يکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ,25 September 2022
 
 
رئیس نظام پزشکی: مستندات تائید داروهای طب سنتی کرونا را ارائه دهید
 
رئیس سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران از رئیس سازمان غذا و دارو خواست مستندات علمی منجر به تایید داروهای منصوب به حوزه طب سنتی در خصوص درمان کرونا به این سازمان ارائه شود.
 
به گزارش فانا، محمدرضا ظفرقندی روز شنبه در نامه‌ای به محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو از وی خواست مستندات علمی داروهای منصوب به حوزه طب سنتی در خصوص درمان کرونا به این سازمان ارائه شود.

در این نامه آمده است: با توجه به طرح پرونده‌هایی در حوزه انتظامی سازمان نظام‌پزشکی در مقوله بیماری کرونا و داروهای استفاده شده در این بیماری خواهشمند است مستندات علمی منجر به ارائه مجوز به داروهای شربت موکوزیفت، شربت استاپ سیویر، شربت آنوال اس، اسپری دهانی PHR ۱۶۰ را برای استفاده کارشناسان و اساتید کمیسیون انتظامی سازمان نظام‌پزشکی ارائه فرمایید.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو هفته گذشته از تولید چهار داروی گیاهی موثر بر علایم کرونا و تایید دو قلم از این داروها در سازمان غذا و دارو خبر داد.

وی افزود: چهار فرآورده طبیعی با اجزای گیاهی برای بهبود علایم کووید۱۹ از کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو مصوبه گرفتند. دو مورد آنها توانستند مجوز تولید موقت ۶ ماهه را اخذ کنند و دو داروی دیگر هنوز مجوز تولید نگرفته اند. البته هیچکدام از این داروها داروی درمان کووید۱۹ نیستند اما اثراتی برای بهبود علایم این بیماری داشته اند که باید مراحل بررسی بیشتر را طی کنند.

جهانپور گفت: اولین داروی گیاهی از این مجموعه یک اسپری دهانی با نام PHR ۱۶۰ است که حاوی ۶ اسانس گیاهی است و با توجه به نتایج کارآزمایی بالینی ارائه شده در صورت مصرف به بهبود عوارض ریوی کووید۱۹ شامل تنگی نفس، سرفه و اکسیژن رسانی شریانی کمک می کند.ماده موثره این دارو شامل گیاهان دارویی، درمنه، اکالیپتوس، نعناع، مورد، آویشن و زعفران است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: داروی دوم شربت موکوزیفت حاوی عصاره آبی میوه دو گیاه است که با توجه به مدارک کارآزمایی بالینی ارائه شده، در صورت مصرف به بهبود علایم خستگی و بی اشتهایی در بیماران مبتلا به کووید ١٩ کمک می کند، این دو دارو مجوز تولید موقت ۶ ماهه را دریافت کرده اند و وارد بازار شده اند.

جهانپور ادامه داد: فرآورده طبیعی دیگر یک شربت حاوی هفت جزء گیاهی با نام شربت استاپ سیویر است که البته هنوز نام آن تایید نشده اما بر اساس نتایج کارآزمایی بالینی ارائه شده، اعلام شده که در کاهش دوران بستری و بهبود هایپوکسی (کاهش اکسیژن رسانی به بدن) موثر است که مراحل بررسی آن در سازمان غذا و دارو ادامه دارد و هنوز مجوز تولید و ورود به بازار نگرفته است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: چهارمین فرآورده طبیعی در این مجموعه یک شربت حاوی یک گیاه دارویی است که اسناد آن با نام آنوال اس در کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو در حال بررسی است و بر اساس نتایج کارآزمایی بالینی، اعلام شده که در بهبود برخی علایم بیماری کووید۱۹ موثر است و البته این دارو نیز هنوز مجوز تولید و ورود به بازار نگرفته است.

دو روز پس از اعلام این داروها برای تاثیر بر علایم کرونا، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، در نشست خبری اعلام کرد: ادعاهای مربوط به تولید فرآورده های گیاهی موثر علایم کرونا با منابع علمی و بین المللی تطبیق داده می شود و اگر تایید شد به صورت محدود تولید می شود تا سایر فرآیندها را انجام دهند، بعد برای ورود به پروتکل درمان کرونا در کمیته علمی ستاد ملی کرونا بررسی می شود.
 
کد مطلب : ۳۱۵۰۸
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۸
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :