يکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ,25 September 2022
 
 
تولید شیر انسان برای نخستین بار در آزمایشگاه
 
بانوانی که نمی‌توانند به نوزاد خود شیر دهند، برای تغذیه وی از شیرخشک استفاده می‌کنند. اما این نوع از شیر فاقد پادتن‌های موجود در شیر مادر است و نمی‌تواند تمام فواید شیر مادر را ارائه کند.
 
به گزارش فانا، بانوانی که نمی‌توانند به نوزاد خود شیر دهند، برای تغذیه وی از شیرخشک استفاده می‌کنند. اما این نوع از شیر فاقد پادتن‌های موجود در شیر مادر است و نمی‌تواند تمام فواید شیر مادر را ارائه کند.

شیردهی به نوزاد می تواند برای بسیاری از مادران به شرایطی پیچیده تبدیل شود. با این وجود، آکادمی پزشکی کودکان آمریکا (AAP) توصیه می کند که نوزادان برای حدود شش ماه نخست زندگی خود به طور مداوم با شیر مادر تغذیه شوند. البته گاهی اوقات این مساله در حرف راحت‌تر از عمل است زیرا مواردی مانند نوزادان ایرادگیر، ناراحتی و درد، میزان ناکافی شیر و ناتوانی نوزاد در مکیدن شیر می توانند شیردهی به نوزاد را به مساله ای پیچیده تبدیل کنند.

شیر انسان برای نخستین بار در آزمایشگاه تولید شد

بانوانی که نمی توانند به نوزاد خود شیر دهند، برای تغذیه وی از شیرخشک استفاده می کنند. اما این نوع از شیر فاقد پادتن های موجود در شیر مادر است و نمی تواند تمام فواید شیر مادر را ارائه کند و همچنین گوارش آن می تواند برای برخی نوزادان دشوار بوده و به تولید گاز بیش از منجر شود.

اکنون، شرکت بایومیلک (Biomilq) اعلام کرده است که نخستین شیر انسانی کشت سلولی خارج از بدن انسان را تولید کرده است که گزینه ای سالم‌تر و جایگزینی بیشتر دوستدار محیط زیست نسبت به شیر خشک محسوب می شود.

به گفته دکتر جنیفر اسمیلوویتز، شیر انسان از نظر ترکیب و ساختار بسیار پیچیده است که تولید آن خارج از بدن بانوان را غیرممکن می کند.

اما بایومیلک موفق شده است تا در مدت 11 ماه محصولی تقریبا مشابه با این شیر را تولید کند. میشل ایگر و لیلا استریکلند بنیانگذاران شرکت بایومیلک اکنون امیدوار هستند که این محصول جدید افزون بر کمک به رشد نوزادان به کاهش ردپای کربن قابل توجه بازار جهانی تولید شیرخشک نیز کمک کند.


استریکلند رشد سلول های پستانی در آزمایشگاه را در سال 2013 آغاز کرد، اما پس از همکاری با میشل ایگر در سال 2019 برای راه اندازی استارت‌آپ بایومیلک به صورت جدی آنچه مد نظر را داشت را ادامه داد.

در فوریه 2020، بایومیلک اعلام کرد که سلول های پستانی رشد یافته در آزمایشگاه دو جز کلیدی شیر مادر یعنی لاکتوز و کازئین را تولید کرده اند که گامی اساسی در معرفی شیر کشت یافته انسان بود که از نظر غذایی معادلی واقعی برای شیر مادر باشد.

سپس، در ژوئن 2020، بایومیلک اعلام کرد که موفق به تامین سرمایه ای 3.5 میلیون دلاری برای ادامه فعالیت های خود شده است که نام سرمایه گذارانی شناخته شده از جمله شرکت Breakthrough Energy Ventures متعلق به بیل گیتس که در زمینه مقابله با تغییرات آب و هوایی فعالیت می کند، بین آنها دیده می شد.

شرکت بایومیلک تضمین می کند که محصول تولیدی آنها دارای پروفایل ریزمغذی هایی است که تا حد زیادی با انواع و نسبت های مورد انتظار پروتئین ها، کربوهیدرات های پیچیده، اسیدهای چرب، و دیگر لیپیدهای زیست‌فعال که به میزان فراوان در شیر مادر وجود دارند، منطبق است. در نتیجه این، محصول جدید بایومیلک مجموعه ای کامل از پروتئین های شیر انسان را دارد که نه تنها آن را به گزینه ای مغذی تبدیل می کند بلکه از نوزادان نیز محافظت می کند.

بایومیلک به این نکته اشاره داشته است که ترکیب جدید آنها دقیقا مشابه با شیر مادر نیست، اما از جنبه مثبت آن می توان به عدم وجود سموم زیست محیطی، مواد حساسیت‌زای غذایی، و داروهای تجویزی که اغلب در شیر مادر دیده می شوند، اشاره کرد. در واقع هدف از معرفی شیر بایومیلک این نیست که جایگزین شیر مادر شود، بلکه می تواند یک گزینه تغذیه مکمل مناسب در نظر گرفته شود تا به رشد نوازدانی سالم‌تر، قدرت انتخاب بیشتر برای والدین و البته محافظت بیشتر از سیاره زمین منتج شود.

تیم بایومیلک امیدوار است که فقط طی سه سال و پس از کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی رشد بهتر سلول ها خارج از بدن، لحاظ کردن تمام جنبه های ایمنی و دریافت تاییدیه های لازم به مرحله تولید انبوه محصول خود برسد.

 
 
کد مطلب : ۳۶۲۸۵
دوشنبه ۱۴ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۱۲
۰
 
مرجع : برترین‌ها
 

ارسال
 
گروه های خبری :