد تومانی گندم های مخلوط با خاک و شن به جیب دلالان می رود نه کشاورز
 
رئیس هیئت‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی می گوید: رانت ۱۲۰۰ میلیارد تومانی گندم های مخلوط با خاک و شن به جیب دلالان می رود نه کشاورزان.
 
به گزارش فانا، محمدرضا مرتضوی رئیس هیئت‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی درباره ماجرای اختلاط گندم های خریداری شده از سوی دولت با سنگ و شن و خاک اظهار کرد: برای خرید گندم جدول پاکی وجود دارد که در آن میزان افت، ضایعات، فضولات و عیار خلوص گندم مشخص می‌شود اما به این جدول در زمان خرید تضمینی گندم توجهی نمی‌شود.

وی افزود: دولت مکلف است خرید گندم را بر اساس جدول پاکی، خرید کند و قیمت گندم بر اساس پاکی آن تعیین شود و به کشاورزان پول پرداخت می‌شود اما به این مهم تمکین نمی‌کند.

وی تصریح کرد: در زمان خرید تضمینی گندم از آن نمونه برمی‌دارند و با الک میزان خلوص آن سنجیده می‌شود؛ اما الکی که در مراکز خرید تضمینی استفاده  می‌شود  2*2 میلی‌متر است و باعث می‌شود که ضایعات و گندم‌های چروکیده از آن رد نشود  درحالی‌که الک استاندارد که توسط سازمان ملی استاندارد  تعیین  شده  20*2 میلی‌متر است.

مرتضوی در پاسخ به اینکه چرا در مراکز خرید تضمینی گندم  از الک غیراستاندارد استفاده کنند گفت: این توری دیگر قدرت تشخیص آشغال را ندارد و حدود 700 هزار تن از ضایعات گندم، ماسه و خاک را وارد خرید تضمینی گندم می‌کند و دولت می‌تواند آمار خرید تضمینی را بالا برد.

رئیس هیئت‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی ادامه داد: همه گندم‌هایی که  به کارخانه‌های آرد تحویل داده می‌شود دارای ضایعات است ولی یک  مرکز اخیراً در گندکاوس شناسایی شد که به گندم ماسه نیز اضافه کرده بود.

وی تصریح کرد: این اظهارات  توسط رئیس سازمان ملی استاندارد  و وزارت بهداشت و درمان، آموزش پزشکی نیز تأیید شده و در این ارتباط با دستگاه‌های  ذی ربط نامه‌نگاری شده است. 

مرتضوی گفت: جدول پاکی گندم برای تعیین عیار خلوص این محصول، در زمان خرید تضمینی تعیین شده  و باعث می‌شود که از بیت‌المال هزینه اضافی پرداخت نشود اما با عدم استفاده از الک یا طوری استاندارد هزینه بیشتری برای خرید تضمینی گندم ایجاد می کند.

وی اظهار داشت:  باید توجه داشت که اختلاط خاک، ماسه و سنگ با گندم تحویل شده به مراکز خرید تضمینی گندم توسط کشاورزان انجام نمی‌شود بلکه این تخلف، توسط  واسطه‌ها صورت می‌گیرد که با جمع‌آوری گندم کشاورزان، آن را به مراکز خرید تضمینی گندم تحویل می‌دهند.

شن و سنگ موجود در گندم خاک مزرعه نیست

رئیس هیئت‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی با بیان اینکه شن و سنگیکه  به گندم اضافه می‌شود خاک مزرعه نیست گفت: این شن و سنگ در کارخانه‌های آرد گرفته می‌شود تا وارد غذای مردم نشود و برای سلامت مردم اشکال ایجاد نشود.

وی گفت: وزیر جهاد کشاورزی می‌گوید این کار برای حمایت از کشاورزان انجام می‌شود اما این پول به جیب کشاورزان نمی‌رود بلکه منافع واسطه‌ها را تأمین کند که از شرایط الک غیراستاندارد، سوءاستفاده می‌کنند و این امر درواقع یک خیانت در سطح ملی و سوء استفاده از منابع بیت‌المال است.
 
کد مطلب : ۲۲۴۰۵
سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۳
۰
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم
 

ارسال
 
گروه های خبری :