چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ ,26 January 2022
 
 
رئیس اداره بهداست دهان و دندان وزارت بهداشت:
کرونا خدمات فلورایدتراپی دانش‌آموزان را متوقف کرد
 
رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خدمات فلورایدتراپی و فیشورسیلنت که هر سال برای دانش‌آموزان انجام می شد، امسال به علت شیوع ویروس کرونا متوقف شد.
 
به گزارش فانا، حمید صمدزاده روز دوشنبه افزود: با توجه به تعطیلی اکثر مدارس کشور و شیوع ویروس کرونا امسال خدمات فلورایدتراپی و فیشورسیلنت که از سال ۹۴ هر سال برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان و دانش آموزان انجام می شد، متوقف شده است. البته وزارت بهداشت برای اجرای این برنامه در سال جاری آمادگی دارد و اگر شرایط اپیدمی کرونا تا حدی کنترل شود، برای اجرای این برنامه فراخوان می دهیم تا دانش آموزان برای انجام برنامه ارتقای بهداشت دندان مراجعه  کنند.

وی گفت: اکنون برای اینکه خدمات بهداشت دهان و دندان برای کودکان در کشور به صفر نرسد، به برخی مراکز بهداشتی و مراکز جامع سلامت که امکانات لازم برای این خدمت را دارند بخشنامه شده که با خانواده ها تماس بگیرند و از آنها برای انجام خدمات فیشورسیلنت و فلورایدتراپی کودکان ۶ تا ۱۴ ساله دعوت شود و در صورتی که تمایل داشته باشند می توانند برای دریافت این خدمت به صورت رایگان به این مراکز مراجعه کنند.

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: سال گذشته چهار میلیون و ۸۰۰ دانش آموز ۶ تا ۱۴ ساله در کشور تحت پوشش خدمات رایگان فلورایدتراپی و فیشورسیلنت قرار گرفتند.

صمدزاده ادامه داد: خدمات فلورایدتراپی و فیشورسیلنت از سال ۹۴ و همزمان با اجرای طرح تحول سلامت در کشور شروع شد و طی سه سال شاخص پوسیدگی دندان در افراد ۱۲ ساله کشور را از 2.09 به ۱.۸ کاهش داد اما همچنان شاخص دندان پوسیده در بین ایرانیان بالاست و لازم است این برنامه هر سال تکرار شود.

وی افزود: با توجه به تأثیری که فلوراید در کاهش پوسیدگی دارد، وارنیش فلورایدتراپی در همه دنیا مطمئن‌ترین و موثرترین راه برای کاهش پوسیدگی دندان است و به همین علت انجام این خدمت به صورت دو نوبت در سال برای دانش آموزان به فاصله هر ۶ ماه یکبار در برنامه های وزارت بهداشت پیش بینی شده بود که امسال به علت شیوع بیماری کووید۱۹ متوقف شده است.

سازمان جهانی بهداشت از اواخر دهه ۶۰ میلادی استفاده از فلوراید را به عنوان راهبرد اساسی پیشگیرانه مبتنی بر جمعیت در خصوص جلوگیری از بروز و شیوع پوسیدگی در جوامع توصیه کرده است.
 
کد مطلب : ۳۰۹۸۰
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۱
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :