سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ,16 August 2022
 
 
بررسی افزایش 50 تا 60 درصدی قیمت شوینده‌ها
تولیدکنندگان به گرانی 25 درصدی راضی نشدند
 
با وجود ابلاغ افزایش 25 درصدی قیمت محصولات شوینده از روز گذشته، رئیس انجمن صنایع شوینده‏، بهداشتی و آرایشی از بررسی افزایش 50 تا 60 درصدی قیمت تولیدات این صنعت خبر داد.
 
به گزارش فانا، در حالی که چند روز پیش انجمن صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی در نامه‌ای به شرکت‌های زیرمجموعه خود از صدور مجوز افزایش 25 درصدی قیمت تولیداتشان از 17 خردادماه خبر داده بود، رئیس این انجمن در تازه ترین اظهارنظر خود از بررسی افزایش 50 تا 60 درصدی قیمت محصولات شوینده خبر داده است.

بختیار علم بیگی، رئیس انجمن صنایع شوینده‏، بهداشتی و آرایشی در این مورد اظهار داشت: افزایش قیمت شوینده‌ها فعلا منتفی است و تا زمانی که در سامانه ۱۲۴ درج نشود اعمال نخواهد شد.

وی افزود: خبر‌هایی که درباره افزایش قیمت انواع محصولات شوینده منتشر شده صحت ندارد و صرفا ناشی از افشای اطلاعات شرکت‌های بورسی در حوزه شوینده‌ها بود.

وی با بیان اینکه شرکت‌های بورسی در حوزه شوینده‌ها به افشای اطلاعات چه مثبت و چه منفی اجبار دارند، اضافه کرد: در این باره شرکت‌های بورسی اعلام کردند ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش داریم، زیرا این افزایش بر روی قیمت سهام آن‌ها اثر مثبت می‌گذاشت در حالی که به طور واقعی و در عمل هیچ گونه افزایش قیمتی اعمال نشده و فعلا هم اعمال نخواهد شد.

علم بیگی گفت: تولیدکنندگان محصولات شوینده با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی محصولات خود را تقاضا کردند که ما در انجمن بر روی میزان افزایش قیمت داریم بررسی‌ها را انجام می‌دهیم تا در نتیجه آن قیمت‌ها از حد مورد انتظار تولیدکنندگان پایین‌تر بیاید.

وی افزود: از آنجا که در حوزه محصولات شوینده، قیمت گذاری اجباری نداریم سازمان حمایت مادامی که عرف ۱۰ تا ۱۷ درصدی سود در نظر گرفته شده رعایت شود در قیمت گذاری دخالت نمی‌کند.

علم بیگی در پاسخ به این پرسش که چرا با کاهش و تثبیت قیمت ارز درخواست افزایش قیمت دارید؟ گفت: ما هم می‌دانیم که با کاهش حدود ۲۱ درصدی قیمت ارز مردم انتظار کاهش قیمت دارند، اما قیمت مواد اولیه به ویژه مواد اولیه پتروشیمی که در صنعت شوینده‌ها مصرف می‌شود بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است که باید گفت پایه قیمت گذاری پتروشیمی‌ها و بورسی‌ها غلط است، ضمن این که در روز‌های آخر دولت کسی در این موضوع ورود نمی‌کند.

وی افزود: ما به تولیدکنندگان شوینده‌ها اعلام کردیم با افزایش قیمت، مصرف کاهش می‌یابد و در نتیجه آن سود نیز پایین می‌آید از این رو بررسی‌های ما ادامه دارد تا به یک قیمت منطقی در انجمن برسیم.

طبق اطلاعیه اخیر انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران، شرایط افزایش قیمت محصولات شوینده، بهداشتی و آرایشی با توجه به تعهد تولیدکنندگان درباره عدم کمبود محصولات در سطح عرضه، اعلام شده و درج قیمت های جدید از 17 خرداد قابل انجام بوده است.

همچنین حداکثر درصد تخفیف مجاز برای محصولات پودر‌های دستی، ماشینی و صابون ۱۰ درصد و برای سایر کالا‌های اساسی ۱۵ درصد در تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای و برای همه شرکت‌های تولیدکننده این محصولات است.

طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان محصولات شوینده، شرکت هایی که نسبت به رعایت این موضوع اقدام نکنند، معادل با درصد بالاتر از تخفیف مجاز از قیمت تایید شده آن شرکت کسر و به سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان معرفی می‌شوند.
 
 
کد مطلب : ۳۵۷۱۴
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۳۹
۰
 
مرجع : خبرگزاری فارس
 

ارسال
 
گروه های خبری :