چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ ,6 July 2022
 
 
سازمان ملی استاندارد ایران: آلودگی شیر پاستوریزه به سم آفلاتوکسین کذب است
 
سازمان ملی استاندارد ایران آلودگی شیر پاستوریزه به سم آفلاتوکسین را تکذیب و بیانیه ای صادر کرد.
 
به گزارش فانا، سازمان ملی استاندارد ایران، اظهارات کارشناس میهمان در صدا و سیما درخصوص آلودگی شیر پاستوریزه به سم آفلاتوکسین را تکذیب و بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد:

در هفتاد و نهمین اجلاسیه شورای عالی استاندارد، مورخ 8/10/1366 اجرای استاندارد شیر پاستوریزه و در نود و یکمین اجلاسیه  مورخ 8/9/1373 اجرای استاندارد سایر فرآورده‌های لبنی از جمله شیر فرادما، پنیر، کره، خامه و دوغ (به استثنای تولیدات سنتی) اجباری اعلام شد.

در کشور ما تولید شیر و فرآورده لبنی به صورت صنعتی در سال 1333 در کارخانه شیر تهران شروع  و این کارخانه در سال 1336 با ظرفیت 45 تن در روز مورد بهره برداری قرار گرفت به تدریج و با افزایش جمعیت بر تعداد واحدهای تولیدکننده نیز افزوده شد. در حال حاضر 469 واحد تولیدی در زمینه تولید شیر پاستوریزه فعالیت دارند که از این تعداد 451 واحد تولیدی (95 درصد) موفق به دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد ملی ایران شده اند و 18 واحد تولیدی نیز در مراحل دریافت پروانه نشان استاندارد هستند.

لازم به ذکر است، برای واگذاری پروانه، کل فرآیند تولید از مواد اولیه تا محصول نهایی تحت کنترل و بازرسی سازمان ملی استاندارد ایران قرار می گیرد و در صورت وجود هر گونه آلودگی و یا سم، بطور حتم با آن برخورد شده و از چرخه مصرف خارج می شود. علاوه بر آن با اجرای طرح کنترل بازار، صدها نمونه از سطح بازار در سراسر کشور خریداری و آزمایش می شود، لذا آماری که توسط فرد به اصطلاح کارشناس داده شده، واقعیت ندارد.

امروزه میزان مصرف شیر یکی از مواد غذایی ضروری در سبد خانوار و همچنین به عنوان یکی از شاخص‌های سنجش رشد فرهنگی و اقتصادی جوامع مختلف محسوب می شود،  لذا ضرورت دارد برای جلوگیری از تشویش اذهان عمومی که نتیجه ای جز نابودی صنایع تولیدی کشور آن هم در سال رونق تولید، ندارد، رسانه ملی از اظهارنظرهای غیرکارشناسی و بدون پشتوانه علمی و تحقیقاتی لازم جدا خودداری نماید.
 
کد مطلب : ۲۴۴۴۲
يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۰
۰
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم
 

ارسال
 
گروه های خبری :