يکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ,25 September 2022
 
 
کلاف سردرگم قیمت‌گذاری دستوری تجهیزات پزشکی
 
دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: شیوه‌های قیمت‌گذاری نادرست، موجب تضعیف تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و به مخاطره افتادن سلامت مصرف کنندگان می‌شود.
 
به گزارش فانا، مریم قاسمی، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ضمن انتقاد از نظام قیمت‌گذاری دستوری و غیر متعادل در حوزه تجهیزات پزشکی اظهار داشت: شاید استفاده از مولفه های اقتصاد دستوری و تعیین تکلیف کردن برای بازار با استفاده از بخشنامه های یک طرفه، بتواند در کوتاه مدت، جذاب و مطلوب بوده و در جهت حمایت از مردم به نظر برسد ولی واقعیت های اقتصادی نشان داده که اقتصاد دستوری نتیجه ای جز برهم خوردن نظم بازار و ایجاد رانت برای یک عده ندارد.

وی ادامه داد: به طور کلی کاهش قیمت کالاها اتفاق بسیار خوبی است و همه از آن استقبال می کنند ولی به شرط آنکه ناشی از رقابت سالم و در فضای عرضه و تقاضای بازار صورت بگیرد، نه اینکه به شکل دستوری و بخشنامه ای شکل بگیرد.

 قاسمی افزود: در واقع کاهش قیمت واقعی و نه دستوری، حکایت گر رونق اقتصادی، مناسب بودن عوامل تولید و تجارت، افزایش بهره وری و همچنین افزایش عرضه است و به همین دلیل است که این نوع کاهش قیمت، پایداری بیشتری در بازار دارد و حتی می تواند به افزایش کیفیت و صادرات نیز منجر شود و این به معنای واقعی کلمه، تداعی کننده جهش تولید خواهد بود.

 وی ادامه داد: در این شکل از کاهش قیمت ها، همه ذینفعان بازار یعنی تولیدکننده، سرمایه گذار، خرده فروش، عمده فروش و همچنین سیاستگزار از منافع و مواهب برنامه ریزی ها بهره مند می شوند ولی با سیطره اقتصاد دستوری، در واقع شاهد ارائه تعداد زیادی آدرس غلط به تولیدکنندگان و سرمایه گذاران خواهیم بود که به دنبال آن موجب بیراهه رفتن سرمایه ها، فرسایش تولید، آسیب تولیدکنندگان و کاهش رضایت مصرف کنندگان خواهد شد.

 دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ادامه داد: بدون تردید نتیجه اقدامات دستوری و دخالت حداکثری در اقتصاد، کاهش انگیزه بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری و عدم اعتماد سرمایه گذار به پایداری محیط اقتصادی است. ضمن اینکه سلامت مردم هم در این میان تحت شعاع قرار می گیرد.

به گفته قاسمی، تجربه سال های گذشته نشان داده که تولیدکنندگان در اغلب شرایط، اسیر کلاف سردرگم قیمتگذاری دستوری تجهیزات پزشکی هستند و نمی توانند از تمام ظرفیت و پتانسیل خود بهره برداری کنند.

قاسمی تاکید کرد: فراموش نکنیم اقتصاد حوزه سلامت، نیازمند اعتماد و امنیت در سرمایه گذاری است و این مهم با جهت دهی و هدایت و آدرس دهی درست و مطابق با واقعیت اتفاق خواهد افتاد.

وی در پایان با اشاره به تجربه جهانی که حاکی از آن است که شیوه های قیمتگذاری نادرست، موجب تضعیف تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و به مخاطره افتادن سلامت مصرف کنندگان می شود، تصریح کرد: بهتر است نهادهای تصمیم گیر به جای پیمودن مسیر پر فراز و نشیب قیمتگذاری دستوری، از ابزارهای موثر تر و نظام مند نظیر پایش بازار، تقویت سازوکارهای نمونه برداری از بازار، توسعه سامانه های نظارتی و همچنین تقویت و تسریع به شکایات تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بهره ببرند. در  واقع توسعه روش های مبتنی بر pms  و نیز pmqc یک ضرورت محسوب می شود که بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد.
 
کد مطلب : ۳۳۳۰۹
جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۴
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :