سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ,16 August 2022
 
 
موافقت با صادرات مواد ضدعفونی کننده به امارات
 
سازمان توسعه تجارت از صدور موافقت‌نامه‌های لازم برای صادرات مواد ضد عفونی کننده به امارات متحده عربی خبر داد.
 
به گزارش فانا، با گذشت حدود یک سال از شیوع ویروس کرونا، یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که مدیریت آن برای دولت‌ها با دشواری همراه بوده، مدیریت بازار اقلامی است که در مقابله با کرونا، مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد.

در هفته‌های نخست شیوع کرونا در ایران، بازار ماسک و مواد ضدعفونی کننده بر هم ریخت و همین موضوع به برخی سو استفاده‌ها و افزایش جدی قیمت‌ها انجامید. چند هفته پس از آن اما با فعال کردن ظرفیت تولیدی در حوزه‌های مختلف، بازار این اقلام در مدتی کوتاه به آرامش رسید و حتی با توجه به اشباع بازارهایی مانند ماسک، قیمت این محصولات به شکل قابل توجهی کاهش یافت.

در حوزه مواد ضدعفونی کننده نیز شرایط به همین ترتیب پیش رفت تا امروز بازار کمبودی را در این حوزه احساس نکند. علی نقیب – عضو اتاق بازرگانی تهران – پیش از این به ایسنا گفته بود که با فعال شدن تمام ظرفیت‌های موجود در کشور، به نظر می‌رسد نگرانی در زمینه تولید اقلام مربوط به کرونا وجود نداشته باشد و دیگر نگرانی‌های روزهای نخست شکل نخواهد گرفت.

به دنبال رسیدن به این آرامش نسبی، حالا سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که مجوز صادرات مواد ضدعفونی کننده به امارات متحده عربی را صادر کرده است، البته این مجوز نیز به شکلی دست به عصا صادر شده و فعلا ضد عفونی کننده‌های الکلی را شامل نمی‌شود.

سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که در تلاش است با رفع محدودیت و ممنوعیت صادراتی (با در نظر گرفتن نیاز بازار داخلی) شرایطی را مهیا کند تا صادرکنندگان حوزه اقلام سلامت‌محور بتوانند از فرصت‌های صادراتی در در دوران کرونا استفاد کنند  و دنیا در شرایط ممنوعیت‌های صادراتی داخلی منتظر ایران نمی‌ماند.

هر چند فعلا تنها مجوز صادرات نانوسیل(ضدعفونی کننده‌های با پایه غیرالکلی) صادر شده اما در ماه‌های گذشته نیز این سازمان اعلام کرده بود به شرط تضمین تامین نیاز داخل، امکان صادرات برخی دیگر از اقلام مبارزه با کرونا وجود دارد.
 
کد مطلب : ۳۲۱۰۵
دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۵
۰
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا
 

ارسال
 
گروه های خبری :