پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ ,8 December 2022
 
 
ایران به کارآزمایی بالینی بزرگ سازمان بهداشت جهانی بر روی چهار دارو برای درمان کرونا پیوست
 
سازمان جهانی بهداشت (WHO) از کارآزمایی بزرگ بالینی بر روی چهار دارو برای درمان کرونا خبر داد.
 
به گزارش فانا، این داروها شامل:

1.ترکیب دارویی درمان HIV:

( lopinavir و ritonavir)

2. داروی مالاریا:
 (chloroquine و hydroxychloroquine)

3.داروی ضد ویروس ابولا :
(remdesivir)

4.داروی ترکیبی از
 ( Ritonavir/ lopinavir + اینترفرون بتا)
 

ایران که از بزرگترین ظرفیت تحقیقات پزشکی در منطقه و در بین کشورهای اسلامی برخوردار است،  با 12 تیم پژوهشی به مطالعه بزرگ کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی پیوسته است.


دکتر Henao Restrepo از بخش تحقیقات واکسن سازمان جهانی بهداشت امیدوار است به منظور دستیابی به نتایج قوی چندین هزار بیمار از سراسر دنیا در این مطالعه وارد شوند.


کشورهای ایران، آفریقای جنوبی، آرژانتین و کشورهای اروپایی فرانسه، اسپانیا، آلمان، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ و انگلستان تاکنون به این مطالعه پیوسته‌اند.

 
هیات نظارت بر این کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی که  SOLIDARITY نام گرفته اعلام کرده است بر ایمنی داده های جهانی و نتایج موقت آن در فواصل منظم به طور دقیق نظارت خواهد کرد.


به گفته هیات نظارت، برای به دست آوردن نتایج قوی از این مطالعه ، به احتمال زیاد چندین هزار بیمار باید جذب شوند.


این مطالعه که می تواند در ده ها کشور انجام شود ، به ساده ترین شکل ممکن طراحی شده تا بیمارستان های تحت الشعاع ویروس COVID-19 بتوانند در آن شرکت کنند.


سازمان بهداشت جهانی همچنین امیدوار است که یک آزمایش پیشگیری برای تاثیر داروهایی که ممکن است کارکنان مراقبت های بهداشتی را از عفونت محافظت کند ، انجام دهد.


سازمان بهداشت جهانی تاکید کرده است تحقیقات بالینی دقیق در طول شیوع یک بیماری همیشه یک چالش بوده است ، با این وجود این کارآزمایی ها، دریافت سریع پاسخ ها ، تلاش برای فهمیدن این که چه چیزی مؤثر است و چه چیزی مهم نیست بهترین روش برای پیشگیری از پیشروی ویروس است.


برای کارآزمایی این داروها آنچه بیش از تعداد کشورها مهم است، تعداد نمونه ها و بیماران شرکت کننده است. بر همین اساس کشورهایی وارد مطالعه شده اند که از تعداد مناسبی از بیماران برای انجام مطالعه برخوردارند.


با توجه به نمونه های در اختیار کشورها انتظار می رود تا 2.5 ماه آینده نتایج اولیه این کارآزمایی مشخص شود.


ملاحظات اخلاقی مطالعات ایران برای مشارکت در این کارآزمایی بالینی در کمیته های اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت  تصویب شده است.
 
کد مطلب : ۲۷۰۵۴
سه شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۹
۰
 
مرجع : دکتر رضا ملک زاده
 

ارسال
 
گروه های خبری :