چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ ,6 July 2022
 
 
شرط واردات محصولات غذایی خارجی
 
مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه واردات برخی از مرباها به دلیل موجود نبودن در داخل کشور در حال انجام است، گفت: محصولات وارداتی که دارای برچسب اصالت هستند، از کانال قانونی وارد کشور شده‌ و مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند.
 
به گزارش فانا، محمدحسین عزیزی مدیرکل فرآورد‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو  درباره سوژه ثبت‌شده مخاطبان در سامانه فارس من با عنوان «خروج ارز از کشور برای واردات مربا از فرانسه» اظهار داشت: بر اساس قانون واردات محصولاتی که تولید مشابه داخل دارند ممنوع است و سازمان غذا و دارو در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و غذا مجوز واردات به این محصولات را نمی‌دهد.

عزیزی ادامه داد: اما در مواردی شاهد واردات برخی از غذاها مانند مربا یا کنسروها به داخل کشور هستیم که شرط ورود این محصولات این است که ویژگی خاصی داشته باشند و تولید آنها در داخل کشور وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه واردات برخی از مرباها یا کمپوت‌ها مانند آناناس یا برخی از انواع قهوه و کاکائو به دلیل موجود نبودن در داخل کشور در حال انجام است، توضیح داد: محصولات وارداتی که دارای برچسب اصالت هستند، یعنی از کانال قانونی وارد کشور شده‌اند و مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند.

مدیرکل فرآورد‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: صرف داشتن برچسب اصالت کالا کافی نیست، به دلیل اینکه در برخی از موارد این گونه کالاها به صورت قاچاق وارد کشور شده و با نصب برچسب‌های جعلی به فروش می رسند.

عزیزی درباره نحوه تشخیص کالای قاچاق از کالای اصلی توضیح داد: مردم می‌توانند با خراشیدن برچسب اصالت کالا کد مربوطه را به شماره 20008822 پیامک کنند یا اینکه اصالت کالا را از طریق نرم‌افزار موبایلی TTAC بررسی کنند. پس از ارسال کد به این سامانه‌ها در صورت اصیل بودن کالا، توضیحاتی به خریدار ارائه می‌شود و اصالت کالا مورد تایید قرار می‌گیرد و در صورتی که کالا به صورت قاچاق وارد شده باشد، سامانه پاسخی در این باره به خریدار ارائه نمی‌کند.
 
کد مطلب : ۲۳۴۸۵
يکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۳
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :