دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ,15 August 2022
 
 
سیب زمینی تراریخته آماده اخذ مجوز می شود
 
رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی پیش بینی کرد که سیب زمینی تراریخته اوایل سال آینده آماده اخذ مجوز تایید شود.
 
به گزارش فانا، نیراعظم خوش خلق سیما در نشست دوره ای در جمع محققان بخش تحقیقات مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به موفقیت محققان بخش مهندسی ژنتیک این پژوهشگاه در دستیابی به بیش از ۱۴۷ رخداد تراریخته در ارقام مختلف گیاهی، ابراز امیدواری کرد که سیب زمینی تراریخته اوایل سال آینده آماده اخذ مجوز تایید شود.وی تسریع در روند پژوهش های در حال انجام به منظور بهره‌مندی هرچه بیشتر کشاورزان از نتایج این تحقیقات و تولید ارقام تراریخته پس از اخذ مجوزهای لازم را ضروری دانست و با بیان این که تحریم های شدید اعمال شده علیه ایران بیش از هر چیز معیشت و سفره مردم را نشانه رفته‌است، بر ضرورت همدلی و همفکری محققان به منظور صرفه جویی حداکثری و بهره برداری بهینه از منابع موجود و تلاش برای جلب مشارکت و جذب منابع مالی از متقاضیان فناوری ها و دستاوردهای تحقیقاتی این پژوهشگاه تاکید کرد.

در همین حال بهزاد قره‌یاضی رئیس بخش تحقیقات مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز با اعلام این‌که در حال حاضر ۲۶ طرح و پروژه تحقیقاتی در این بخش در حال اجرا است، گفت: تلاش داریم از پیشرفته ترین فناوری های روز از جمله کریسپر برای ایجاد ارقام مختلف محصولات کشاورزی با صفات برتر استفاده کنیم.

وی با اشاره به دستیابی محققان بخش به ارقام متنوع گیاهی حاصل از حدود ۱۴۷ رخداد تراریخته، اظهار داشت: بیشترین این رخدادها مربوط به برنج و سیب زمینی و کلزا است و علاوه بر آن ۷ رخداد مختلف گلرنگ تراریخته را در مرحله تحقیقات گلخانه‌ای و ۴ رقم دیگر را در مرحله تحقیقات آزمایشگاهی داریم. البته روی سایر ارقام مثل گیاهان زینتی، ذرت و ... هم کار می کنیم.
 
کد مطلب : ۲۲۴۲۵
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۳
۰
 
مرجع : خبرگزاری مهر
 

ارسال
 
گروه های خبری :