جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ ,9 December 2022
 
 
هزینه درمان بیماران کرونایی چقدر است؟
کاهش روند بستری در بیمارستان‌‌ها
 
معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح متوسط هزینه‌‌های درمانی بیماران بستری کرونا گفت: بیماران ده درصد هزینه را پرداخت می کنند. توانستیم در طول ده روز ۴۰ هزار تخت بستری آماده کنیم. روند بستری در بیمارستان‌‌ها شیب کاهشی ملایمی دارد.
 
به گزارش فانا، دکتر قاسم جان بابایی در گفتگوی ویدئویی با خبرنگاران با بیان اینکه اولین مورد شناسایی شده کرونا در استان قم بود، اظهار کرد: 29 بهمن سال گذشته به بیمارستانی که موارد مشکوک یافت شده بود رفتیم و با کیت‌‌هایی که سازمان جهانی بهداشت در اختیار ما گذاشته بود از آن‌‌ها آزمایش گرفتیم و روز بعد در استان گیلان دو بیمارستان‌‌ را برای کرونا تخلیه کردیم.

وی افزود: دو هفته قبل از اینکه تشخیص کرونا داده شود احتمال ورود کرونا به ایران را می‌‌دادیم و دستورالعمل کرونا به دانشگاه‌‌های علوم پزشکی ابلاغ شد و در ده روز 40 هزار تخت را برای بستری آماده کردیم؛ بزرگترین بیمارستان‌‌های مراکز استان به کرونا اختصاص یافت زیرا کادر علمی و پرستاری بهتری داشتند.

وی ادامه داد: برخلاف بسیاری کشورهای اروپایی که بیماران با احتمال کمتر بهبودی را پذیرش نمی‌‌کنند یا انتخابی با آنها رفتار می‌‌کنند، هیچ بیماری نبود که نیاز به بستری داشته باشد و بیمارستان‌‌های ما آنها را بستری نکنند.کشورهایی که با فاصله کوتاهی از ما بیماری در کشورشان شیوع پیدا کرد و مانند آمریکا آن را انکار کردند همچنان در پیک هستند ما از اواخر هفته سوم پیک را داشتیم و روند رو به افزایش نداشتیم و 10 روز قبل از عید اکثر استان‌‌ها روند ثابت داشته‌‌اند و الان روند ملایم رو به کاهش داریم.

وی با بیان اینکه به دلیل کاهش ارائه خدمات غیراورژانس، درآمد بیمارستان‌‌ها کاهش یافته است، تصریح کرد: خدماتی که درآمد بالاتری دارند مانند خدمات زیبایی متوقف شده‌‌اند و به همین دلیل درآمد بیمارستان‌‌ها کاهش یافته است و این آمار به سازمان برنامه و بودجه تحویل داده شده است.

جان بابایی در خصوص متوسط هزینه درمان بیماران کرونایی تشریح کرد: متوسط هزینه‌‌ها برای بیماران کرونایی بستری در بخش آی‌‌سی‌‌یو  4 میلیون  و پانصد هزارتومان برای هر پرونده است و افراد بستری در بخش‌‌های معمولی دو میلیون برای هر پرونده است. بیماران مبتلا به کرونا در صورت داشتن بیمه 10 درصد هزینه هتلینگ پرداخت می‌‌کنند و افرادی که تمکن مالی ندارند توسط مددکاری شناسایی می‌‌شوند و از آنها پولی گرفته نمی‌‌شود.

جان بابایی با بیان اینکه روند بستری کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک روند کاهشی ملایم داریم اما این روند ممکن است زمان ببرد؛ اینکه دچار بحران بشویم احتمال کمی دارد و روند رو به نزول داریم که امیدواریم با رعایت بیشتر مرد،م این روند ادامه پیدا کند.

معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه میزان مراجعات به بیمارستان‌‌ها کاهش یافته است، گفت: تقریباً نزدیک 50 درصد ظرفیت تخت‌‌های بیمارستانی به کرونا اختصاص دارد و امیدواریم با رعایت بیشتر مردم نیاز به افزایش این ظرفیت نداشته باشیم.

وی ادامه داد: یکی از گزارشاتی که کارشناسان سازمان جهانی بهداشت ارائه کردند این بود که گفتند از تجربیات درمانی کشور ایران می‌‌توان برای دنیا استفاده کرد زیرا تمام اساتید صاحب‌‌نام ما در حوزه درمان در خدمت بیمارستان‌‌ها قرار گرفتند.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بیش از 100 هزار پرستار و بیش از 12 هزار پزشک مستقیماً از بیماران کرونایی مراقبت می‌‌کنند؛ سامانه‌‌های پاسخگویی نیز به طور غیرمستقیم به افراد در خانه خدمت مشاوره‌‌ای ارائه می‌‌کنند.

وی با بیان اینکه صرفاً بر اساس علائم بالینی و نتایج پاراکلینیکی بیماری را تشخیص می‌‌دهیم و نیاز قطعی به کیت نداریم، تصریح کرد: مهمترین کاری که در وزارت بهداشت دنبال آن هستیم کاهش مرگ و میر و خریدن زمان است تا بتوانیم حلقه‌‌های انتقال را بشکنیم. گروه سنی اطفال و جوانان نیازمند توجه هستند زیرا می‌‌توانند ناقل بیماری باشند و افراد با سن بالا و دچار ضعف سیستم ایمنی و بیماری‌‌های زمینه‌‌ای نیز باید مراقبت بیشتری از آنها صورت بگیرد زیرا بیشتر در معرض ابتلا و مرگ و میر هستند و گروه دیگر افراد بازاری و کسانی هستند که با مردم مراودات بیشتری دارند و باید در بیماریابی آنها توجه بیشتری شود.
 
کد مطلب : ۲۷۲۲۰
سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۲
۰
 
مرجع : خبرگزاری تسنیم
 

ارسال
 
گروه های خبری :