دانشگاه‌های علوم پزشکی با بیشترین ثبت مطالعات کارآزمایی بالینی بیماری کووید ۱۹

خبرگزاری ايسنا , 28 فروردين 1399 ساعت 20:55

بر اساس اعلام کمیته ملی تحقیقات COVID-۱۹، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهیدبهشتی و بقیةالله‌الاعظم(عج) رتبه‌های اول تا سوم ثبت مطالعات کارآزمایی بالینی درباره بیماری کووید ۱۹ را به خود اختصاص داده‌اند؛ دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با ثبت ۱۲ مطالعه کارآزمایی بالینی در رتبه چهارم کشوری قرار گرفت.


به گزارش فانا، دکتر محسن تفقدی، معاون پژوهش وفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اعلام این خبر اظهار کرد: پس از شروع بحران جهانی ویروس  کرونا ۲۰۱۹ در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، کمیته ملی تحقیقات COVID-۱۹ جهت مدیریت و برنامه‌ریزی تحقیقات ملی، هدفمند و کاربردی (بویژه کوتاه مدت) بر روی COVID-۱۹ شکل گرفت و در کارگروه‌های مختلف شروع به فعالیت کرد.

تفقدی افزود: اقدامات انجام شده در این کمیته در هفت حیطه توسعه و ﻓﻨﺎوری، ﺗﺸﺨﯿﺺ ﺑﯿﻤﺎری، اﭘﯿﺪﻣﯿﻮﻟﻮژی، ﮐﺎرآزﻣﺎﯾﯽ ﺑﺎﻟﯿﻨﯽ، اخلاق در ﭘﮋوﻫﺶ، منابع ﻣﺎﻟﯽ ﭘﮋوﻫﺶ و ﭘﺎﯾﺶ ﭘﮋوﻫﺶها و اﻧﺘﺸﺎر ﻧﺘﺎﯾﺞ، دسته‌بندی و به کلیه دانشگاه‌ها ابلاغ شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر کارآزمایی بالینی مگاترایال SOLIDARITY  در ایران در حال انجام است که دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در آن مشارکت دارد، اظهار کرد: کارآزمایی بالینی مگاترایال بخشی از یک کارآزمایی بالینی بزرگ بین‌المللی با همکاری سازمان بهداشت جهانی است و از ابتدای شیوع بیماری COVID-۱۹ تا کنون بیش از ۸۰ کشور و بیش از ۲۰۰ بیمارستان در آن ثبت‌نام و شرکت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: علاوه بر کارآزمایی بالینی مگاترایال، بیش از ۱۴۰ کارآزمایی بالینی دیگر نیز در کشور در حال انجام است که بر اساس اعلام کمیته ملی تحقیقات کووید-۱۹، دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ثبت تعداد ۱۲ کارآزمایی بالینی پس از دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و بقیةالله‌الاعظم(عج) به ترتیب با ۲۵، ۱۸ و ۱۷ کارآزمایی بالینی در رتبه‌ چهارم کشوری قرار دارد.

دکتر تفقدی اظهار امیدواری کرد که با به نتیجه رسیدن این طرح‌ها بتوان خدمات مطلوب‌تری برای بیماران مبتلا به کرونا ارائه کرد.


کد مطلب: 27797

آدرس مطلب: https://phana.ir/fa/doc/news/27797/دانشگاه-های-علوم-پزشکی-بیشترین-ثبت-مطالعات-کارآزمایی-بالینی-بیماری-کووید-۱۹

فانا
  https://phana.ir